Dzisiejszy sondaż: Czy Polacy wyjdą z grupy na EURO 2024?

Odpowiedzi:

Starosta lubliniecki zwołał posiedzenie sztabu kryzysowego

Starosta lubliniecki zwołał posiedzenie sztabu kryzysowego

2 marca 2022, godz. 11:14
fot. Starostwo Powiatowe Lubliniec
Udostępnij: Kopiuj link

Starosta lubliniecki Joachim Smyła, w związku z sytuacją w Ukrainie, 1 marca, zwołał posiedzenie sztabu kryzysowego. Omawiano na nim organizację doraźnych miejsc zakwaterowania ludności uchodźczej z Ukrainy (przyjmowanie i kwaterowanie obywateli), przekazywanie darów dla Ukrainy (zbiórki), zabezpieczenie medyczne i zasady przyjmowania uchodźców do polskich szkół – informuje Starostwo.

Jak poinformowano na stronie Starostwa Powiatowego: w spotkaniu uczestniczyły władze powiatu, wójtowie i burmistrzowie z terenu powiatu lublinieckiego oraz przedstawiciele: Komendy Powiatowej Policji w Lublińcu, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lublińcu, Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Lublińcu, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Lublińcu, Państwowego Powiatowy Inspektor Sanitarny w Lublińcu oraz Składnicy Agencji Rezerw Strategicznych w Lublińcu.

Spotkanie zakończyło się minutą ciszy dla uczczenia ofiar wojny w Ukrainie. O ten gest poprosił wicestarosta Tadeusz Konina.

Na stronie Starostwa podano również informację o organizowanych obiektach, w których zapewnione będzie zakwaterowanie, wyżywienie i pomoc psychologiczna dla uchodźców z Ukrainy. Wypowiedział się w tej sprawie wicestarosta lubliniecki Tadeusz Konina oraz starosta Joachim Smyła:

- Organizujemy pomoc dla ludzi opuszczających tereny objęte działaniami wojennymi. Chcemy żeby było to uporządkowane, systemowe działanie, W tej  kwestii jesteśmy w ciągłym kontakcie z Wojewodą Śląskim i Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego. Wczoraj rozmawialiśmy z o. Tomaszem Maniurą – szefem Oblackiego Centrum Młodzieży NINIWA. W Ośrodku w Kokotku zapewnione mamy od dzisiaj 50 miejsc noclegowych. Zabezpieczoną mamy również opiekę psychologiczną dla tych osób, obsługę tłumacza i – w razie potrzeby – opiekę medyczną – mówił Tadeusz Konina, wicestarosta lubliniecki. (źródło: lubliniec.starostwo.gov.pl)

- Chcę również podkreślić ogromne zaangażowanie wójtów i burmistrzów naszego powiatu w organizację pomocy. Wśród obiektów gotowych na przyjęcie uchodźców są również: w gminie Koszęcin – Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji, w gminie Kochanowice – Schronisko Młodzieżowe w Pawełkach. Włodarze gmin przygotowują kolejne miejsca noclegowe. Będziemy o nich na bieżąco informować. Koordynacją skierowań do tych ośrodków zajmował się będzie Wydział Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego w Starostwie Powiatowym w Lublińcu – poinformował starosta Joachim Smyła (źródło: lubliniec.starostwo.gov.pl).

Wykaz ośrodków zakwaterowania cudzoziemców na terenie powiatu lublinieckiego można znaleźć tutaj: https://www.lubliniec.starostwo.gov.pl/wykaz-osrodkow-zakwaterowania-cudzoziemcow-na-terenie-powiatu-lublinieckiego-n4709.html 

W kwestii przyjmowania cudzoziemców do polskich szkół, co według informacji również miało zostać omówione podczas posiedzenia sztabu kryzysowego, już wcześniej pojawiły się zasady:

Uczniowie z Ukrainy w wieku obowiązku szkolnego i obowiązku nauki (7-18 lat) są przyjmowani do szkół publicznych oraz obejmowani opieką, a także nauczaniem na warunkach dotyczących obywateli polskich. Przyjęcie do szkoły jest możliwe w ciągu całego roku szkolnego, a ustalenie klasy, w której kontynuowana jest nauka, odbywa się na podstawie sumy ukończonych lat nauki szkolnej za granicą – napisano w informacji Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Z szczegółowymi informacjami w tym zakresie można zapoznać się m.in. na stronie MEiN.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu