Jak zabezpieczyć kapitał przed inflacją?

Jak zabezpieczyć kapitał przed inflacją?

27 kwietnia 2022, godz. 9:42
fot. pexels.com
Udostępnij: Kopiuj link

Inflacja w Polsce wciąż rośnie, o czym stale przypominają nam ceny produktów oraz usług. Siła nabywcza złotówki jest dużo mniejsza, aniżeli rok temu. Szacuje się, że w 2022 roku wskaźnik inflacji może przekroczyć 11%, a biorąc pod uwagę sytuację geopolityczną na świecie, na razie ciężko dostrzec perspektywy na poprawę sytuacji. Dlatego też, warto zastanowić się nad inwestycjami, które pozwolą zabezpieczyć majątek przed inflacją. Jakie sposoby okażą się najlepsze? 

Lokaty bankowe
Najbezpieczniejszą formą inwestycji są lokaty bankowe. Inwestor wybiera ofertę jednego z banków, a następnie lokuje wybraną kwotę na konkretny okres. W skali roku, oprocentowanie na lokacie wynosi zazwyczaj od 2 do 3,5%. Czasem można liczyć na promocje, które pozwolą uzyskać nieco wyższe oprocentowanie. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że lokaty zazwyczaj mają górny limit kwoty, np. dane oprocentowanie może obowiązywać do 100,000 zł, natomiast przy wyższych kwotach będzie ono niższe. Jeśli zadajesz sobie pytanie, gdzie ulokować pieniądze w sposób bezpieczny, to lokata jest dobrym pomysłem. Choć biorąc jednak pod uwagę, że inflacja w Polsce w 2022 roku wynosi już ponad 10%, odsetki z oprocentowania nie zrekompensują w pełni utraty siły nabywczej.

Metale szlachetne
Od wielu lat jedną z najpopularniejszych technik zabezpieczania pieniędzy przed inflacją są metale szlachetne. Inwestorzy mogą zainwestować w sztabki, monety bulionowe, jak również biżuterię i kosztowności. Dostępne są także cyfrowe inwestycje w metale szlachetne, w których fizycznie nie dysponujemy danym metalem. Patrząc na to, jak kształtowały się ceny srebra i złota na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat, jest to dobry sposób na zabezpieczenie pieniędzy. Warto także przyjrzeć się cenom palladu oraz platyny, które również można zakupić na rynku surowców. 

Waluty obce
Wysoki wskaźnik inflacji w Polsce skłonił wiele osób do zakupu waluty obcej, która przynajmniej w teorii powinna być odporna na spadek siły nabywczej. Należy jednak pamiętać, że podnoszone w Polsce stopy procentowe mają zachować określoną siłę złotówki w odniesieniu do najważniejszych walut. Dobrym pomysłem jest dywersyfikacja i rozdzielenie kapitału na kilka walut obcych. Do stabilnych i mocnych walut zaliczamy: dolara amerykańskiego, euro, funta brytyjskiego oraz franka szwajcarskiego. Rośnie także zainteresowanie inwestycjami w juany chińskie. Przed zakupem sprawdź, jaki kantor internetowy wybrać. 

Kryptowaluty
Waluty cyfrowe oferują najwyższą stopę zwrotu, rzędu nawet kilkuset procent rocznie, ale jednocześnie są obarczone największym ryzykiem. Większość kryptowalut to zdecentralizowane środki płatnicze, które nie są regulowane przez odgórne instytucje. O wszystkim decyduje tu podaż oraz popyt ze strony inwestorów. Osobom, które chcą stosunkowo bezpiecznie zainwestować w kryptowaluty możemy polecić Bitcoina. To marka znana na całym świecie, nawet tym osobom, które nie wiedzą, jak działają kryptowaluty. Jednocześnie, jest to waluta deflacyjna o z góry ograniczonej podaży, co w teorii oznacza, że wartość tej kryptowaluty w perspektywie lat będzie stale rosła.  Na kryptowaluty warto wydawać pieniądze, za które mógłbyś kupić np. los na loterii. Czyli takie, które możesz stracić.

Jaką formę inwestycji wybrać?
Wyznacznikiem powinna być wiedza na tematy rynków finansowych oraz poziom ryzyka, jaki jesteś w stanie zaakceptować. Jeśli oczekujesz bezpiecznych inwestycji, wówczas najlepszą opcją wydają się lokaty bankowe oraz metale szlachetne. Jeśli chodzi o waluty obce, tutaj przyda się już odrobina wiedzy oraz dywersyfikacja kapitału na kilka mocnych walut, aby uchronić się przed stratami spowodowanymi gwałtownymi spadkami jednej z nich. Z kolei kryptowaluty to propozycja dla osób marzących o wysokiej stopie zwrotu, ale zarazem gotowych zaakceptować wyższy poziom ryzyka.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu