Badanie skanerem PET/MR – co warto o nim wiedzieć?

Badanie skanerem PET/MR – co warto o nim wiedzieć?

21 kwietnia 2022, godz. 11:07
Materiał zewnętrzny
Udostępnij: Kopiuj link

Badanie przy pomocy skanera PET/MR jest diagnostycznym badaniem obrazowym, wykorzystującym jednocześnie zalety jakie posiada rezonans magnetyczny oraz badanie PET (pozytonowa tomografia emisyjna), które jest jednym z największych odkryć, jakie medycyna poczyniła w kontekście diagnostyki nowotworów. Jeśli zostaliście skierowani na badanie skanerem PET/MR i chcecie dowiedzieć się o nim nieco więcej – zachęcamy do dalszej lektury.   

Skaner PET/MR – jak to działa?

Wykonanie pacjentowi badania PET wiąże się z koniecznością podania mu do organizmu znacznika, który po otrzymaniu odpowiednio niskiej ilości jonizującego promieniowania nie wywoła u badanej osoby absolutnie żadnej reakcji alergicznych. Najczęściej wykorzystywanym do badania PET izotopem, który ma za zadanie imitować pozytony jest analog glukozy FDG. Badanie PET wykorzystujące właśnie FDG jest w stanie wykryć podwyższony poziom glukozy w komórkach rakowych, przez co może ono zdecydowanie szybciej niż inne badania obrazowe wykryć zmiany nowotworowe w organizmie pacjenta. Jednoczesnym wykorzystaniem możliwości, jakie daje badanie PET oraz badanie MR, jest wykonanie badania skanerem PET/MR, który umożliwia jeszcze bardziej precyzyjne obrazowanie, pozwalające na zrozumienie wielu – niezrozumianych wcześniej – chorób. Stosując tę hybrydę lekarz otrzymuje informacje zarówno na temat budowy oraz czynności badanego obszaru ciała, jak i metabolizmu naszych narządów oraz układów.

Dlaczego wykorzystuje się skaner PET/MR?

Połączenie badania PET z badaniem MR pozwala na ograniczenie artefaktów ruchowych w obrazach PET, dzięki czemu otrzymany obraz jest zdecydowanie bardziej wyraźny. Tego typu hybryda jest niesamowicie przydatna, gdyż umożliwia ona wykrycie, a następnie wdrożenie leczenia na naprawdę wczesnym etapie. To niezwykle ważne. Jak wiadomo wczesne wykrycie ewentualnej choroby, która pustoszy nas od środka i jak najszybsze rozpoczęcie walki z nią, daje pacjentom zdecydowanie większe szanse na wyleczenie i w przypadku chociażby nowotworów – przeżycie. 

Jakie jeszcze zalety posiada badanie skanerem PET/MR? Przede wszystkim jest naprawdę mało przeciwwskazań do jego wykonania, a wykorzystywana w trakcie badania dawka promieniowania jest zdecydowanie mniejsza niż w przypadku badania PET/CT.

Kiedy wykonuje się badanie PET/MR?

Wykorzystuje się je w celu:

  • wykrywania guzów nowotworowych,
  • oceny stopnia złośliwości i zaawansowania guzów nowotworowych,
  • diagnostyki chorób płuc, 
  • wykrywanie guzów mózgu, szyi, trzustki, wątroby, odbytnicy i innych,
  • diagnostyki zmian wątrobowych,
  • oceny stopnia złośliwości i zaawansowania raka skóry,
  • zlokalizowania ognisk wywołujących padaczkę
  • i wielu innych. 

Ile kosztuje badanie PET/MR?

Niestety, tego typu badanie nie jest refundowane przez NFZ dlatego Polacy, którzy zostali na nie skierowani, muszą za nie zapłacić z własnej kieszeni. Ile? Ceny te różnią się od siebie. W celu sprawdzenia ceny badania skontaktujcie się z najbliższym szpitalem / kliniką, gdzie posiadają tego typu skaner.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu