Dzisiejszy sondaż: Czy Polacy wyjdą z grupy na EURO 2024?

Odpowiedzi:

Po czym poznać, czy opony wymagają już wymiany?

Po czym poznać, czy opony wymagają już wymiany?

13 kwietnia 2022, godz. 7:56
Udostępnij: Kopiuj link

Powoli kończy się sezon zimowy i rozpoczynamy kalendarzową wiosnę. Wobec tego pojawiają się myśli dotyczące zmiany opon samochodowych na letnie. Zapewne wielu kierowców wyciąga z garaży opony, które widziały już nie jeden sezon, warto jednak wstrzymać się przed ich zakładaniem. Biorąc pod uwagę to, że wiosna bywa jedną z najbardziej zdradliwych pór roku, zwłaszcza w Polsce, trzeba się zastanowić, czy wraz z pojawieniem się dodatnich liczb na termometrze należy od razu sięgać po zmianę opon. Bezpieczeństwo na drodze bardzo często zależy od stanu technicznego pojazdów, w tym właśnie ogumienia. Kierowca podczas jazdy musi być w stanie kontrolować samochód, a utrudniać to może niska trakcja między nawierzchnią a kołami. Z tego powodu przed zamontowaniem zeszłorocznych opon, warto sprawdzić, czy mogą być użyte ponownie w nadchodzącym sezonie.

Kiedy dokonać przeglądu opon?

Jeden z czołowych producentów opon – Michelin, zaleca aby po upływie 5 lat regularnie sprawdzać i kontrolować stan opon, jednak najczęściej zaleca się przegląd opon po czasie zalecanym przez ich producenta. W przypadku, gdy opony były użytkowane przez ponad 10 lat od daty produkcji, należy je niezwłocznie sprawdzić i wymienić na nowe. Ważne jest również zwrócenie uwagi na komfort jazdy – jeśli jazda autem, w trakcie sezonu zimowego, budzi nasz niepokój, to możemy być to znak, że warto odwiedzić specjalistę, który powie coś więcej o stanie ogumienia. Opony są jedynym kontaktem pojazdu z nawierzchnią, dlatego też dbanie o ich stan może uchronić przed ewentualnym wypadkiem.

Na co należy zwrócić uwagę oceniając, czy oponę należy wymienić?

Największą różnicą między oponami letnimi a zimowymi, poza składem mieszanki gumowej, są parametry bieżnika. To właśnie on jest kluczowym elementem gumowej instalacji. Bieżnik odpowiada m.in. za przyczepność na jezdni czy sterowność na zakręcie . Według polskich norm opony letnie nie mogą posiadać bieżnika płytszego niż 1,6 mm. Dodatkowo ważna jest ilość nacięć bieżnika, które odpowiadają za elastyczność gumy. Opony zimowe charakteryzują się większą ilość nacięć, co pozwala na większą elastyczność oraz krótszą drogę hamowania w przypadku jazdy na ubitym śniegu bądź śliskiej nawierzchni. Zimowy komplet opon będzie również posiadał głębszy bieżnik. W ich przypadku polskie normy nakazują wymianę, gdy głębokość bieżnika będzie wynosiła 4 mm lub mniej. Taka płytkość nie pozwoli osiągnąć należytej trakcji, wobec czego jazda na drodze może okazać się ryzykowna.

Kolejnym aspektem, któremu warto się przyjrzeć, są wszelkie nieprawidłowości i nieregularności. W przypadku, gdy zauważalne będą różne pęcherze, rozwarstwienia, zużycie bądź sparcenie gumy - opony należy wymienić.

Innym kryterium informującym o potrzebie zmiany jest nierównomierne zużycie bieżnika. Oznacza to, że zauważalnie większe starcie opony na krawędziach niż na środku bądź odwrotnie będzie nas informowało o konieczności wymiany. Może to być spowodowane złym ciśnieniem w oponach. Trzeba też się zastanowić, czy w trakcie jazdy pojazd nie był odczuwalnie ściągany na boki lub czy kierownica nie drżała. W takim przypadku powinno się natychmiast udać do warsztatu.

Wymiana - jedna opona czy wszystkie?

Gdy zapadnie decyzja o zmianie opon, najlepiej jest zakupić cały zestaw złożony z czterech sztuk. Choć może się to wydawać niepotrzebnym marnowaniem pieniędzy, może to uchronić przed dodatkowymi kosztami związanymi z naprawą całego pojazdu w przyszłości. Z czego to wynika? Zamiana jedynie jednej opony może doprowadzić do nierównomiernego ścierania się gumy. Jeśli nie jest możliwa wymiana całego kompletu, tańszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie zakup dwóch opon zamontowanych na tej samej osi.

Wymiana opon Bielsko – warsztat samochodowy BPBP S.A

Stan opon można sprawdzić samemu poprzez obserwację zachowania samochodu podczas jazdy, zewnętrznego stanu opony bądź sprawdzając głębokość bieżnika za pomocą narzędzia mierzącego. Jeśli jednak nie jesteśmy pewni swoich wniosków, należy udać się do specjalisty. Wtedy opony zostaną poddane nie tylko kontroli, ale i zostaną od razu wymienione. Jednym z takich punktów jest właśnie warsztat samochodowy Bielsko. Autoserwis BPBP S.A. zdaje sobie sprawę z ryzyka jakie możne stanowić samochód, gdy przynajmniej jedna z jego części jest zawodna. Lata doświadczenia pozwoliły na zdobycie zaufania odwiedzających nas klientów. Wymiana opon Bielsko nie jest przeznaczona jedynie dla kierowców samochodów osobowych - swoje usługi gwarantujemy również kierowcom pojazdów dostawczych i ciężarowych. W naszej ofercie znajdą Państwo: naprawy bieżące, układy hamulcowe, klimatyzację, diagnostykę, wymianę oleju i wiele innych. Przede wszystkim warsztat samochodowy Bielsko podejmie się naprawy ogumienia oraz układu napędowego. Oferujemy wulkanizację opon i pełen serwis ogumienia jak i ustawienie zbieżności kół. Spotkaliśmy się już z niejednym przypadkiem, dlatego żadne wyzwanie nie będzie dla nas nie do przezwyciężenia. Nasz zespół jest złożony z wyspecjalizowanych mechaników z wieloletnim doświadczeniem, staramy się również, by używany sprzęt i narzędzia były najwyższej jakości, dopasowane do każdego przypadku.

 Zachęcamy do odwiedzenia naszego warsztatu samochodowego, który znajduję się pod adresem ul. Gen.M. Boruty-Spiechowicza 27, 43-300 Bielsko-Biała.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu