Utrudnienia w kursowaniu pociągów. Powodem usterki urządzeń sterowania

Utrudnienia w kursowaniu pociągów. Powodem usterki urządzeń sterowania

17 marca 2022, godz. 8:26
Udostępnij: Kopiuj link

Utrudnienia na kolei. Możliwe opóźnienia lub odwołania pociągów na terenie całego kraju. Trwają prace, które mają zaradzić sytuacji.

Pełny komunikat PKP PLK S.A.:

Dziś w czwartek 17 marca ok. godz. 4.00 na sieci kolejowej wystąpiły usterki urządzeń sterowania w kilkunastu lokalnych centrach sterowania odpowiedzialnych za prowadzenie ruchu kolejowego. Stan wymaga zabezpieczenia urządzeń w terenie i dodatkowych czynności pracowników. Występują zmiany w kursowaniu pociągów nawet ponad kilkadziesiąt minut. Mogą być odwołane pociągi, wprowadzona zostaje zastępcza komunikacja autobusowa lub jazda pociągów zmienioną trasą.

Działa specjalny zespół złożony z przedstawicieli zarządcy infrastruktury i przewoźników, aby na bieżąco organizować ruch pociągów. Na stacjach i przystankach podawane są komunikaty o bieżącej sytuacji.

Lokalne centrum sterowania (LCS) to miejsce, z którego pracownicy prowadzą ruch pociągów za pomocą systemów komputerowych na stacjach i linii o długości od kilku do kilkudziesięciu kilometrów - informuje Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy, PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

O sytuacji informują również Koleje Śląskie:

Właśnie trwa awaria systemów informatycznych (centrów sterowania) przez co będą występowały opóźnienia kursujących pociągów. Nasi pracownicy cały czas pracują nad rozwiązaniem zaistniałej sytuacji, o czym będziemy informowali w kolejnych komunikatach - czytamy w komunikacie.


Rozmawialiśmy z rzecznikiem prasowym Kolei Śląskich oraz odwiedziliśmy dworzec kolejowy. Z uzyskanych informacji wynika, że w samym Lublińcu nie powinny występować większe utrudnienia. (Aktualizacja, godz. 9.50)


Przywracana jest praca kolejnych lokalnych centrów sterowania wraz z ruchem pociągów. Rzecznik prasowy PKP PLK S.A. informuje o przyczynach:

Znane są przyczyny usterek. Zgodnie z oświadczeniem firmy Alstom – producenta urządzeń – to błąd w działaniu urządzeń. „Alstom jest świadomy błędu w formatowaniu czasu, który ma obecnie wpływ na dostępność sieci kolejowej, a co za tym idzie na transport kolejowy w Polsce. Bezpieczeństwo pasażerów nie jest zagrożone. Wdrożyliśmy plan przywrócenia dostępności urządzeń sterowania ruchem kolejowym, aby zminimalizować zakłócenia spowodowane usterką w systemach sterowania ex-Bombardier”. (Aktualizacja, godz. 13.15)

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu