news

Rekuperacja – na czym polega?

11 marca 2022, godz. 10:49
Udostępnij: Kopiuj link

W nowo budowanych domach coraz częściej mówi się o rekuperacji. Zjawisko to jest bardzo pożądane i z tego powodu stara się je uzyskać w coraz większej ilości domostw. Czym jednak jest dokładnie i na czym ono polega?

Czym jest rekuperacja?

Sama definicja tego słowa jest niesamowicie prosta. Mówi ona bowiem, że rekuperacja to odzyskiwanie energii. Jest to więc termin bardzo prosty, a definicja ta może nieco podpowiedzieć co oznacza rekuperacja w kwestii ogrzewania domów. Tego słowa używa się do określenia wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Gdy interesuje nas rekuperacja śląskie to jedno z wielu województw w Polsce, w którym tego typu instalacje są montowane w coraz większej ilości nowych domów.

Dobrze działająca rekuperacja pozwoli na optymalizację kosztów ponoszonych każdego miesiąca z tytułu ogrzewania domu. Dzięki takiej instalacji można bowiem znacząco ograniczyć zużycie energii elektrycznej. Jest to możliwe dzięki temu, że instalacja rekuperacji częściowo ogrzewa powietrze trafiające do domu za pomocą powietrza ogrzanego wcześniej, które z domu jest usuwane.

Dzięki temu jak działa rekuperacja instalacja ta ma naprawdę wiele zastosowań. Główne to oczywiście ograniczenie zużycia energii elektrycznej lub paliw stałych, które są wykorzystywane do ogrzewania domu. Ponadto wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła pomaga w oczyszczeniu powietrza, które do mieszkania trafia, gdyż pozbywa się starego, już nieco zanieczyszczonego powietrza i wtłacza do środka nowe, przefiltrowane oraz wstępnie ogrzane.

W rekuperacji bardzo ważny jest wymiennik ciepła. Jest to główny czynnik odpowiadający za skuteczność i efektywność takiego systemu. Wymienniki są dostępne w kilku rodzajach. Najczęściej można spotkać trzy z nich, a mianowicie przeciwprądowe, krzyżowe oraz obrotowe. Bardzo rozsądnym wyborem jest również GWC, czyli Gruntowny Wymiennik Ciepła. Jest on najbardziej efektywny i pozwala na wtłaczanie do wnętrza powietrza o dodatniej temperaturze, nawet gdy na zewnątrz temperatura wynosi do -20 stopni w skali Celsjusza.

Gdzie szukać rekuperacji 

Chcąc skorzystać w swoim domu ze zjawiska rekuperacji, które jest możliwe dzięki zastosowaniu wentylacji z mechanicznym odzyskiem ciepła warto wybrać w tym celu firmę, która zapewni odpowiednich fachowców i materiały oraz elementy takiej instalacji. Szukając takiego przedsiębiorstwa najlepiej jest skorzystać z pomocy Internetu, który daje możliwość prostego i szybkiego znalezienia ofert wielu fachowców oraz porównania ich pod względem cen, a także opinii klientów.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu