news

Zepsuł ci się laptop, co dalej?

28 marca 2022, godz. 8:37
Materiał zewnętrzny, fot. pexels.com
Udostępnij: Kopiuj link

Brak możliwości korzystania z laptopa niezwykle frustrujący. bez względu na to, czy potrzebujemy go do pracy, czy też zamierzamy skorzystać z jakiejś formy rozrywki, jego awaria może nas przysporzyć o zawrót głowy. Jeżeli udało nam się wykluczyć różnego rodzaju kwestie związane z potencjalnymi uszkodzeniami, a laptop nadal nie działa, z pewnością pojawia się dość duży problem. Na pewno jednak nie warto to od razu decydować się na zakup nowego sprzętu, gdyż zepsuty laptop możemy naprawić. Z pewnością tego typu rozwiązanie pomoże nam zaoszczędzić część pieniędzy, a także okaże się niezwykle opłacalne. Jak powinniśmy postępować w przypadku uszkodzenia laptopa? Co należy zrobić? Tego dowiecie się z dalszej części naszego tekstu. 

Jak należy postąpić, kiedy laptop nie chce się włączyć?

Bardzo często awarią, którą w serwisie laptopów obserwujemy i z którą zgłaszają się do nas nasi potencjalni klienci jest fakt, że laptop nie chce się włączyć. Mimo jakichkolwiek prób podejmowanych przez nas samodzielnie w domowym zaciszu laptop nie reaguje i pojawia się czarny ekran. Wtedy bardzo wiele osób od razu podejmuje decyzję o tym, by kupić nowy sprzęt.  Jednak warto wiedzieć o tym, że takie rozwiązanie wcale nie musi być konieczne. Ponadto nie warto także decydować się na samodzielną naprawę, gdyż tutaj mamy także mocno ograniczone możliwości i nawet możemy w pogorszyć sytuację. Oznacza to więc, że przede wszystkim powinniśmy rozważyć naprawę naszego laptopa. W tym celu należy zdecydować się na współpracę ze sprawdzonym i doświadczonym serwisem, który będzie wiedział od razu, i jakich napraw należy dokonać. Skorzystanie z pomocy wykwalifikowanych fachowców będzie więc kluczowe.

Jakie są najbardziej popularne usterki laptopów?

Usterki laptopów bywają naprawdę różne, ale możemy wymienić kilka typowych awarii, które najczęściej są naprawiane w serwisie. Między innymi należy wymienić tutaj zepsuty ekran w urządzeniu. Tak naprawdę samodzielnie ciężko jest ocenić, czy laptop nie uruchamia się tylko i wyłącznie dlatego, że jego ekran się zepsuł, czy przyczyną są tutaj inne względy techniczne.  Musimy jednak wiedzieć o tym, że jeżeli po włączeniu odpowiedniego przycisku, służącego do uruchamiania laptopa, słyszymy dźwięk rozpoznawany jako uruchamianie systemu, rozpoznajemy szum wentylatorów a kontrolki w naszej klawiaturze się podświetlają, możemy wtedy też podejrzewać, że awarią tutaj jest ekran. W tym celu warto podłączyć ekran lub dodatkowy monitor do naszego laptopa - wtedy będziemy mogli ocenić nasz problem. Może się na tym etapie okazać, że doszło do uszkodzenia matrycy.  Warto mieć jednak świadomość tego, że problem ten może mieć również inne podłoże, a mianowicie rozwiązaniem tej awarii może być nawet przeinstalowanie sterowników karty graficznej. Ponadto czarny ekran w naszym laptopie może wiązać się także z uszkodzeniem taśmy. Nasze podejrzenia powinny jednak zostać sprawdzone przez wykwalifikowanych fachowców, co oznacza, że nie warto podejmować działań na własną rękę.  Podobnie, jeżeli nasz laptop nie działa, Przyczyną może być tutaj uszkodzony zasilacz i niestety, ale z naszego doświadczenia możemy powiedzieć, że bardzo wiele osób podejmuje się naprawdę tego na własną rękę. Warto jednak wiedzieć, że tego typu działanie może tylko i wyłącznie pogorszyć sprawę. Jeżeli zaobserwujemy, że laptop podłączony do zasilacza nie ładuje się, a dokładniej i jego bateria nie pobiera prądu, oznacza to, że mogło dojść do uszkodzenia zasilacza. Istotne jest także to, że zasilacze posiadają diody LED, które warto zaobserwować. dzięki temu ocenimy, czy nasza ładowarka jest aktywna. Jeżeli dioda się nie świeci to przyczyną tego może okazać się uszkodzony zasilacz. Skoro mowa o problemach z zasilaczem, to nie możemy pominąć usterki dotyczącej uszkodzonej baterii. Uszkodzona bateria nie pozwala się naładować i w konsekwencji nasz laptop po prostu nie działa. w tym celu warto spróbować wyjąć baterię z naszego laptopa i nacisnąć przycisk zasilania, jednocześnie przytrzymując go przez kilka sekund. Po wykonaniu tej czynności możemy włożyć baterię z powrotem i ponownie spróbować uruchomić nas laptop. Jeżeli działania te nie przyniosą zamierzonego rezultatu, oznacza to, że bateria będzie całkowicie rozładowana. Użycie zasilacza powinno rozwiązać problem, ale może się również okazać, że doszło do całkowitego uszkodzenia baterii tego problemu nie rozwiążemy samodzielnie i konieczne będzie udanie się do doświadczonego i sprawdzonego serwisu w celu uzyskania natychmiastowej diagnozy i naprawy. 

Podsumowanie

Wymienione przez nas usterki to tylko przykładowe problemy, które dotyczą awarii laptopów. oczywiście istnieje całe mnóstwo problemów, które wpływają na to, że nasze urządzenie nie działa. Z pewnością jednak nie warto podejmować się samodzielnych napraw w domu, gdyż możemy tylko i wyłącznie pogorszyć sprawę. Najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy solidnego serwisu.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu