Dzisiejszy sondaż: Czy Polacy wyjdą z grupy na EURO 2024?

Odpowiedzi:

Czy warto zostać piekarzem?

Czy warto zostać piekarzem?

21 kwietnia 2022, godz. 7:33
Materiał zewnętrzny
Udostępnij: Kopiuj link

Zawody związane z szeroko pojętą branżą spożywczą cieszą się dużą popularnością na krajowym rynku pracy. Jednym z nich jest profesja piekarza, którym najczęściej zostają osoby z wykształceniem zawodowym.

Gdzie może pracować piekarz?

Propozycje zatrudnienia dla piekarzy nie są zbyt zróżnicowane, ale na rynku panuje dość duże zapotrzebowanie – dzięki temu pracę mogą otrzymać także osoby początkujące. Poszczególne ogłoszenia są wystawiane głównie przez przedstawicieli zakładów piekarskich. Na portalu Pracuj.pl można także znaleźć inne oferty, na przykład udostępniane przez cukiernie. Bardziej doświadczeni piekarze decydują się na założenie własnej piekarni. Należy jednak podkreślić, że wiąże się to z koniecznością poniesienia większych kosztów oraz ze sporym ryzykiem, jeśli wypieki nie będą cieszyły się wystarczającą popularnością.

Warunki pracy piekarza

Dla wielu osób pracujących w zawodzie piekarza główną niedogodnością jest konieczność wypiekania pieczywa w godzinach nocnych. Większość piekarni właśnie w tym czasie realizuje zlecenia, również w dni ustawowo wolne od pracy. Piekarz pracuje na stojąco, a swoje obowiązki zawodowe wykonuje w zamkniętym pomieszczeniu. Musi liczyć się z koniecznością przebywania w miejscu o wysokiej temperaturze. W tej profesji bardzo ważne jest przestrzeganie zasad bhp, ponieważ od nich zależy nie tylko bezpieczeństwo pracowników, ale także jakość przygotowanego pieczywa.

Kto sprawdzi się w zawodzie piekarza?

Zawód piekarza jest odpowiednią propozycją dla osób, które dobrze odnajdują się w monotonnej pracy. Najlepiej sprawdzą się kandydaci o dobrej kondycji fizycznej, co wiąże się z koniecznością dźwigania ciężkich pakunków, w tym np. dużych worków z mąką. Dobry piekarz powinien być także odpowiedzialny – nie może spóźniać się do piekarni i musi dostosować się do nietypowego trybu pracy. To ciekawa propozycja zawodowa dla osób, które dobrze odnajdują się w nocnym trybie pracy.

Na koniec warto podkreślić, że w zawodzie piekarza doskonale odnajdują się osoby, które dobrze czują się w kuchni i uwielbiają kulinarne eksperymenty. Na tym stanowisku można wymyślać własne wypieki, aby urozmaicić asortyment piekarni. Kreatywność zawsze jest mile widziana i może być pierwszym krokiem do rozpoczęcia własnej działalności.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu