Co dzieje się w Lubitece? Lubliniecka biblioteka podsumowała marzec

Co dzieje się w Lubitece? Lubliniecka biblioteka podsumowała marzec

5 kwietnia 2022, godz. 8:15
fot. i inf. Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Lublińcu
Udostępnij: Kopiuj link

W Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej w Lublińcu co miesiąc organizowanych jest wiele wydarzeń. Nie zabrakło ich również w marcu. Zobaczcie podsumowanie ostatniego miesiąca w Lubitece.

GRA TOCZY SIĘ DALEJ - PLANSZÓWKI KRÓLUJĄ W BIBLIOTECE  
W piątkowe popołudnie z planszówkami, 4 marca, po raz kolejny spotkało się grono miłośników tej formy spędzania wolnego czasu. Swoje umiejętności szkolili pod okiem pana Grzegorza Dryndy - animatora i znawcy gier planszowych.

DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI W RAMACH LITERACKICH CZWARTKÓW W LUBITECE
W czwartkowe popołudnie 3 i 30 marca odbyły się spotkania miłośników literatury, które prowadziła Arletta Szymanek-Kopiec. Tematem dyskusji była twórczość pisarska Olgi Rudnickiej i B. A.Paris. Nasz klub książki jest sposobem na spędzanie wolnego czasu, poznania nowych książek i autorów, wymianę myśli i opinii innych osób,  a wszystko odbywa się przy kawie i w przyjaznej atmosferze. Spotkania nie mają ściśle określonej formy, są otwarte dla wszystkich i każdy jest mile widziany.

SPOTKANIE Z MARKIEM MOCZULSKIM
11 marca Pan Marek zabrał uczestników spotkania na lekcję wychowawczą do warszawskiej „Kolejówki” - jednej z najstarszych szkół technicznych w Polsce.  

LUBITEKĘ ODWIEDZIŁA ANNA KRYSTASZEK - autorka thrillerów, a zarazem pedagog i socjoterapeutka, która sprawiła nam miłą niespodziankę, podarowując swoją najnowszą powieść pt. "Wizje. Gniew". Ciekawostką jest fakt, że tłem dramatycznych i mrocznych wydarzeń powieści jest... Lubliniec! 

PROMOCJA EDUKOLOROWANKI O PRZYGODACH CZERWONEGO BALONIKA
17  marca 2022r. w Lubitece miała miejsce promocja edukolorowanki pt. „PRZYGODY CZERWONEGO BALONIKA” książeczki, która jest nam bardzo bliska, gdyż opowiada o Lublińcu. Autorką opowiadania jest bibliotekarka Barbara  Kierat, natomiast ilustratorką - mająca w dorobku kilka książek edukacyjnych dla dzieci, m.in.: „Pszczoły miodne  i niemiodne”, „Mrówki małe i duże”, „Pająki w sieci i bez sieci”, „Atlas zwierząt” - dr Justyna Kierat,  prywatnie córka Barbary. W czasie spotkań, na które zaprosiliśmy w godzinach dopołudniowych uczniów lublinieckich szkół podstawowych, a po południu – mieszkańców, dowiedzieliśmy się skąd wziął się pomysł na „Balonika”, jak wyglądała praca nad kolorowanką oraz o roli pasji w życiu autorek. W treści opowiadania pojawiają się ważne dla naszego miasta zabytki i miejsca, co stanowiło podstawę do przybliżenia uczniom historii Lublińca w przededniu zaplanowanych na czerwiec obchodów 750-lecia jego istnienia. Każdy uczestnik spotkania otrzymał kolorowankę, która być może stanie się inspiracją do zwiedzenia Lublińca śladami tytułowego Balonika i odwiedzenia naszej Lubiteki.

ŚWIĘTUJEMY PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY W BIBLIOTECE I PRZEDSZKOLU
W pierwszy dzień wiosny Lubitekę odwiedziły dzieci z grupy Marynarzy z Niepublicznego Przedszkola Językowego Wyspa Szkrabów, które postanowiły poszukać jej zwiastunów właśnie w bibliotece. Na naszych małych gości czekała Pani Wiosna Asia z zaproszeniem na teatrzyk kukiełkowy pt. „Klejnotowe Wróżki”, przygotowany przez Bibliotekarki. Teatrzyk sprawił najmłodszym wiele radości. Z zapartym tchem oglądały przygody mieszkańców Magicznej Łąki. Następnie wysłuchały krótkiego opowiadania o zwiastunach wiosny, po którym Pan Asia opowiedziała, jak przyroda budzi się do życia. W części plastycznej zajęć wykazały swoje zdolności manualne i z pomocą Pani Olgi wykonały postać trzmiela Buczka, jednego z bohaterów „Klejnotowych wróżek”. Przedszkolaki były bardzo zadowolone z odwiedzin, co było widać, bo z uśmiechami na twarzach wychodziły z Lubiteki.

ZACZAROWANE BAŚNIE - ZAJĘCIA Z KODOWANIA
Najmłodsi uczestniczyli w zajęciach z kodowania i programowania ZACZAROWANE BAŚNIE. Nauka kodowania i programowania to jedna z umiejętności, które przydadzą się dzieciom w przyszłości. W łagodny i przyjazny sposób wprowadzają dzieci w świat, który uczy logicznego myślenia, obserwacji i dedukcji. Dzięki prowadzącym warsztaty, Pani Ewie Siemiradzkiej i Iwonie Ślezionie-Plawgo uczestnicy uczyli się programować z robotami Ozoboty i Geniboty na różne sposoby. Oczywiście literatury na zajęciach nie brakowało dzieci kodowali na podstawie poznanych baśni. Robot wprowadził najmłodszych uczestników poprzez zabawę w świat nowych technologii. Projekt dofinansowany przez Fundację BGK w programie "Na dobry początek" 2021.

W Lubitece gościli uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej przy Domu Pomocy Społecznej w Lublińcu wraz z instruktorami. Podczas wizyty z panią Olgą i panią Niną z Wypożyczalni dla Dorosłych zwiedzili poszczególne działy oraz piętra naszej biblioteki. Zapoznali się zasadami funkcjonowania i wypożyczania oraz z propozycjami wydarzeń kulturalnych naszej instytucji. Mnogość i różnorodność księgozbioru zrobiła na naszych gościach duże wrażenie. Dużym zainteresowanie cieszyła się pracownia komputerowa, strefa gier na Xbox oraz sala konferencyjna. Na zakończenie wizyty nasi goście zdeklarowali chęć dołączenia do grona naszych Czytelników i częstego odwiedzania biblioteki.

WTORKI Z PASKAMI
O tajemniczym, odległym krajem jakim są Chiny, o baozi, aliexpress, smokach i innych ciekawostkach z najludniejszego kraju świata opowiadała Aleksandra Błaśkiewicz.

WARSZTATY MINDFULNESS DLA RODZICÓW Z DZIEĆMI
Spotkanie z uważności dla rodziców z dziećmi, które prowadzi Pani Teresa Moryson w ramach projektu ZAKODOWANA BIBLIOTEKA dofinansowanego przez Fundacja BGK w programie"Na dobry początek 2021". Mindfulness czyli uważność to naturalna umiejętność bycia obecnym i uważnym w danej chwili. To supermoc. Jest narzędziem na całe życie, które będzie przydatne, jakikolwiek Twoje dziecko wybierze kierunek.

SENIORZY PODÓŻUJĄ
Pani Ola zabrała podopiecznych Klubu Seniora na wycieczkę na Rapa Nui. Miejsce to, odkryte 5 kwietnia 1722 roku, przez miejscowych nazywane Te Pito Te Henua, nam znane jest jako Wyspa Wielkanocna. Malutka wysepka, z populacją mniejszą niż Lubliniec, słynie z ogromnych kamiennych figur moai. Legendy mówią, że rzeźby te kiedyś chodziły (Członkowie Klubu Seniora mieli okazję na filmiku zobaczyć, że jest to możliwe bez magii i bez współczesnej technologii!). Słuchacze usłyszeli również mit o pierwszych osadnikach i dawnym życiu na Rapa Nui. Prowadząca przedstawiła również, niestety smutną, historię wyspy i opowiedziała o codziennym życiu, oddalonym od stałego lądu o 3600 km. ‘Iorana!

PRZEDSZKOLAKI ŚWIĘTUJĄ MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TEATRU.

W dniu 27 i 30 marca z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru pani Justyna i pani Danuta z Filii Nr 3 odwiedziły dzieci z Przedszkola Miejskiego Nr 2 i Nr 1 w Lublińcu. Podczas spotkania panie Bibliotekarki zapoznały najmłodszych z podstawowymi zagadnieniami teatralnymi, takimi jak: aktor, scena, widownia, kurtyna, przedstawienie. Przedszkolaki poznały różne techniki teatralne takie jak teatr lalkowy, teatr cieni. Następnie panie zaprosiły dzieci na teatrzyku kamishibai. Maluchy ze skupieniem obejrzały i wysłuchały bajek, które sprawiły im ogromną radość, co było widać po ich uśmiechach i głośnych brawach.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu