Na co zwrócić uwagę kupując brzeszczoty do wyrzynarek?
Wyrzynarka to narzędzie umożliwiające precyzyjną obróbkę rozmaitych materiałów. Możemy nią ciąć metale, drewno, tworzywa sztuczne, a nawet materiały budowlane (cegły i płytki). Aby nasza wyrzynarka jak najlepiej sprawdzała się w poszczególnych zastosowaniach niezbędne jest jej wyposażenie w odpowiednie brzeszczoty. Na co zwrócić uwagę kompletując brzeszczoty do wyrzynarki? Jak dobierać ostrza do poszczególnych prac? Na te oraz inne pytania dotyczące obróbki materiałów przy pomocy wyrzynarki odpowiemy w poniższym artykule.
Brzeszczoty: O co tyle hałasu?
Brzeszczoty do wyrzynarek to osprzęt, od którego w dużej mierze zależy powodzenie planowanej pracy. Bez właściwego brzeszczotu nie będziemy w stanie wykonać żadnej czynności, a w skrajnym przypadku możemy doprowadzić do uszkodzenia obrabianego materiału. Dlatego przed rozpoczęciem prac warto się upewnić, że wybraliśmy odpowiedni brzeszczot.
Brzeszczoty różnią się od siebie przede wszystkim budową, a także materiałem, z jakiego zostały wykonane. W praktyce różnice budowy i materiałów przekładają się na parametry użytkowe ostrza, które może pracować z wyższą wydajnością, opracowywać bardziej wymagające materiały i odznaczać się wyższą żywotnością.
Budowa brzeszczotu: Podstawowe parametry
Jak już wcześniej wspomnieliśmy brzeszczoty do wyrzynarek różnią się od siebie budową. Różnice obserwujemy w:
- geometrii zębów,
- odstępach między zębami,
- grubości brzeszczotu,
- szerokości brzeszczotu,
- typu uchwytu,
- materiału, z jakiego został wykonany brzeszczot.
Materiał, z jakiego został wykonany brzeszczot ma bezpośredni wpływ na jego zastosowanie. Dla ułatwienia producenci ostrzy do wyrzynarek wprowadzili oznakowania, które odpowiadają poszczególnym materiałom:
- HCS to brzeszczoty wykonane ze stali węglowej, które wykorzystuje się przede wszystkim do cięcia materiałów miękkich; tego typu brzeszczoty bardzo dobrze sprawdzają się do cięcia drewna i tworzyw drewnopodobnych,
- CV to ostrza wykonywane ze stali chromoano-wanadowej, która wykazuje nieco lepsze właściwości niż narzędzia HCS,
- HSS to brzeszczoty wykonywane z węglików spiekanych i bimetalu, które stosuje się przede wszystkim do obróbki materiałów twardych; bardzo dobrze sprawdzają się w przypadku stali nierdzewnej i cegły,
- BiM to brzeszczoty to produkcji których wykorzystuje się połączenie paska HSS z paskiem HCS, dzięki czemu ostrze zyskuje trwałość i elastyczność; brzeszczoty BiM są wykorzystywane do cięcia drewna oraz metalu,
- HM/TC to brzeszczoty z korpusem wygnanym ze stali węglowej i częścią roboczą wykonaną z nasypu z węglików spiekanych; ostrze jest wykorzystywane do obróbki najtwardszych materiałów, a także materiałów trudnoobrabialnych. Nie powinno być natomiast stosowane do drewna.
Komentarze
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!