Trzy kwestie dotyczące pomiaru momentu obrotowego, o których powinieneś wiedzieć

Trzy kwestie dotyczące pomiaru momentu obrotowego, o których powinieneś wiedzieć

16 lutego 2022, godz. 11:43
Udostępnij: Kopiuj link

Urządzenia wykorzystywane do pomiaru momentu obrotowego muszą wyróżniać się bardzo dużą precyzją. Jest to niezwykle istotne w przypadku stanowisk do testowania mocy i aplikacji do monitorowania produkcji. Wymagane jest ponadto dążenie do stałej poprawy mechanicznej mocy wyjściowej oraz ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko.

Czujnik momentu obrotowego bazuje na wartości tego momentu, którą mierzy się w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara lub przeciwnym. O jakich kwestiach warto jeszcze wspomnieć?

Nominalny moment obrotowy (Mnom)

Informuje on o progu najwyższego obciążenia przetwornika, gdy mechanizm pomiarowy nie przekracza określonych tolerancji. Dzięki niemu, jesteśmy w stanie się dowiedzieć jaki jest idealny zakres tolerancji mechanicznej danego komponentu. Oprócz tego, można za jego pomocą określić dokładność, biorąc pod uwagę wszystkie wpływy odniesione do pełnej skali.

Maksymalny moment roboczy

W tym przypadku czujnik momentu obrotowego informuje nas jaki jest punkt dokładności między momentem obrotowym a sygnałem wyjściowym. Należy jednocześnie pamiętać o tym, że podane wartości mogą odbiegać od tych, które zostały podane w karcie katalogowej. Systemy wykorzystuje się do maksymalnej wartości roboczej. Lepszym rozwiązaniem jest jednak monitorowanie sygnałów wyjściowych, w punktach pomiędzy nominalną i maksymalną roboczą wartością momentu.

Graniczny moment obrotowy i moment niszczący

Oba z nich są związane z maksymalnymi bezwzględnymi możliwościami przetwornika momentu obrotowego. Opisują one punkt, w którym system pomiaru momentu obrotowego nie będzie narażony na trwałe uszkodzenie, a także punkt, w którym czujnik momentu obrotowego zostanie uszkodzony. Owe wartości mogą skutkować trwałymi zmianami jeśli chodzi o właściwości sprzętu oraz awarie, czego konsekwencją będzie niepewność co do dokładności pomiarów.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu