W Lubitece odbyło się seminarium „Pomaganie ludziom w obliczu wojny”

W Lubitece odbyło się seminarium „Pomaganie ludziom w obliczu wojny”

31 marca 2022, godz. 8:12
inf. MOPS Lubliniec
Udostępnij: Kopiuj link

W dniu 24.03.2022 r. w Miejsko - Powiatowej Bibliotece Publicznej w Lublińcu „Lubiteka” odbyło się seminarium szkoleniowe z zakresu pomocy dorosłym i dzieciom wobec kryzysu wojny w Ukrainie, które zorganizowane zostało przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej wraz z Zespołem Interdyscyplinarnym ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Lubliniecką Radą Kobiet.

Seminarium skierowane było do pracowników socjalnych, kuratorów, policjantów, pedagogów szkolnych, dyrektorów placówek oświatowych, organizacji pozarządowych i społecznych.

W obliczu konfliktu zbrojnego w Ukrainie i przybywających do naszego kraju uchodźców temat szkolenia wzbudził bardzo duże zainteresowanie osób, na co dzień zajmujących się organizacją pomocy.

Szkolenie przeprowadziły Pani Sabina Lasok – Chwiedoruk - psycholog, certyfikowany specjalista i superwizor w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz Pani Kateryna Bondarenko, socjolog i pedagog, od 15 lat mieszkająca w Polsce, która aktualnie w Ośrodku Interwencji Kryzysowej w Zabrzu wspiera grupę 50 osób - uchodźczyń wraz z dziećmi. 

W trakcie seminarium Pani Bondarenko podzieliła się bardzo cennymi, praktycznymi wskazówkami z codziennego życia obywateli Ukrainy, ich kultury, edukacji, systemu oświaty, opieki zdrowotnej oraz pomocy społecznej, co może w znacznym stopniu ułatwić organizację pomocy, usprawnić komunikację i wzajemne relacje.

Każdy człowiek odmiennie reaguje na informacje o wojnie. Na taką wiadomość nie można się przygotować, ponieważ wojna należy do skrajnie stresujących i nieprzewidywalnych wydarzeń. Nie oznacza to jednak, że nie możemy nic zrobić, bo przecież mamy wpływ na podejmowane przez nas działania. A to, co robimy, może realnie zmieniać świat, wpływać na poprawę losu osób dotkliwie doświadczonych i przeżywających silną traumę.

Seminarium szkoleniowe było ważnym źródłem wiedzy i cennych rad praktycznych dla organizacji pomocy i wsparcia przez lokalny samorząd, instytucje pomocowe, kadrę pedagogiczną szkół i przedszkoli, organizacje pozarządowe i społeczne. 

Galeria: Pomaganie ludziom w obliczu wojny - seminarium

fot. MOPS Lubliniec fot. MOPS Lubliniec
Zobacz całą galerię

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu