Kalkulator kredytowy - czym jest i dlaczego warto z niego korzystać?

Kalkulator kredytowy - czym jest i dlaczego warto z niego korzystać?

18 marca 2022, godz. 7:43
Materiał zewnętrzny
Udostępnij: Kopiuj link

Każda osoba, która planuje wziąć kredyt, często zastanawia się nad jego kosztami. W końcu, aby zadłużyć się na kilka czy kilkanaście tysięcy, należy zastanowić się nad tym, czy będzie stać nas na spłatę zaciągniętego długu? W ostatnim czasie ogromnym ułatwieniem w wyliczaniu kosztów zadłużenia są kalkulatory kredytowe. Dzięki temu nie wychodząc z domu, można dowiedzieć się, jaka będzie szacunkowa kwota do spłaty i miesięczne zobowiązanie. Czym są kalkulatory kredytowe oraz dlaczego warto z nich korzystać?

Kalkulator kredytowy — czym jest?

Kalkulator kredytowy to narzędzie służące do szacunkowego przeliczania rat kredytowych. Oczywiście dane te mają charakter szacunkowy i rzeczywisty koszt kredytów oraz raty mogą być inne, jednak to możliwość zyskania informacji, szczególnie w sytuacji, kiedy trudno jest nam określić, jakie mniej więcej koszty mogą towarzyszyć zadłużeniu i czy stać nas na zaciągnięcie zobowiązania. Kalkulatory kredytowe to przydatne narzędzia, dzięki którym możemy dokonać symulacji zadłużenia i jego kosztów.

Jakie informacje należy podać podczas wyliczania kosztów kredytu?

W zależności od narzędzia, z jakiego korzystamy oraz rodzaju kredytu, konieczne jest podanie kilku najważniejszych informacji. To suma kredytu, wielkość oprocentowania, rodzaj raty (równe lub malejące), a także wielkość prowizji, okres kredytowania i ewentualne ubezpieczenie kredytu. 

Kiedy kalkulator kredytowy otrzyma powyższe dane, może na ich podstawie dokonać wyliczenia zobowiązania. Należy pamiętać, że może ono różnić się od tego prezentowanego w placówkach banku. Kalkulacja kredytu za pomocą narzędzia kalkulatora jest szacunkowa, natomiast pomocna w czasie podejmowania decyzji o zaciągnięciu zobowiązania. 

Pamiętajmy, że każdy rodzaj kredytu wymaga użycia innego kalkulatora. W końcu koszty kredytu gotówkowego są inne niż np. koszty kredytu hipotecznego. 

Czy warto korzystać z kalkulatorów kredytowych?

Pomimo iż kalkulator kredytowy wymaga podania pewnych danych, jest niezwykle pomocnym narzędziem podczas obliczania kosztów kredytu. To świetny sposób na dokonanie szacunkowych obliczeń, bez wychodzenia z domu i udawania się do placówek bankowych. Umożliwia sprawdzenie poszczególnych wartości, a także zdolności kredytowej, gdyż często znajdziemy również kalkulatory pozwalające na dokonanie takich symulacji. Dzięki temu w prosty sposób możemy sprawdzić, czy mamy szanse na uzyskanie kredytu, a także ile będziemy musieli oddać odsetek. Kalkulator kredytowy pozwala poznać szacunkowy harmonogram spłaty rat kredytowych, dzięki temu może być pomocny przy planowaniu domowego budżetu. Wiele osób nie raz samodzielnie próbowało liczyć koszty kredytu, jednak zajmuje to wiele czasu i może okazać się dość skomplikowane. Kalkulator kredytowy to narzędzie proste i szybkie w obsłudze, dzięki temu pomaga w dokonywaniu szacunkowych obliczeń, na podstawie których można łatwiej podjąć decyzję. 

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu