news

W jaki sposób spłaca się kartę kredytową?

22 marca 2022, godz. 11:37
Materiał zewnętrzny, fot. freepik.com
Udostępnij: Kopiuj link

Według raportu PRNews.pl pod koniec 2020 roku ponad 6 milionów Polaków miało w swoim portfelu kartę kredytową. Jej popularność wynika przede wszystkim z tego, że można szybko i bardzo łatwo pozyskać dodatkową gotówkę na zakupy. Co więcej, całkowicie za darmo pod warunkiem, że będziesz prawidłowo ją spłacać. Zastanawiasz się, jak należy to zrobić? Sprawdź te wskazówki!

Karta kredytowa jest formą kredytu odnawialnego. W jej ramach można korzystać ze środków udostępnionych przez bank do ustalonego wcześniej limitu. Po dokonanej transakcji należy zwrócić pożyczone pieniądze. Jeśli zrobisz to w odpowiedni sposób, nie poniesiesz dodatkowych kosztów. Dlatego warto dowiedzieć się wcześniej, jak prawidłowo spłacać kartę.

Jak spłacić zaciągnięty dług na karcie kredytowej?

Dokonałeś płatności kartą kredytową i zastanawiasz się, co należy zrobić, aby ją spłacić? Poczekaj do zakończenia okresu rozliczeniowego. Po tym otrzymasz miesięczne zestawienie z informacją o wykorzystanym limicie. Znajdziesz tam również informacje o możliwościach uregulowania należności. Najczęściej są to:

  • całkowita spłata karty kredytowej – w tym przypadku na konto należy przelać całą wykorzystaną kwotę podczas zakupów. Dzięki temu skorzystasz z okresu bezodsetkowego, zatem nic nie zapłacisz za pożyczkę. To korzystne rozwiązanie dla osób, które chcą zainwestować lub wybrać się na zakupy i w niedalekim czasie spodziewają się dodatkowego zastrzyku gotówki,
  • spłata minimalna – nie każdy może spłacić całość zadłużenia naraz. Dlatego bank proponuje kwotę, która musi wpłynąć na konto, aby nie zostały naliczone kary. Jeżeli spłacisz tylko „minimum”, bank zacznie naliczać odsetki od pozostałej kwoty zadłużenia. Co ważne – można wpłacić więcej niż tę sumę, dzięki czemu zmniejszą się dodatkowe koszty.

Warto pamiętać, że wysokość kwoty minimalnej zależy od wykorzystanego limitu. Np. w Santander Banku Polskim jest to nie więcej niż jego 5%, a w PKO Banku Polskim 4%. Wielu osobom wydaje się, że to nie jest dużo. Jednak jeśli zobowiązanie na karcie kredytowej wynosi kilkadziesiąt lub kilkaset tysięcy złotych, kwota minimalna do spłaty może znacząco obciążyć domowy budżet – podkreśla ekspert rankomat.pl.

Jak dokonać spłaty zadłużenia na karcie kredytowej?

Zastanawiasz się, jak wpłacić należną kwotę na kartę kredytową? To proste – wystarczy przelać odpowiednią ilość pieniędzy na rachunek bankowy wskazany w wyciągu miesięcznym. Można to zrobić na kilka sposobów:

  • za pośrednictwem bankowości elektronicznej – wejdź na stronę swojego banku, a następnie zaloguj się na konto. Potem zleć w systemie wykonanie przelewu na numer rachunku przypisany do karty kredytowej;
  • wpłacając pieniądze w dowolnej placówce banku lub na poczcie – jeśli masz gotówkę, możesz poprosić o wykonanie przelewu w tradycyjny sposób. Jednak to rozwiązanie wiąże się z koniecznością zapłaty prowizji;
  • za pomocą aplikacji mobilnej – większość banków oferuje obecnie oprogramowanie, które umożliwiają zarządzanie kontem z poziomu smartfona. Dzięki temu w dowolnym momencie możesz dokonać spłaty swojego zobowiązania nawet bez dostępu do komputera.

Wybór sposobu, w jaki dokonasz płatności, zależy wyłącznie od Ciebie. Najważniejsze jest to, aby na konto przypisane do karty kredytowej w terminie wpłynęła odpowiednia ilość pieniędzy. 

Spłacaj kartę kredytową regularnie, a unikniesz poważnych konsekwencji w postaci dodatkowych kar. Powodzenia!

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu