Szkoły policealne – jaki zawód można w nich zdobyć?

Szkoły policealne – jaki zawód można w nich zdobyć?

7 lutego 2022, godz. 7:59
Artykuł sponsorowany, fot. unsplash.com
Udostępnij: Kopiuj link

Obecnie zdobycie pożądanego zawodu jest jeszcze prostsze niż kiedyś. Osoby, które chciałyby tuż po szkole średniej rozpocząć kształcenie w wybranym kierunku lub pracownicy chcący przekwalifikować się i przebranżowić, mogą zapisać się do szkoły policealnej. Jaki zawód mogą w niej zdobyć?

Szkoły bez matury, czyli czym jest szkoła policealna?

Szkoła policealna to – jak sama nazwa wskazuje – szkoła, do której można zapisać się po ukończeniu szkoły średniej (liceum, technikum, ale także – liceum dla dorosłych). Co ważne, nie trzeba mieć zdanej matury. W zależności od wybranego zawodu, kształcenie trwa rok lub dwa lata. 

Kiedy można zapisać się do szkoły policealnej? Na przykład do szkół Żak rekrutacja startuje dwa razy w roku – zajęcia rozpoczynają zarówno we wrześniu jak i w lutym. 

Jakie korzyści przynosi nauka w studium bez matury?

Najbardziej oczywistą korzyścią nauki w szkole policealnej jest zdobycie praktycznych umiejętności pozwalających na wykonywanie wybranego zawodu. To jednak nie wszystko – słuchacze otrzymają również legitymacje, bezpłatne zaświadczenia do ZUS, KRUS i MOPS, odbędą praktyki, które przygotują ich do pracy w zawodzie, a także – przystąpią do egzaminów zawodowych i/lub maturalnych. Warto też wspomnieć, że część zajęć w szkole policealnej poświęcona jest prowadzeniu własnej działalności gospodarczej.

Słuchacz, po zakończeniu kształcenia, otrzymuje świadectwo ukończenia szkoły na druku MEN. Jest ono uznawane zarówno przez instytucje polskie jak i europejskie.

Studium: kierunki dostępne w ofercie szkoły policealnej

Wszystko zależy oczywiście od oferty konkretnej szkoły. Na przykład w szkołach policealnych Żak (o których można przeczytać więcej na https://zak.edu.pl/oferta-edukacyjna/szkoly-policealne) kandydaci mogą zapisać się na jeden z kilkunastu kierunków dostępnych w ofercie. Dostępne są zarówno kierunki jednoroczne jak i dwuletnie.

Umiejętności i wiedzę potrzebną do wykonywania określonego zawodu można zdobyć w rok m.in. na takich kierunkach jak Florysta, Opiekun osoby starszej czy Technik rachunkowości. Warto jednocześnie zaznaczyć, że przedstawiciele wszystkich wymienionych wyżej zawodów są obecnie poszukiwani na rynku pracy. Absolwenci szkoły mają zatem pewność, że bez problemu znajdą zatrudnienie w wyuczonym zawodzie. 

Z kolei, jeśli chodzi o kształcenie dwuletnie, to osoby chcące uczyć się w policealnej szkole Żak mogą zapisać się m.in. na kierunek Technik usług fryzjerskich, Technik usług kosmetycznych czy kierunek Technik administracji z elementami prawa pracy. 

Nieco krócej, bo 1,5 roku, trwa z kolei kształcenie na kierunku Technik bezpieczeństwa i higieny pracy (czyli Technik BHP).

W przypadku każdego z kierunków przyszli słuchacze mogą sprawdzić program nauczania i zapoznać się z prognozowanymi wynikami nauczania – czyli dowiedzieć się, jaką wiedzę i umiejętności zdobędą na zajęciach. 

Nauka na wszystkich kierunkach odbywa się w trybie zaocznym. Dzięki temu słuchacze mogą bez problemu łączyć pracę zawodową z nauką – bez konieczności rezygnacji ze stałego zatrudnienia w tygodniu. 

Jak się zapisać do szkoły policealnej?

W przypadku szkół policealnych Żak kandydat musi jedynie wybrać na stronie internetowej miasto, w którym chce się uczyć – cały proces zapisów do szkoły odbywa się online. Chętne osoby mogą jednak również udać się do najbliższego sekretariatu szkoły – i tam zapisać się stacjonarnie. 

Kandydaci powinni pamiętać, że aby móc rozpocząć naukę w szkole policealnej, muszą dostarczyć świadectwo ukończenia szkoły średniej, 2 zdjęcia legitymacyjne, dowód osobisty i zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do nauki. 

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu