Etykiety RFID - jakie możliwości stwarza ich stosowanie?

Etykiety RFID - jakie możliwości stwarza ich stosowanie?

26 kwietnia 2022, godz. 10:02
Udostępnij: Kopiuj link

RFID to technologia umożliwiająca przesyłanie oraz odczytywanie danych, a także zasilanie przechowujących je chipów drogą radiową. Układy te nie potrzebują dodatkowych akumulatorów, by działać. Dzieje się tak dzięki wykorzystaniu zjawisku indukcji elektromagnetycznej.

W zależności od rodzaju etykiety RFID, zwanej też znacznikiem lub tagiem, odczytywanie i zapisywanie danych możliwe jest z odległości od kilkudziesięciu centymetrów do aż kilkunastu metrów. 

Technologia ta znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach takich jak logistyka, produkcja, magazynowanie i handel, ale też w procesach przemysłowych oraz systemach bezpieczeństwa. Jakie możliwości stwarza stosowanie etykiet RFID?

Czym jest etykieta RFID? 

System RFID składa się z dwóch elementów: czytnika oraz etykiety, zwanej także znacznikiem, transponderem lub tagiem. Czytnik wysyła fale radiowe, które są odbierane przez znacznik, jednocześnie go zasilając. W odpowiedzi na to transponder jest w stanie wykorzystać otrzymaną energię do wysłania informacji zwrotnej do czytnika.
Etykieta ma postać niewielkiego układu scalonego wyposażonego w antenę. Czytnik ma podobną budowę, jednak posiada także interfejs pozwalający mu na komunikację z komputerem lub sterownikiem, dla którego stanowi on urządzenie peryferyjne. Dzięki takiemu czytnikowi komputer jest w stanie odczytywać informacje zawarte w etykietach RFID; na niektórych tagach możliwy również zapis. 
Znaczniki mogą być bardzo zróżnicowane pod względem kształtu i rozmiaru, a także wyglądu. Można zastosować również takie z zabezpieczeniami kryptograficznymi, co utrudnia ich skopiowanie i zwiększa bezpieczeństwo użytkowania. 

Zastosowanie systemów RFID w praktyce

Stosowanie etykiet RFID cieszy się szczególną popularnością w logistyce, obrocie towarów i transporcie. Umieszczone na produkcie umożliwiają stały dostęp do informacji na jego temat i śledzenie go od momentu, w którym został wysłany od producenta aż po jego zakup przez ostatecznego klienta.

Technologia ta jest jednocześnie dokładna i odporna na wady skanerów tradycyjnych kodów kreskowych (wrażliwych np. na zabrudzenia, zmiany położenia lub uszkodzenia kodów). 

W dobie automatyzacji produkcji i transportu, etykiety RFID należą do najskuteczniejszych sposobów pozwalających na upewnienie się, gdzie w danym momencie znajduje się produkt i co się z nim dzieje.

Jakie możliwości daje stosowanie etykiet RFID?

Technologia RFID stwarza szerokie możliwości w wielu dziedzinach. Etykiety pozwalają nie tylko na identyfikację i dokładne lokalizowanie paczek w magazynach. Mogą także posłużyć do identyfikacji produktu jeszcze na etapie jego wytwarzania. Szczególne znaczenie ma to dla Przemysłu 4.0. Głównym założeniem tej idei jest "informacji nigdy za wiele". Zastosowanie etykiet RFID umożliwia zapis:
 - czynności wykonywanych na produkcie,
 - czasu,
 - użytych w procesie produkcji maszyn,
 - informacji o tym, który pracownik zajmował się produktem. 

To z kolei znacznie ułatwia diagnostykę problemów technologicznych, które występują w procesie produkcji.

Przy stosowaniu etykiet RFID możliwy jest także jednoczesny odczyt wielu znaczników, co znacząco ułatwia aktualizowanie faktycznych stanów magazynowych w czasie rzeczywistym. W przeciwieństwie do tradycyjnych kodów kreskowych tag może być odczytany również wtedy, gdy etykieta znajduje się wewnątrz opakowania czy obudowy. To z kolei sprawia, że nie muszą być one umieszczane w widocznym miejscu, a produkty - ustawiane w określony sposób.

Chcąc w pełni wykorzystać możliwości, jakie daje stosowanie etykiet RFID, warto sięgać po rozwiązania przygotowywane przez doświadczonych producentów. W przypadku Etisoft zmiany na rynku oraz nowe oczekiwania klientów stanowią impuls do rozwoju oraz budowy kompetencji z zakresu automatyzacji procesów. Owocuje to możliwością zaoferowania pełnego wsparcia oraz stałym rozbudowywaniem oferty dopasowanej do różnych odbiorców, będącej odpowiedzią na potrzebę precyzyjnego śledzenia oraz zarządzania produkcją i zapasami.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu