Lubliniec partnerem projektu „Śląskie. Przywracamy błękit”

Lubliniec partnerem projektu „Śląskie. Przywracamy błękit”

24 lutego 2022, godz. 9:51
UM Lubliniec
Udostępnij: Kopiuj link

W dniu 22 lutego 2022r. Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski, członek Zarządu Województwa Śląskiego Izabela Domogała oraz zastępca prezesa Zarządu NFOŚiGW Paweł Mirowski w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego w Katowicach podpisali umowę o dofinansowanie projektu „Śląskie. Przywracamy błękit” ze środków z NFOŚiGW. W trakcie wydarzenia wręczono certyfikaty partnerom projektu. W grupie 80 samorządów znajduje się również Lubliniec.

Główne kierunki projektu „Śląskie. Przywracamy błękit” to m.in.:

  • stworzenie systemu wsparcia doradczego (eko-doradcy),
  • ograniczenie emisji transportowej,
  • koncepcje zwiększenia obszarów zieleni,
  • przyspieszenie tempa wymiany urządzeń grzewczych małej mocy,
  • modele zmniejszenia oddziaływania środowiskowego w budynkach użyteczności publicznej,
  • utworzenie regionalnego systemu eko-informacji mieszkańca,
  • skoordynowanie wykorzystania środków krajowych i zagranicznych na rzecz poprawy jakości powietrza.

Nadrzędnym celem projektu „Śląskie. Przywracamy błękit” jest sprawna i efektywna realizacja Programu ochrony powietrza dla województwa śląskiego, który w roku 2020 został przyjęty przez Sejmik Województwa Śląskiego.

Główny cel jest zbieżny z priorytetowym celem Programu ochrony powietrza tj. opracowaniem i wdrożeniem działań naprawczych, których realizacja doprowadzi do poprawy jakości powietrza, co w konsekwencji spowoduje ograniczenie niekorzystnego wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie i życie mieszkańców województwa śląskiego. Podjęte w ramach projektu działania umożliwią znaczące przyspieszenie tempa wymiany urządzeń grzewczych małej mocy (poniżej 1MW) opalanych paliwami stałymi w sektorze komunalno-bytowym, co stanowi główne źródło sytuacji problemowej na terenie województwa. Istotną częścią projektu jest też podniesienie poziomu wiedzy w różnych grupach docelowych w zakresie niskiej emisji oraz działań zapobiegawczych.

Cały program opiewa na kwotę 76 mln zł. Oprócz środków z programu LIFE w wysokości 45 mln zł, z NFOŚiGW w wysokości 26 mln, wartość tę uzupełniają środki własne samorządów i te, pochodzące z budżetu województwa śląskiego.

Źródło: lubliniec.eu 

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu