Dzisiejszy sondaż: Czy Polacy wyjdą z grupy na EURO 2024?

Odpowiedzi:

MOPS w Lublińcu wspiera uchodźców. Jaką pomoc mogą otrzymać?

MOPS w Lublińcu wspiera uchodźców. Jaką pomoc mogą otrzymać?

20 kwietnia 2022, godz. 12:04
fot. i inf. MOPS Lubliniec
Udostępnij: Kopiuj link

Pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lublińcu codziennie wspierają przybyłych do naszej gminy uchodźców. Jaką pomoc otrzymują obywatele Ukrainy?

Uchodźcami są głównie kobiety z dziećmi. Są wspierani w formie pomocy rzeczowej (żywność, środki higieniczne), poradnictwa, a także w formie pieniężnej. Do połowy kwietnia złożono 203 wnioski o jednorazowe świadczenie pieniężne w wysokości 300 zł dla 412 osób uprawnionych. Dodatkowo, 91 dzieci ukraińskich korzysta z gorącego posiłku w lublinieckich przedszkolach i szkołach, złożono 86 wniosków o zasiłek rodzinny dla 151 dzieci oraz 4 wnioski o świadczenie rodzicielskie na 5 dzieci. 

Pracowników ośrodka w komunikacji językowej z obywatelami Ukrainy wspomaga zatrudniona na umowę zlecenie Ukrainka od 20 lat mieszkająca w Lublińcu.

MOPS prowadzi także nadzór nad realizacją praw i obowiązków opiekunów tymczasowych ustanowionych przez sąd opiekuńczy dla małoletnich obywateli Ukrainy, którzy przybyli do naszego kraju bez opieki swoich rodziców czy opiekunów prawnych. Do 15 kwietnia br. Sąd Rejonowy w Lublińcu ustanowił dla 10 małoletnich dzieci opiekę tymczasową. Opiekunami tymczasowymi są babcie lub ciocie. 

Od dnia 23 marca ośrodek przejął zadanie obsługi i wydawania żywności oraz środków czystości w ramach Lublinieckiego Społecznego Punktu Wydawania Żywności oraz Środków Czystości. Do otrzymania pomocy rzeczowej kwalifikują się obywatele Ukrainy przebywający na terenie gminy Lubliniec i posiadający numer PESEL. Przed Świętami Wielkanocnymi Punkt został zasilony darami przekazanymi przez Bank Żywności w Częstochowie. Lubliniecki Społeczny Punkt czynny jest w godzinach urzędowania ośrodka tj. 7:00 – 15:00 od poniedziałku do piątku.

Lubliniecki Społeczny Punkt Wydawania Żywności w MOPSfot. MOPS Lubliniec

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu