Jak wygląda budowa instalacji gazowej?

Jak wygląda budowa instalacji gazowej?

19 kwietnia 2022, godz. 11:16
fot. shutterstock
Udostępnij: Kopiuj link

Instalacje gazowe z każdym rokiem zyskują na popularności. Właśnie na to źródło ciepła coraz więcej osób w Polsce decyduje się postawić czy to przy budowie domu, czy też w posiadłościach już wybudowanych z myślą o tym, by stały się one bardziej ekologiczne. Taka instalacja ma wiele zalet, ale jej budowa jest dość skomplikowana, gdyż dzięki temu można cieszyć się efektywną i co najważniejsze bezpieczną pracą.

Jak skonstruowana jest instalacja gazowa?

Budowa instalacji gazowej jest nieco skomplikowana, gdyż musi ona być tak skonstruowana, by zapewniać odpowiednią efektywność w dostawach ciepła, a przy tym być szczelna i jak najbardziej bezpieczna. Współczesne instalacje redukują ryzyko do poziomu bliskiego zeru, lecz muszą one zostać zbudowane zgodnie z projektem i zasadami bezpieczeństwa.

Podstawa budowy instalacji gazowej to projekt, który musi zostać zatwierdzony przez odpowiednie organy w celu wydania pozwolenia. Jest to spowodowane tym, że instalacje gazowe tworzą ryzyko wybuchu, gdy są źle skonstruowane, więc muszą one być regulowane i kontrolowane tak, by zapewnić bezpieczeństwo zarówno mieszkańcom domu wyposażonego w instalację gazową, jak i pobliskich budynków.

Podstawa to podłączenie do sieci. Jest to realizowane przez Polską Spółkę Gazownictwa, która dostarcza skrzynkę gazową oraz zapewnia podłączenie do sieci. Od tego miejsca prowadzona jest odpowiednia rura gazowa w kierunku domu. Musi ona być położona na odpowiedniej głębokości, która jest określona przez przepisy i w pełni zgodna z projektem na bazie którego wydane zostało pozwolenie na budowę. Ponadto około 20-30 centymetrów nad taką rurą musi być umieszczona taśma ostrzegawcza, która zapobiegnie jej uszkodzeniu w razie prowadzonych prac w ziemi.

Gaz prowadzony jest do budynku, gdzie następuje przejście z plastikowej rury na stalową. W tym celu korzysta się z bardzo trwałych materiałów tak, by zminimalizować ryzyko wystąpienia jakichkolwiek nieszczelności. Wewnątrz budynku kładzie się instalację, a także montuje kocioł gazowy. Gdy cała instalacja zostanie skompletowana przeprowadza się próbę szczelności. Ważne jest, by wykonać ją tylko wtedy, gdy podłączone są już wszystkie urządzenia zużywające gaz.

Dlaczego warto zdecydować się na budowę instalacji gazowej?

Gaz to paliwo znacznie bardziej ekologiczne od węgla, dzięki czemu korzystanie z niego w celu ogrzania domu jest mniej niekorzystne dla środowiska. Ponadto pozwala to na zaoszczędzenie powierzchni przeznaczonej na magazynowanie na przykład węgla, a także zlikwidowanie problemu jakim jest popiół powstały w wyniku spalania.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu