Jak radzić sobie z problemem hemoroidów?

Jak radzić sobie z problemem hemoroidów?

3 marca 2022, godz. 10:38
Materiał zewnętrzny, fot. unsplash.com
Udostępnij: Kopiuj link

Problem z hemoroidami choć wstydliwy, wcale nie jest rzadki. U osób, które ukończyły 30. rok życia zmaga się z nimi średnio co druga osoba. Niestety mogą one w sposób skuteczny utrudniać codzienne funkcjonowanie, nie dziwi więc, że leki na hemoroidy są tak chętnie nabywane w aptekach. W jaki sposób radzić sobie z tym problemem i to nie tylko przy użyciu farmaceutyków? Serdecznie zachęcamy do lektury.

Jakie są przyczyny i symptomy hemoroidów?

Hemoroidy ma każdy z nas, są to bowiem naczynka żylne umieszczone w odbytnicy. Zdarza się jednak, że stają się one powiększone i właśnie wtedy można mówić o żylakach odbytu. Ich powiększenie wiąże się z wieloma nieprzyjemnymi objawami, w tym swędzeniem, krwawieniem oraz bólem podczas wypróżniania. Jeśli problem jest nasilony, będą pojawiać się także bolesne otarcia podczas chodzenia.

Skąd natomiast występowanie tego problemu? Przyczyn może być wiele, a najczęstsze z nich to:

  • ciąża,
  • siedzący tryb życia,
  • częste zaparcia,
  • mała ilość błonnika w diecie,
  • biegunka,
  • częste dźwiganie. 

Jakie leki na hemoroidy dostępne są w aptekach?

Problem hemoroidów jest na tyle uciążliwy, że trudno poradzić sobie z nim bez preparatów aptecznych. Są to przede wszystkim leki na hemoroidy dostępne także bez recepty mające działać przeciwzapalnie, przeciwbólowo i ściągająco. Dużą popularnością cieszą się zwłaszcza czopki, takie jak np. Procto-Hemolan Protect, które mają działać właśnie ściągająco i przeciwbólowo, a także łagodzić pieczenie i swędzenie

Czopki bez recepty to także preparat o nazwie Procto-Glyvenol. W swoim składzie ma on m.in. tribenozyd o działaniu niwelującym obrzęk i świąd. Środek zawiera też lidokainę o działaniu znieczulającym, co będzie przydatne, gdy objawy bólowe są nasilone.

Poza czopkami korzystne działanie może mieć też maść na hemoroidy. Przykładem takiego farmaceutyku jest Anusir, czyli preparat ochronny na błonę śluzową odbytu, a także niwelujący świąd i obrzęk. Dedykowany jest przede wszystkim dla tych osób, w przypadku których do hemoroidów doprowadziły zaparcia.

Jak poradzić sobie z zaawansowanymi hemoroidami?

Jeśli problem jest poważniejszy, a leki dostępne bez recepty nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, wówczas jedynym sposobem może być wykonanie zabiegu. Jedną z takich metod jest gumkowanie hemoroidów, zwane również metodą Barrona. Technika ta polega na założeniu specjalnych opasek na powiększone hemoroidy tak, aby dzięki zamknięciu dopływu krwi doprowadzić do ich odpadnięcia.

Nie jest to jednak jedyna technika sprawdzająca się przy powiększonych hemoroidach. Skuteczna może być także koagulacja opierająca się na zastosowaniu promieniowania podczerwonego, a także wymrażanie.

Hemoroidy w zaawansowanym stadium można usuwać także operacyjnie. Zazwyczaj operacja wdrażana jest w przypadku dużych i wystających guzków krwawniczych oraz w sytuacji występowania hemoroidów wewnętrznych.

Jak zapobiegać hemoroidom w przyszłości?

Jeśli konkretna metoda leczenia pozwoli osiągnąć pożądany efekt, koniecznie trzeba wiedzieć też, jak go utrzymać. Okazuje się, że są to po prostu pozytywne zmiany w stylu życia, polegające przede wszystkim na diecie bogatej w błonnik, umiarkowanej aktywności fizycznej, a także unikaniu spożywania dań powodujących zaparcia.

Istotne znaczenie ma także higiena korzystania z toalety. Chodzi przede wszystkim o to, aby korzystać z niej tylko wtedy, gdy rzeczywiście jest to niezbędne. Dodatkowo nie należy przeć zbyt silnie na stolec, a także myć miejsca intymne po każdym wypróżnieniu.

Leki na hemoroidy, maści oraz zmiany w trybie życia to metody, które mogą być pomocne w przypadku hemoroidów o mniejszym nasileniu. Gdy natomiast techniki te zawiodą, należy zgłosić się do proktologa, który zaleci bardziej innowacyjne metody radzenia sobie z problemem.
 

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu