W Lublińcu zwołano posiedzenie sztabu kryzysowego

W Lublińcu zwołano posiedzenie sztabu kryzysowego

30 marca 2022, godz. 10:46
Starostwo Powiatowe w Lublińcu
Udostępnij: Kopiuj link

Starosta lubliniecki Joachim Smyła, 28 marca, zwołał posiedzenie sztabu kryzysowego. Starostwo Powiatowe relacjonuje jego przebieg:
 

Dyrektor częstochowskiego Oddziału ZUS Jarosław Żuk poinformował o tym, iż inspektorat w Lublińcu obsługuje uchodźców z Ukrainy na bieżąco. W ubiegły weekend obsłużono ok. 70 osób, jednak nie wszyscy uchodźcy decydują się na korzystanie z oferty tej instytucji.

Starosta Joachim Smyła przekazał informację, iż obecnie na terenie powiatu lublinieckiego, w 19 ośrodkach, z którymi podpisane zostały stosowne umowy, przebywa 432 uchodźców z Ukrainy.

Z relacji burmistrza Lublińca Edwarda Maniury wynika, iż Urząd Miasta sprawnie poradził sobie z nadawaniem uchodźcom numerów PESEL. Ani mieszkańcy, ani Ukraińcy nie czekali w kolejkach. Pracownicy Urzędu zaangażowani byli również w weekend i – jak twierdzi burmistrz – sprawa numerów PESEL powinna być w tym tygodniu zamknięta.

Zauważono również tendencję korzystania z usług urzędów na terenie naszego powiatu osób, które przyjeżdżają z większych miast w celu nadania numeru PESEL z uwagi na tworzące się w tamtejszych urzędach długie kolejki.

Wójtowie podzielili się informacjami na temat tworzenia oddziałów przygotowawczych w podległych im szkołach podstawowych. Oddziały te dobrze funkcjonują, ale zauważono, iż coraz częściej rodzice decydują się, aby ich dzieci uczęszczały do klas polskojęzycznych w celu integracji.

Sekretarz Powiatu Sylwia Fronczek poinformowała, iż oddział przygotowawczy funkcjonuje również w Zespole Szkół nr 1 im. Adama Mickiewicza w Lublińcu.

Z relacji komendanta Komendy Powiatowej Policji w Lublińcu Dariusza Gajzlera wynika, że na terenie powiatu nie zanotowano żadnych zdarzeń z udziałem uchodźców. Wszystkie miejsca - jak mówił Janusz Bula – komendant KP PSP w Lublińcu, w których mieszkają uchodźcy spełniają też wymagania ochrony przeciwpożarowej.  

Przychylono się do propozycji posła Andrzeja Gawrona – o umieszczenie na stronach internetowych urzędów informacji dotyczącej rodzajów alarmów, sygnałów alarmowych, komunikatów ostrzegających i innych sposobów komunikowania ludności w razie wystąpienia zagrożeń.

Źródło: Starostwo Powiatowe Lubliniec

Następne posiedzenie sztabu kryzysowego zaplanowano na 4 kwietnia.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu