Jaki system budowy domu jest najtańszy 2022?

Jaki system budowy domu jest najtańszy 2022?

9 lutego 2022, godz. 7:41
Udostępnij: Kopiuj link

Współcześnie z racji dynamicznie zmieniającej się sytuacji na rynku dotyczącej wzrostu cen i ograniczonej dostępności materiałów budowlanych, inwestorzy planujący budowę domu coraz więcej czasu poświęcają kwestiom finansowym. Jednym z wielu czynników mających wpływ na koszt jest system budowy domu. Dawniej prawie każdy dom wznoszonym był technologią tradycyjnego murowania. Obecnie inwestorzy do wyboru mają o wiele więcej technologii. Poniżej opisano podstawowe systemy budowy domu uwzględniając ich podstawowe zalety i wady.

Technologie budowy – jaki system budowy domu jest najtańszy 2022?

Współcześnie w Polsce dostępnych jest kilka technologii budowy domu. Wciąż najczęściej wybierana jest technologia murowana zwana tradycyjną. System tradycyjny polega na wznoszeniu budynków z bloczków, pustaków czy cegieł poprzez ich łącznie za pomocą zaprawy. Dom murowany jest symbolem trwałości, jest odporny na czynniki zewnętrzne i może służyć kilku pokoleniom. Jednak wznoszenie domu systemem murowanym trwa kilka do nawet kilkunastu miesięcy. Wynika to z długotrwałego procesu schnięcia oraz faktu, że do murowania niezbędne są dodatnie temperatury. Zdecydowanie szybsze w budowie są domy wznoszone systemem szkieletowym tak zwane kanadyjskie. Powstają one z prefabrykatów przygotowanych w fabrykach. Pozwala to szybkie wzniesienie budynku, a prace mogą być wykonywane o każdej porze roku. Niestety domy szkieletowe wykazują mniejszą izolacyjność cieplną i akustyczną w porównaniu do domów murowanych. Nie dorównują również trwałością domom wznoszonym technologią tradycyjną. Zwolennicy materiałów naturalnych oraz klimatycznych budynków na pewno zwrócą uwagę na domy z bali. Wykonane są one niemal w całości z drewna naturalnego- dużych, grubych pni przeważnie z sosny lub świerku. W ich budowie podstawową rolę odgrywa jakość budulca oraz doświadczenie ekipy, która precyzyjnie wzniesie budynek. Domy z bali buduje się szybko około 1-2 miesiące, jednak ze względu na wysoki koszt budulca są drogie w budowie. Nowoczesnym systemem budowy domu jest wykorzystanie pustaków styropianowych wypełnionych betonem. Domy ze styropianu są łatwe w budowie, więc z powodzeniem można je wznosić system gospodarczym. Ponadto wykazują wysokie parametry izolacyjności cieplnej. Ciężko jednoznacznie określić jaki system budowy domu jest najtańszy. Zależy to od wielu czynników. Jednak najliczniejsza część inwestorów szukających najtańszego sposobu budowy domu decyduje się na domy murowane wznoszone metodą gospodarczą.

Należy pamiętać, że na ostateczny koszt budowy domu ma wykończenie oraz wyposażenie w nowoczesne technologie wykorzystujące siłę natury. Coraz więcej nowych domów posiada pompy ciepła, panele fotowoltaiczne czy rekuperację. W przypadku braku możliwości przyłączenia do kanalizacji, nowoczesnym i ekologicznym, a jednocześnie tanim w budowie rozwiązaniem jest budowa przydomowej, biologicznej oczyszczalni ścieków. Oczyszczalnia biologiczna oczyszcza ścieki do wody drugiej klasy czystości, co pozwala na jej powtórne wykorzystanie do nawadniania terenów zielonych. Jednym z liderów w branży przydomowych oczyszczalni ścieków jest urządzenie NV firmy Traidenis-Pol Sp. z o.o.. Przydomowa oczyszczalnia NV jest certyfikowanym produktem, dostępnym na rynku europejskim od ponad 25 lat. Wysoka jakość oczyszczalni NV potwierdzona jest dwudziestoletnią gwarancją.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu