Rolety antywłamaniowe - czy są skuteczne?

Rolety antywłamaniowe - czy są skuteczne?

21 marca 2022, godz. 8:40
Udostępnij: Kopiuj link

Większość z nas utożsamia rolety zewnętrzne jedynie z funkcją pozwalającą na ustawienie dowolnego stopnia zaciemnienia we wnętrzach. Biorąc jednak pod uwagę szeroką gamę możliwości oferowaną przez producentów, szybko przekonamy się, że mechanizmy te mogą spełniać znacznie więcej ról. Jedną z najważniejszych jest ochrona mienia przed wtargnięciem osób z zewnątrz. Warto mieć jednak na uwadze, że nie każda roleta zewnętrzna ochroni nas przed włamaniami. Jaki rodzaj wybrać, by mieć pewność, że nasz dom jest bezpieczny?

Zwykłe rolety zewnętrzne a rolety antywłamaniowe

Na funkcję chroniącą budynek przed włamaniem wpływa odpowiednia budowa rolet zewnętrznych. Roleta antywłamaniowa została wykonana z mocniejszych i bardziej wytrzymałych materiałów niż tradycyjna roleta zewnętrzna. Dodatkowo cały mechanizm tego rodzaju rolet jest napędzany elektrycznie bądź półautomatycznie. Rolety antywłamaniowe możemy także bez przeszkód połączyć z systemem alarmowym, co jeszcze bardziej zwiększa nasze bezpieczeństwo. Różnica pomiędzy tradycyjnymi i antywłamaniowymi roletami pojawia się także w cenie. Jak łatwo się domyślić ze względu na wykorzystanie w produkcji mocniejszych materiałów, cena rolet antywłamaniowych jest nieco wyższa.

Skuteczność rolet antywłamaniowych

Choć rolety antywłamaniowe stanowią solidną zaporę przed złodziejami i  w wielu przypadkach już sama ich obecność zniechęca nieproszonych gości, musimy mieć na uwadze, że żadne z dostępnych na rynku systemów zabezpieczających nie daje nam 100% ochrony. Budynek z zamontowanymi tego rodzaju roletami jest jednak dużo lepiej zabezpieczony. Istnieje więc znacznie mniejsze ryzyko włamania niż w przypadku nieruchomości w żaden sposób niezabezpieczonych systemem.

Skala skuteczności rolet antywłamaniowych

Na skuteczność rolet antywłamaniowych wpływ może mieć wiele czynników. Do najważniejszych zaliczamy doświadczenie włamywaczy, a także skalę skuteczności samych rolet. Skala skuteczności, jak sama nazwa wskazuje, mówi nam o stopniu zabezpieczenia budynku z konkretnym systemem. W przypadku rolet antywłamaniowych możemy mówić o skali od RC1do RC6.

RC1 jest najniższym oznaczeniem, co jednak nie determinuje słabej ochrony. Wręcz przeciwnie, już ten stopień ochrony jest w stanie skutecznie odstraszyć i ochronić przed włamywaczami bez doświadczenia. Najlepszą skutecznością cieszą się rolety antywłamaniowe oznaczone klasą RC6. Są to jednak systemy, które warto rozważyć w przypadku lokalizacji budynku w niespokojnej okolicy. Rolety te chronią przed wtargnięciem do obiektu włamywaczy, którzy doskonale znają się na swoim fachu i posiadają przy sobie odpowiednie narzędzia umożliwiające sforsowanie skomplikowanego systemu.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu