Dzisiejszy sondaż: Który projekt Budżetu Obywatelskiego powinien wygrać w głosowaniu?

Odpowiedzi:

ZUS: 45,4 tys. wniosków o 500+ w jeden dzień w woj. śląskim

ZUS: 45,4 tys. wniosków o 500+ w jeden dzień w woj. śląskim

2 lutego 2022, godz. 12:39
Informacja prasowa: ZUS, Beata Kopczyńska
Udostępnij: Kopiuj link

Od lutego rodzice mogą wnioskować o „500 plus” na nowy okres świadczeniowy, trwający od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 r. W ciągu tylko jednego dnia od mieszkańców województwa śląskiego wpłynęło blisko 45,4 tys. wniosków o świadczenie „500 plus” za ponad 72 tys. dzieci. 

W całym kraju w ramach programu złożono do ZUS już ponad 392 tys. wniosków na ok. 633,7 tys. dzieci. W województwie śląskim 45402 wnioski za 72155 dzieci. Najwięcej wniosków w naszym regionie złożyli rodzice podlegli Oddziałowi ZUS w Rybniku, bo ponad 10,6 tys. wniosków, następnie rodzice i opiekunowie z terenu działalności chorzowskiego Oddziału ZUS – 8,9 tys. wniosków i oddziału zabrzańskiego ZUS – 8,3 tys. wniosków. W pozostałych Oddziałach ZUS w województwie śląskim liczba wpływu wniosków wyglądała następująco: Oddział ZUS w Bielsku-Białej – 5,6 tys., Oddział ZUS w Częstochowie – 4,5 tys. i Oddział ZUS w Sosnowcu – 7,2 tys. wniosków.  

Od 1 stycznia 2022 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych stopniowo przejmuje obsługę programu „Rodzina 500 plus”. Od początku roku ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie „500 plus” na nowo narodzone dzieci.

Dotyczy to tych rodziców, którym urodziło się dziecko np. w grudniu i rodzic nie zdążył złożyć wniosku do gminy lub dziecko urodziło się w styczniu, wówczas wniosek składają elektronicznie w ZUS. Te osoby będą pobierały środki w ramach tzw. starego okresu świadczeniowego, który kończy się wraz z końcem maja – wyjaśnia Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego. 

Jeśli pobierasz 500 plus

Natomiast rodzice i opiekunowie, którzy już pobierają świadczenie „500 plus” z gminy – te pieniądze będą im wypłacane przez gminy do końca okresu na jaki świadczenie zostało przyznane, czyli do końca maja 2022 r. 

Dlatego skoro środki na dziecko są przyznane oraz gmina je wypłaca i będzie wypłacać do końca maja, to nie należy składać drugiego wniosku o świadczenie na ten okres. To bardzo ważna informacja dla rodziców i opiekunów. Widzimy, że w rejestrach ZUS pojawiły się wnioski rodziców, którzy korzystają już z programu i złożyli wniosek na tzw. stary okres świadczeniowy. W tej sytuacji ZUS odmówi przyznania środków, ponieważ rodzice pobierają już 500 plus z gmin – wyjaśnia rzeczniczka.

Kiedy należy złożyć dwa, a kiedy jeden wniosek

Od 1 lutego rodzice i opiekunowie mogą wnioskować o „500 plus” na nowy okres świadczeniowy, trwający od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 r.

- Oznacza to, że osoby, które pobierają już świadczenie i chcą je otrzymywać przez kolejne miesiące powinny złożyć odpowiedni wniosek – mówi rzecznik ZUS. 

Natomiast rodzic, który składa wniosek na nowonarodzone dziecko w lutym 2022 r. może złożyć od razu dwa wnioski na dwa okresy świadczeniowe, ten trwający do 31 maja 2022 r. i na okres trwający od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 r.

Ważne informacje na PUE ZUS

Wnioski o przyznanie 500 plus od 1 stycznia 2022 r. można przesyłać tylko drogą elektroniczną przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowość elektroniczną i portal Empatia. Środki z programu są wypłacane tylko bezgotówkowo na wskazany przez wnioskodawcę numer rachunku bankowego.

Ważna zmiana w ustawie dotyczy sposobu prowadzenia postępowań w sprawie świadczenia wychowawczego - pisma, informacje i decyzje będą przekazywane w formie elektronicznej za pośrednictwem PUE ZUS. W przypadku, gdy na PUE ZUS pojawi się ważna informacja dotycząca 500 plus, rodzice otrzymają powiadomienie na maila lub sms.
 

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu