Dzisiejszy sondaż: Czy Polacy wyjdą z grupy na EURO 2024?

Odpowiedzi:

PLK wspierają podróże zabytkową koleją wąskotorową w województwie śląskim

PLK wspierają podróże zabytkową koleją wąskotorową w województwie śląskim

1 kwietnia 2022, godz. 12:24
inf. pras. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
Udostępnij: Kopiuj link

Dzięki współpracy PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. przejazdy Górnośląskimi Kolejami Wąskotorowymi nadal będą sprawne i bezpieczne. Szyny i elementy toru trafiły do Stowarzyszenia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych. Organizacja będzie mogła przeprowadzić remont torowiska m.in. w Tarnowskich Górach. 

Darowizna PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. o wartości ponad 435 tys. zł to wsparcie dla utrzymania podróży Górnośląskimi Kolejami Wąskotorowymi. Kolej wąskotorowa jest wyjątkową atrakcją regionu. Składy prowadzone są m.in. parowozem na ponad dwudziestokilometrowej  trasie między Bytomiem a Miasteczkiem Śląskim, zapewniając dogodny transport między centrami górnośląskich miast, zabytkową Kopalnią Srebra wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, rezerwatem przyrody Segiet czy Zalewem Chechło-Nakło. Szyny, uzyskane podczas wymiany torów, będą wykorzystane na trasie kolei wąskotorowej pod zarządem Stowarzyszenia.

Darowizna PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. to korzyść dla pasjonatów kolei i turystów. Działania związane z zachowaniem tradycji i historii dróg żelaznych w regionie są niezwykle ważne. Wspieramy tę działalność przekazując niewykorzystywane już na „dużej” kolei elementy infrastruktury  – powiedział Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Przekazane przez PLK szyny pozwolą na utrzymanie przejezdności jednego z odcinków wąskotorowej trasy: Bytom - Tarnowskie Góry - Miasteczko Śląskie, wykorzystywanego w ruchu turystycznym. W ciągu roku koleją podróżuje ponad 21 000 osób. Dzięki wymianie szyn podróże będą bardziej komfortowe i bezpieczne. Rozpoczęcie prac planowane jest w kwietniu. Będą prowadzone najpierw w Tarnowskich Górach, a następnie na terenie Bytomia, w dzielnicach Sucha Góra i Stroszek-Dąbrowa Miejska.

Dla kolejarzy ważne jest, aby przyszłe pokolenia mogły znać historię kolei. Wspieramy instytucje i organizacje zajmujące się ochroną zabytków techniki oraz promujące kolej. Materiały, które nie pełnią już swojej roli na sieci zarządzanej przez  PLK, służą działaniom związanym z podróżami lub historią kolei. Również w województwie śląskim wspieramy stowarzyszenia związane z historią i tradycją kolei – powiedział Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych, będące zarządcą infrastruktury i przewoźnikiem kolejowym, jest operatorem Górnośląskich Kolei Wąskotorowych od 2003 r. To najstarsza nieprzerwanie działająca kolej wąskotorowa na świecie, uruchomiona w połowie XIX wieku. Pierwotnie służyła głównie do transportu surowców i półproduktów między zakładami przemysłowymi Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego.

Darowizny od PLK edukują oraz przypominają historię kolei

Od 2015 roku PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ponad 100 razy przekazały niewykorzystywane już elementy infrastruktury kolejowej i urządzenia do jednostek kulturalnych, oświatowych i ośrodków promujących kolejowe tradycje w różnych rejonach Polski.

Tylko w tym roku zarządca infrastruktury przekazał semafor kształtowy dwuramienny „R” oraz dwustawną tarczę ostrzegawczą „ToE” Stowarzyszeniu Miłośników Kolei Ok1 w Żaganiu. Urządzenia pochodzące ze stacji Sulechów z linii kolejowej Zbąszynek - Gubin zostaną ustawione na stacji w Żaganiu obok zabytkowego parowozu, będącego pod opieką Stowarzyszenia. Urządzenia przekazane przez PLK oraz parowóz, po renowacji staną się ciekawą atrakcją muzealną i edukacyjną.

Do Miejskiego Ośrodka Kultury w Terespolu trafiły w tym roku: aparat blokowy dwunastookienkowy z 1955 r. i aparat blokowy czterookienkowy z 1928 r. oraz tarcza manewrowa. Przekazane przedmioty wzbogaciły zbiory Prochowni Terespol – lokalnego mini-muzeum, organizującego ekspozycje historyczne, militarne i rękodzielnicze. Otrzymane od PLK urządzenia umieszczono w sali historii Kolei Warszawsko-Terespolskiej.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu