Wnioski o świadczenia rodzinne dla uchodźców wkrótce na PUE ZUS

Wnioski o świadczenia rodzinne dla uchodźców wkrótce na PUE ZUS

18 marca 2022, godz. 12:04
inf. pras. ZUS, fot. ilustracyjna
Udostępnij: Kopiuj link

Dzięki specustawie uchodźcy z Ukrainy będą mogli starać się o świadczenia 500+, Dobry start, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy oraz o dofinansowanie do pobytu dziecka w żłobku. Aby złożyć wniosek potrzebny jest specjalny PESEL, zarówno dla rodzica, jak i dziecka. Ponadto wnioskodawca musi też mieć polski rachunek bankowy oraz polski numer telefonu. 

Obowiązująca ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym  na terytorium tego państwa pozwala na skorzystanie ze świadczeń rodzinnych. Uchodźcy będą mogli starać się o: 

  • świadczenie wychowawcze 500+ - na dziecko w wieku do lat 18, płatne po 500 zł miesięcznie,
  • rodzinny kapitał opiekuńczy RKO – na drugie i kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12 do 35 miesiąca życia dziecka, maksymalna kwota świadczenia 12 tys. (płatne po 1000 zł albo 500 zł miesięcznie w zależności od wyboru rodzica),
  • świadczenie dobry start 300+ - jednorazowe świadczenie w kwocie 300 zł płatne na dziecko, które uczęszcza do szkoły, nabór wniosków o to świadczenie w okresie od 1 lipca do 30 listopada 2022 r.
  • dofinansowania obniżenia opłaty rodzica za pobyt dziecka w żłobku – świadczenie 
  • w kwocie 400 zł miesięcznie nie więcej niż faktyczna opłata za pobyt dziecka w placówce płatne na rachunek placówki, do której uczęszcza dziecko, nabór wniosków od 1 kwietnia 2022 r.

Do złożenia wniosku potrzebny będzie:

  • polski numer identyfikacyjny PESEL osoby składającej wniosek i dziecka,
  • adres mailowy osoby (zapisany alfabetem łacińskim),
  • polski numer telefonu,
  • numer rachunku bankowego w Polsce.

- Wnioski o świadczenia będzie można składać już niebawem wyłącznie elektronicznie na PUE ZUS, a wypłaty świadczenia będą przekazywane na rachunki bankowe w Polsce. Co ważne wnioski będą dostępne w języku ukraińskim, a na PUE ZUS udostępnimy także specjalne kreatory wniosków – informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Osobom potrzebującym wsparcia przy złożeniu elektronicznego wniosku, pomogą pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. 

Więcej na ten temat:

https://www.zus.pl/o-zus/aktualnosci/-/publisher/aktualnosc/1/wsparcie-finansowe-dla-obywateli-ukrainy-ktorzy-maja-pod-opieka-dziecko/4499134

Jednym z wymogów jest posiadanie numeru PESEL. Od środy 16 marca jest on wydawany Ukraińcom w urzędach w całej Polsce, również w Lublińcu:

- W pierwszym dniu uruchomienia usługi nadania numer PESEL obywatelom Ukrainy mieszkającym w Lublińcu, wydano 44 wnioski oraz skierowania na wykonanie bezpłatnej fotografii. Zaledwie wobec trzech osób, które zgłosiły się z własnym zdjęciem mogła zostać przeprowadzona kompletna procedura. Czas obsługi jednej osoby wynosi 30 minut – napisała zastępca burmistrza Lublińca Anna Jonczyk-Drzymała. 

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu