Prezenty o małej wartości i próbki wyłączone z opłacania VAT

5 kwietnia 2022, godz. 9:24
Materiał zewnętrzny
Udostępnij: Kopiuj link

Prezenty o małej wartości, służące promocji towarów i usług, oraz rozdawane w tym samym celu próbki stanowią nieodłączny element marketingu firmy. Jak prezentuje się status towarów tego typu w świetle ustawy o VAT? Jakie warunki musi spełniać produkt, by uznać go za prezent o małej wartości bądź próbkę? Odpowiadamy!  

Prezenty o małej wartości – kiedy są zwolnione z podatku VAT?

Według ustawy o VAT (art. 7 ust. 4) za prezent o małej wartości uznaje się towar przekazywany nieodpłatnie odbiorcy na następujących zasadach:

  1. jeśli przedsiębiorca prowadzi ewidencję osób obdarowanych, wartość towarów przekazana jednej osobie w roku podatkowym może wynieść maksymalnie 100 zł netto;
  2. jeśli przedsiębiorca nie prowadzi ewidencji umożliwiającej ustalenie tożsamości osób obdarowanych, jednostkowa cena nabycia towaru, przekazanego jednemu odbiorcy, nie może przekroczyć 20 zł netto; jeżeli zaś jednostkowej ceny prezentu nie można ustalić, wiążący staje się jednostkowy koszt wytworzenia, który musi być niższy niż 20 zł bez podatku.

Drugi podpunkt określa również status prezentów o małej wartości przekazywanych w opakowaniu zbiorczym. Jeśli jednostkowa cena nabycia towaru nie przekracza 20 zł netto, nie zachodzi konieczność wykazania należnego podatku VAT od opakowania zbiorczego.

Próbki towarów a VAT

Jakie parametry musi spełniać towar, by zgodnie z przepisami ustawy o VAT można było uznać go za próbkę? Ustawodawca zaznacza, że przedmiotem przekazania powinna być niewielka ilość towaru albo towar identyfikowalny jako próbka. Przekazanie następuje w celu promocji produktu i zachęcenia nabywcy do jego zakupu, próbka ma zaś pozwolić potencjalnemu klientowi jedynie na poznanie i ocenę cech towaru. Aby przekazany przedmiot spełniał kryteria próbki, nie może on służyć zaspokojeniu potrzeb odbiorcy, chyba że zaspokojenie potrzeb odbiorcy jest koniecznym i nieodłącznym elementem promocji danego produktu. 

Wiemy wszystko, co warto wiedzieć o podatku VAT

Ustalanie wysokości należnego podatku VAT nastręcza kłopotów? Kwestia odliczeń podatkowych budzi wątpliwości? Dobrze poinformowany, doświadczony i dyspozycyjny księgowy rozwiąże wszystkie problemy związane z rozliczeniami podatkowymi. 

Biuro rachunkowe EFEKTA zatrudnia licencjonowanych specjalistów w dziedzinie finansów i rachunkowości. Nasi księgowi posiadają wieloletnie doświadczenie w obsłudze mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw oraz dużych spółek i służą wszechstronnym wsparciem w prowadzeniu ksiąg rachunkowych oraz w rozliczeniach z fiskusem. Dysponujemy stale aktualizowaną, obszerną wiedzą przetestowaną w praktyce. Sprawdź naszą ofertę!

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu