W Lublińcu zwołano posiedzenie sztabu kryzysowego
Starosta lubliniecki Joachim Smyła, 28 marca, zwołał posiedzenie sztabu kryzysowego. Starostwo Powiatowe relacjonuje jego przebieg:
Dyrektor częstochowskiego Oddziału ZUS Jarosław Żuk poinformował o tym, iż inspektorat w Lublińcu obsługuje uchodźców z Ukrainy na bieżąco. W ubiegły weekend obsłużono ok. 70 osób, jednak nie wszyscy uchodźcy decydują się na korzystanie z oferty tej instytucji.
Starosta Joachim Smyła przekazał informację, iż obecnie na terenie powiatu lublinieckiego, w 19 ośrodkach, z którymi podpisane zostały stosowne umowy, przebywa 432 uchodźców z Ukrainy.
Z relacji burmistrza Lublińca Edwarda Maniury wynika, iż Urząd Miasta sprawnie poradził sobie z nadawaniem uchodźcom numerów PESEL. Ani mieszkańcy, ani Ukraińcy nie czekali w kolejkach. Pracownicy Urzędu zaangażowani byli również w weekend i – jak twierdzi burmistrz – sprawa numerów PESEL powinna być w tym tygodniu zamknięta.
Zauważono również tendencję korzystania z usług urzędów na terenie naszego powiatu osób, które przyjeżdżają z większych miast w celu nadania numeru PESEL z uwagi na tworzące się w tamtejszych urzędach długie kolejki.
Wójtowie podzielili się informacjami na temat tworzenia oddziałów przygotowawczych w podległych im szkołach podstawowych. Oddziały te dobrze funkcjonują, ale zauważono, iż coraz częściej rodzice decydują się, aby ich dzieci uczęszczały do klas polskojęzycznych w celu integracji.
Sekretarz Powiatu Sylwia Fronczek poinformowała, iż oddział przygotowawczy funkcjonuje również w Zespole Szkół nr 1 im. Adama Mickiewicza w Lublińcu.
Z relacji komendanta Komendy Powiatowej Policji w Lublińcu Dariusza Gajzlera wynika, że na terenie powiatu nie zanotowano żadnych zdarzeń z udziałem uchodźców. Wszystkie miejsca - jak mówił Janusz Bula – komendant KP PSP w Lublińcu, w których mieszkają uchodźcy spełniają też wymagania ochrony przeciwpożarowej.
Przychylono się do propozycji posła Andrzeja Gawrona – o umieszczenie na stronach internetowych urzędów informacji dotyczącej rodzajów alarmów, sygnałów alarmowych, komunikatów ostrzegających i innych sposobów komunikowania ludności w razie wystąpienia zagrożeń.
Źródło: Starostwo Powiatowe Lubliniec
Następne posiedzenie sztabu kryzysowego zaplanowano na 4 kwietnia.
Komentarze
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!