Dysza jako najważniejszy element pistoletu lakierniczego

Dysza jako najważniejszy element pistoletu lakierniczego

12 kwietnia 2022, godz. 7:40
Udostępnij: Kopiuj link

Pistolet lakierniczy składa się z kilku niezależnych elementów. Wysoka jakość oraz wydajność każdego z nich gwarantuje urządzeniu stałą pracę. Jeżeli zależy Ci na tym, aby pistolet działał stabilnie, to kontroluj, w jakiej kondycji są jego podzespoły.

Jednym z najważniejszych, wymagających regularnego czyszczenia oraz przeglądania jest dysza z głowicą. W razie trwałego uszkodzenia czy wyeksploatowania można dokonać jej wymiany na nową. Dowiedz się więcej na jej temat, aby łatwiej dobrać dyszę do konkretnego, posiadanego już modelu pistoletu.

Dysze z głowicami – za co odpowiadają?

Dysza z głowicą odpowiada za generowanie strumienia farby o określonej mocy i i kształcie strumienia. Aby uzyskać jak największą powtarzalność przepływu, warto zastosować dobre jakościowo komponenty wykonane z takich materiałów jak węglik spiekany czy stal nierdzewna. Jednak nawet wtedy zachodzi konieczność ich kontrolowania, aby urządzenie pracowało z maksymalną wydajnością. Jak tylko tempo jego pracy czy precyzja spadną, a farba zamiast tworzenia jednolitej i równomiernej warstwy zacznie zlepiać się w grudki, to trzeba rozważyć wymianę dyszy na nową.

Na co zwrócić uwagę w przypadku nowej dyszy?

Nowa dysza do pistoletu lakierniczego powinna pracować stabilnie z określoną mocą. Tylko wtedy farby proszkowe (zob. https://farbyonline.eu/3-farby-proszkowe) będą emitowane z ustaloną mocą i będą równomiernie rozkładały się na powierzchni obrabianego detalu. Aby tak było, dysza powinna mieć odpowiedni rozmiar. Aby go określić, trzeba sprawdzić, jakie powłoki będą natryskiwane i jaka będzie powierzchnia lakierowania. W przypadku ciężkich powłok stosuje się dysze z większymi otworami, a w do obrabiania dużych detali – szersze aplikatory umożliwiające większe pokrycia podczas jednej aplikacji. Zazwyczaj udaje się to uzyskać poprzez szerszą dyszę z większym zasięgiem. Co ważne w takiej sytuacji zazwyczaj natryski są też możliwe z odległości, gdyż precyzyjnie trafiają na element poddawany obróbce. 

Dysza dopasowana do aplikowanych substancji

Dobór dyszy powinien też zależeć od tego, jakie substancje będą za jej pośrednictwem rozpylane i co będą pokrywały. Np. do folii czy ekranów stosuje się drobną mgiełkę, a do drewna lakiery bezbarwne i bejce. Im bardziej zaawansowane użycie i gęstsza substancja do aplikowania, tym zachodzi konieczność wybrania dyszy z większym otworem. To ważne np. w przypadku żywic, żelkotów, lakierów średnio i mocno gęstych.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu