Ile kosztuje OC w Lublińcu?

Ile kosztuje OC w Lublińcu?

1 kwietnia 2022, godz. 13:33
Materiał zewnętrzny, fot. unsplash.com
Udostępnij: Kopiuj link

Koszt wykupienia obowiązkowe ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej to coroczny wydatek w budżecie każdego posiadacza samochodu. Jego wysokość może być różna w zależności od wielu czynników, w tym m.in. od miejsca zamieszkania. Jak pod tym względem wypadają stawki obowiązujące w Lublińcu i ile one średnio wynoszą? Poszukajmy odpowiedzi na to pytanie.

Cena OC a miejsce zamieszkania

Można wyróżnić liczne czynniki wpływające na wartość składki OC. Kluczowe znaczenie mają takie aspekty jak dotychczasowy przebieg historii ubezpieczeniowej, wiek właściciela czy pojemność silnika samochodu, jednak istotne jest także miejsce zamieszkania. To, gdzie na co dzień przebywasz, kształtuje ryzyko ubezpieczeniowe Twojego pojazdu, co z kolei przekłada się na cenę OC. Dlaczego jeszcze w swoich wyliczeniach towarzystwa uwzględniają miejsce zamieszkania jako jeden z czynników kształtujących składkę ubezpieczeniową?

Firmy z rynku ubezpieczeń komunikacyjnych, a raczej algorytmy, którymi dysponują ich pracownicy, wyliczają ryzyko ubezpieczeniowe poprzez oszacowanie prawdopodobieństwa spowodowania szkody. Tymczasem – jak pokazują statystyki – w jednym miejscach takie ryzyko jest większe, a w innych mniejsze. Co do zasady najdroższe OC czeka na kierowców wielkich miast, w których najczęściej dochodzi do stłuczek i kolizji. Z kolei na tańszą polisę mogą liczyć mieszkańcy małych i średnich miejscowości. W takim razie na jaki wydatek na obowiązkową polisę od odpowiedzialności cywilnej muszą się przygotować kierowcy z Lublińca?

Ceny OC w Lublińcu

Aby odpowiedzieć na powyższe pytanie, konieczne staje się przeprowadzenie indywidualnego wyliczenia składki. Jej wysokość jest bowiem różna dla każdego kierowcy, dlatego aby móc porównać cenę OC w wielu miejscowościach, trzeba ujednolić dane i wszędzie zastosować te same parametry pojazdu oraz informacje na temat właściciela lub właścicieli auta.

W celu wyliczenia składki w Lublińcu sięgnęliśmy po internetową porównywarkę dostępną pod adresem kalkulator-oc-ac.auto.pl. Za jednym razem wyszukaliśmy oferty dla żonatego mężczyzny w wieku 40 lat z dwojgiem dzieci, który od 15 lat ma prawo jazdy, kontynuuje polisę od 7 lat i w ciągu ostatnich 5 lat spowodował jedną szkodę. Interesuje go wykupienie polisy dla 5-letniego Volkswagena Golfa z silnikiem benzynowym o pojemności 1400 cm3 i przebiegiem 50 tys. km.

Po wpisaniu powyższych danych w porównywarce naszym oczom okazało się zestawienie, zgodnie z którym najtańsze OC dla naszego kierowcy i jego auta można kupić w Lublińcu w cenie 486 zł. Czy to dużo? Znalezienie odpowiedzi na to pytanie wymaga sprawdzenia ceny ubezpieczenia dla naszego kierowcy w innych miastach o podobnej liczbie mieszkańców, ale położonych w odległych regionach Polski. Zweryfikujmy zatem cenę polisy dla Biłgoraju z Lubelskiego, wielkopolskiego Turku, Świecia w kujawsko-pomorskim i małopolskiej Wieliczki.

Po przeprowadzeniu kalkulacji okazało się, że w Biłgoraju nasz kierowca za identyczne OC jak Lublińcu zapłaciłby bardzo podobną kwotę, bo 460 zł, podczas gdy w Turku 507 zł. Z kolei gdyby mieszkał w Świeciu, musiałby wyłożyć za ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej 512 zł, a w Wieliczce nie mniej niż 532 zł. Jak więc widać, ubezpieczenie OC w Lublińcu należy do tanich, bo spośród wymienionych miejscowości o podobnej liczbie mieszkańców tylko w Biłgoraju byłoby on nieco korzystniejsze cenowo. Jeśli podczas poszukiwania dla siebie oferty w porównywarce uda Ci się znaleźć najtańszą polisę w innym towarzystwie niż obecne, dowiedz się, jak wypowiedzieć umowę OC w tej sytuacji.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu