Problemy z prostatą - jak stawić im czoła?

Problemy z prostatą - jak stawić im czoła?

18 marca 2022, godz. 7:59
Udostępnij: Kopiuj link

Prostata, stercz czy gruczoł krokowy - wszystkie te określenia dotyczą tego samego i większości mężczyzn po 40. roku życia kojarzą się z przykrymi dolegliwościami skutecznie utrudniającymi życie. Praktycznie każdy dojrzały mężczyzna może doświadczyć problemów z prawidłowym funkcjonowaniem prostaty, jej przerostu, a w najgorszym przypadku nawet nowotworu prostaty. Odpowiednio realizowana profilaktyka może pomóc uniknąć poważnych problemów zdrowotnych. W jaki sposób działać, by zmniejszyć prawdopodobieństwo pojawienia się dolegliwości związanych z prostatą, czyli męskim gruczołem?

Prostata - co to takiego?

Prostata jest niewielkim gruczołem, który rozmiarem przypomina kasztana i waży blisko 30 g. Gruczoł krokowy jest bardzo ważną częścią układu rozrodczego mężczyzny i znajduje się tuż pod pęcherzem, powyżej mięśni dna miednicy. Za prostatą umiejscowiona jest odbytnica, dlatego to właśnie przez odbyt najłatwiej zbadać ten męski gruczoł. Jego kanały wpływają do cewki moczowej, która przechodzi przez prostatę.

Najważniejsze funkcje pełnione przez prostatę to:

 • metabolizm hormonów - to w gruczole krokowym następuje przekształcenie testosteronu w biologicznie aktywną formę, czyli DHT
 • zamykanie przewodów nasiennych podczas oddawania moczu
 • produkcja płynu do nasienia - wydzielina produkowana przez prostatę ma wpływ na zachowanie płynności nasienia, działa korzystnie na żywotność i ruchliwość plemników
 • zamykanie ujścia cewki moczowej do pęcherza podczas wytrysku

Widać więc, że prostata jest gruczołem bardzo ważnym dla prawidłowego funkcjonowania układu moczowego, a także dla sprawnego działania układu rozrodczego. Prawidłowo pracująca prostata to nie tylko bezproblemowe oddawanie moczu, ale również sprawność seksualna.

Główne problemy zdrowotne dotyczące prostaty

Gruczoł krokowy, jak każda część ciała, narażony jest na różnego rodzaju schorzenia i dolegliwości. Do najczęściej występujących problemów zdrowotnych prostaty zaliczyć można łagodny przerost prostaty, zapalenie prostaty i złośliwy nowotwór prostaty. Zapalenie prostaty można podzielić na bakteryjne i niebakteryjne zapalenie gruczołu krokowego.

Więcej informacji o nowotworze prostaty można znaleźć w artykule: rak prostaty - przyczyny i objawy.

Charakterystyczne objawy problemów z prawidłowym funkcjonowaniem prostaty to:

 • ból odczuwany w trakcie oddawania moczu
 • wąski strumień moczu
 • uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza moczowego
 • pieczenie podczas oddawania moczu
 • odczuwanie parcia na pęcherz
 • bardzo częste oddawanie moczu
 • występowanie infekcji bakteryjnych cewki moczowej lub pęcherza moczowego

Profilaktyka dotycząca męskiego gruczołu

Najważniejszym elementem profilaktyki schorzeń prostaty są regularne badania, zwłaszcza badanie per rectum, czyli badanie przez odbytnicę. Ważne jest także oznaczanie poziomu PSA. Aby wspierać prawidłowe funkcjonowanie prostaty - można sięgnąć po zioła i wysokiej jakości suplementy diety oparte o naturalne składniki.

Suplementy diety i zioła jako profilaktyka

Skuteczną profilaktyką mogą być naturalne suplementy na prostatę, w których składzie można znaleźć takie składniki jak palma sabałowa, śliwa afrykańska, ekstrakt z pokrzywy zwyczajnej czy ziela wierzbownicy wielokwiatowej. Suplementy diety bogate w Beta-sitosterol i EnoSTIM mogą przyczyniać się do łagodzenia występujących już objawów źle funkcjonującej prostaty. Przykładowym produktem o naturalnym składzie, produkowanym w Polsce, jest suplement CHEERS Prostate Formula, który wspiera prawidłową pracę prostaty.

Palma sabałowa, a właściwie jej ekstrakt, pozwala na zmniejszenie aktywności 5-alfa-reduktazy, która przekształca testosteron w DHT. Podwyższony poziom DHT odpowiada za zwiększony rozrost gruczołu krokowego i za łysienie. Palma sabałowa wykazuje właściwości przeciwzapalne, przeciwobrzękowe, a także antyestrogenowe.

Śliwa afrykańska, a konkretnie jej kora, znajduje swoje medyczne zastosowanie już od XVIII wieku. Już kilkaset lat temu zauważono, że kora śliwy afrykańskiej ma działanie przeciwzapalne, przeciwobrzękowe. Obecność tego składnika w suplementach na prostatę ma korzystny wpływ na funkcjonowanie pęcherza, na zmniejszenie poziomu hormonu luteinizującego, prolaktyny i testosteronu.

Działania profilaktyczne mogą uchronić przed poważnymi problemami z prostatą, które mogą odebrać radość z życia, ograniczyć czy nawet wyeliminować aktywność seksualną. Warto zapytać lekarza pierwszego kontaktu lub lekarza specjalistę o wskazówki dotyczące troski o prawidłowe funkcjonowanie gruczołu krokowego. Warto zrobić to już teraz, zamiast czekać, aż pojawią się poważne problemy i dolegliwości.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu