Sporządzenie operatu szacunkowego - jak wygląda? Ile kosztuje?

Sporządzenie operatu szacunkowego - jak wygląda? Ile kosztuje?

8 marca 2022, godz. 9:14
Materiał zewnętrzny, fot. pixabay.com
Udostępnij: Kopiuj link

Operatem szacunkowym jest dokument urzędowy sporządzany w formie pisemnej przez rzeczoznawcę majątkowego z odpowiednimi uprawnieniami. Jest on niezbędny przy wycenie nieruchomości. Dokument można traktować jako materiał dowodowy, ze względu na regulacje prawne, których należy przestrzegać przy jego konstruowaniu. 

Sporządzanie operatu szacunkowego - podstawowe zasady

Operat szacunkowy musi być tworzony zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa o gospodarowaniu nieruchomościami. Wnioski, które zostaną zawarte w dokumencie muszą być jasne i czytelne, muszą umożliwiać jednoznaczną interpretację. Sednem operatu szacunkowego jest odzwierciedlanie stanu faktycznego. Dokument ma charakter urzędowy. Ważne jest, aby wartość nieruchomości nie zawierała podatków. Ponadto rzeczoznawca majątkowy nie może przyjmować żadnych wartości porównawczych czy dochodowych. Powinien wziąć pod uwagę przede wszystkim plan zagospodarowania przestrzennego, ograniczenia w prawach rzeczowych, szacowane stopy kapitalizacji, koszty operacyjne, projekt budowlany, dokumentację podwykonawczą, prawa własności czy stopień zaawansowania robót budowlanych. 

Przy tworzeniu operatu szacunkowego trzeba korzystać wyłącznie z danych, które można zweryfikować. Tylko wtedy sporządzanie operatu szacunkowego będzie zgodne z prawem. 

Najważniejsze kwestie dotyczące sporządzania operatu szacunkowego

W operacie szacunkowym znajduje się zakres i cel wyceny nieruchomości, stan nieruchomości, analiza rynkowa oraz wybrane metody szacowania. Jeżeli chodzi o opis nieruchomości, musi on uwzględniać przede wszystkim metraż, parametry techniczne, lokalizację, jak i ulokowanie budynku. Najważniejszym elementem w dokonywaniu wyceny nieruchomości jest podanie faktycznych danych, czyli tego, ile nieruchomość kosztuje. Operat szacunkowy pozwala określić maksymalną i minimalną wartość za 1 m2 nieruchomości. 

To, czy operat szacunkowy został przygotowany we właściwy sposób, zgodnie z zasadami musi zostać potwierdzone podpisem przez rzeczoznawcę majątkowego. Bardzo ważnym aspektem jest klauzula poufności dołączana do całej dokumentacji, która wskazuje na zakres wykorzystania zgromadzonych materiałów. 

Operat szacunkowy sporządzony zgodnie z zasadami jest cennym materiałem urzędowym.

W sprawie wyceny nieruchomości zgłoś się do profesjonalnego rzeczoznawcy

Operat szacunkowy musi zostać zrealizowany przez rzeczoznawcę majątkowego z bardzo dużym doświadczeniem. Tylko wtedy wskazanie rodzaju określanej wartości będzie możliwe w sposób profesjonalny. Rzeczoznawca skorzysta z właściwego sposobu wyceny i zastosuje profesjonalne techniki szacowania.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu