Rodzice mogą już składać wnioski o żłobkowe

Rodzice mogą już składać wnioski o żłobkowe

1 kwietnia 2022, godz. 11:50
inf. pras. ZUS, fot. pixabay.com
Udostępnij: Kopiuj link

Od 1 kwietnia 2022 r. można składać elektronicznie wniosek o dofinansowanie obniżenia opłaty za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. Wysokość dopłaty wyniesie do 400 zł miesięcznie na dziecko, które nie jest objęte Rodzinnym Kapitałem Opiekuńczym.

Rodzic lub opiekun może skorzystać z dofinansowania opłaty za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna dziecka na pierwsze i jedyne dziecko w rodzinie, na pierwsze dziecko w rodzinie, jeśli na kolejne otrzymuje Rodzinny Kapitał Opiekuńczy (RKO) oraz na drugie i kolejne dziecko w rodzinie, ale tylko za okresy uczęszczania do żłobka, klubu dziecięcego lub do dziennego opiekuna  przed ukończeniem 12 miesiąca i po 36 miesiąca życia, na które ZUS przyznał RKO i rodzic pobrał RKO w łącznej przysługującej wysokości. 

- „Żłobkowe” na dziecko, na które nie przysługuje RKO, rodzic może otrzymać nie dłużej niż do ukończenia roku szkolnego, w którym dziecko ukończy 4. rok życia. Co ważne świadczenie przysługuje niezależnie od dochodów rodziny - informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzeczniczka prasowa ZUS województwa śląskiego.

Dwoje i więcej dzieci

Rodzic może korzystać z dofinansowania pobytu w żłobku na jedno dziecko i pobierać rodzinny kapitał opiekuńczy na inne dziecko w rodzinie.  Natomiast nie otrzyma dofinansowania na dziecko, na które w tym czasie otrzymuje Rodzinny Kapitał Opiekuńczy.

 - Oznacza to, że rodzic może wybrać przy drugim i kolejnym dziecku w rodzinie, czy chce skorzystać z RKO czy ze „żłobkowego” – wyjaśnia rzeczniczka.

Maksymalnie 400 zł miesięcznie, konieczny wniosek

Dofinansowanie wyniesie maksymalnie 400 zł miesięcznie na dziecko, ale nie więcej niż wysokość faktycznej opłaty za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. Opłata to miesięczna kwota po uwzględnieniu zniżek, dotacji z budżetu gminy lub środków unijnych. 

Do tej kwoty nie wlicza się opłaty za wyżywienie. Wniosek można składać elektronicznie już od 1 kwietnia. Składa je rodzic lub inna uprawniona osoba. Rodzic może wybrać sposób przesłania wniosku, np. poprzez Platformę Usług Elektronicznych ZUS, bankowość elektroniczną czy portal Emp@tia. 
 
- Jeżeli rodzic złoży wniosek do końca maja 2022 r., to otrzyma dopłatę  od miesiąca, w którym dziecko zaczęło uczęszczać do placówki – ale nie wcześniej niż od 1 stycznia 2022 r. Jeśli wniosek złoży po 31 maja, to dofinansowanie otrzyma od miesiąca, w którym złożył wniosek – przypomina rzeczniczka. 

Komu ZUS przekaże dofinansowanie?

Wszystkie informacje na temat wniosku i jego obsługi będą na PUE ZUS. Przyznane tzw. „żłobkowe” nie będzie wypłacane rodzicowi lub innej osobie uprawnionej. ZUS przekaże dofinansowanie na rachunek bankowy podmiotu prowadzącego żłobek, klub dziecięcy, zatrudniającego dziennego opiekuna lub na rachunek bankowy dziennego opiekuna, który prowadzi własną działalność.

Żłobkowe dla obywateli Ukrainy

O  dofinansowanie pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna mogą ubiegać się obywatele Ukrainy. Wniosek o dofinansowanie pobytu w żłobku można złożyć elektronicznie za pomocą Platformy Usług Elektronicznych (PUE). 

Aby złożyć wniosek do ZUS, potrzebne są:

•    zaświadczenie o nadaniu polskiego identyfikatora PESEL – osobie składającej wniosek i dziecku,
•    numer telefonu w Polsce i adres e-mail,
•    orzeczenie polskiego sądu, jeśli wnioskujący jest opiekunem tymczasowym,
•    dokument potwierdzający, że wnioskujący sprawuje pieczę zastępczą nad dzieckiem, jeśli jest taka sytuacja.

Rodzic powinien złożyć wniosek o dofinansowanie pobytu dziecka w żłobku na formularzu DS-R. Opiekun tymczasowy dziecka lub osoba sprawująca pieczę zastępczą nad dzieckiem wypełnia  elektroniczny formularz DZ-O.
 

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu