Prace młodych artystów MDK w Lublińcu nagrodzone na wielu konkursach

Prace młodych artystów MDK w Lublińcu nagrodzone w wielu konkursach

19 kwietnia 2022, godz. 9:57
fot. MDK Lubliniec, praca Piotra Haltofa
Udostępnij: Kopiuj link

Młodzi artyści na zajęciach plastycznych w Miejskim Domu Kultury szlifują swój talent i sięgają po nagrody. Pod okiem wspaniałej instruktor, Marzeny Zając, powstają prawdziwe dzieła sztuki. Poniżej kilka słów MDK o konkursach, a w galerii… zwycięskie i nagradzane prace. 

Początek tego roku obfitował w nagrody dla uczestników zajęć sekcji plastycznej MDK. Już w styczniu Piotr Haltof zdobył wyróżnienie w XXIV Międzynarodowym Konkursie Plastycznym Bohúňova Paleta 2021 w kategorii Malarstwo. Konkurs został zorganizowany przez Szkołę Artystyczną w Dolnym Kubinie na Słowacji i Dom Kultury Włókniarzy w Bielsku-Białej. Temat tegorocznej edycji brzmiał: Rozumienie świata poprzez sztukę. Piotr ma dopiero 8 lat, a już jego prace zostały docenione przez międzynarodowe jury pod przewodnictwem prof. Jána Kudlička z Wydziału Edukacji Artystycznej Katolickiego Uniwersytetu w Rużomberku (Słowacja). To nie lada sukces, gdyż na konkurs wpłynęło 2024 prac z różnych ośrodków kultury, szkół, kół i pracowni plastycznych z Polski, Słowacji, Czech, Chin i Litwy. Nagrodzone dzieła zostały pokazane na wystawie w Domu Kultury Włókniarzy, której finiszem było opublikowanie wersji online na kanale YouTube.

W lutym kolejny konkurs i kolejne nagrody. W XIV Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Moja Kartka Walentynka" 2022 zorganizowanym przez Dom Kultury „Zameczek” w Kielcach nasi laureaci byli w samej czołówce. Pierwsze miejsce zajął Filip Maroń-Mach, który na swoim koncie ma już liczne sukcesy w konkursach plastycznych. Na drugim miejscu uplasowała się Marta Mańka, a wyróżnienie powędrowało do Martyny Szymkowiak. Łącznie na konkurs wpłynęło 450 różnych prac z całej Polski. Otwarcie wystawy pokonkursowej połączone z wręczeniem nagród miało miejsce w same Walentynki, 14 lutego.

W kwietniu świętujemy kolejne zwycięstwa. Pierwsze w XXVI Ogólnopolskim Konkursie im. Ireny Kwinto „Życie bajką jest”, którego organizatorem jest Młodzieżowy Dom Kultury w Lidzbarku Warmińskim. Uczestnicy mogli powalczyć o zwycięstwa w dwóch kategoriach: plastycznej i literackiej. Tematem przewodnim był „Podwodny bajkowy świat”. Na konkurs wpłynęło 2050 prac. Nasi zdolni artyści wykonali swoje dzieła metodą linorytu i sięgnęli po laury. Trzynastoletnia Amelia Weber otrzymała nagrodę w kategorii szkoły podstawowe klasy 5-8. Osiemnastoletni Filip Maroń-Mach zdobył wyróżnienie w kategorii szkoły ponadpodstawowe. Praca dziewięcioletniego Piotra Wodary zakwalifikowała się do wystawy online, którą możemy zobaczyć w kwietniu na fanpage’u organizatora. Nagrodzone i wyróżnione prace zagoszczą również na wystawach w „Galerii w oknie” Młodzieżowego Domu Kultury w Lidzbarku Warmińskim. 

Uczestnicy zajęć plastycznych z Marzeną Zając to także laureaci XV Konkursu Plastycznego na Wielkanocną Pisankę organizowanego przez Miejski Dom Kultury w Lublińcu. Trzy pierwsze miejsca: jedno w kategorii szkoła podstawowa klasy I-III dla Hani Droździok oraz dwa w kategorii szkoła podstawowa klasy IV-VI dla Kuby Nikolczuka i Pauliny Haltof. Dodatkowo w kategorii szkoła podstawowa klasy I-III trzecie miejsce zajęła Milena Borszcz, a wyróżnienie otrzymali Bruno Chrobok i Kinga Cembrzyńska.  Prace można obejrzeć na wystawie w holu MDK. 


Kolejne kwietniowe sukcesy to wyróżnienie dla Zuzanny Pełki w kategorii szkoły podstawowe oraz trzecie miejsce w kategorii szkoły ponadpodstawowe dla Filipa Maronia-Mach w XV Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym na Świąteczną Kartkę Wielkanocną. Konkurs ten co roku organizuje Klub Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu. 

 Nie byłoby tych sukcesów gdyby nie talent i ciężka praca laureatów, a także czujne oko instruktorki sekcji plastycznej, Marzeny Zając. To dzięki niej dzieci i młodzież rozwijają swoje umiejętności. Jej cenne wskazówki pozwalają im uwierzyć w swój potencjał i rozwinąć skrzydła. Instruktorka pozostawia wiele miejsca na kreatywność swoich podopiecznych, afirmuje ich własne pomysły, rozbudzając przy tym pasję do sztuki i artystycznej formy wyrazu. 

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy! Życzymy zapału do dalszej twórczej pracy oraz sięgania po kolejne zwycięstwa.

Galeria: Prace młodych artystów MDK w Lublińcu nagrodzone w wielu konkursach

Filip Maroń-Mach, „Moja Kartka Walentynka Marta Mańska, „Moja Kartka Walentynka Martyna Szymkowiak, „Moja Kartka Walentynka Amelia Weber, „Życie bajką jest”, nagroda w kategorii szkoły podstawowe klasy 5-8, fot. nadesłana: MDK Lubliniec Filip Maroń-Mach, „Życie bajką jest”, kat. szkoły ponadpodstawowe,  fot. nadesłana: MDK Lubliniec
Zobacz całą galerię

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu