news

Magnesy - rodzaje i ich najważniejsze właściwości

4 maja 2022, godz. 9:44
fot. unsplash
Udostępnij: Kopiuj link

Magnesy ułatwiają nam codzienne życie, jednak nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, jak bardzo są dla nas istotne. Tak bardzo przywykliśmy już do obecności i właściwości magnesów, że nawet nie zastanawiamy się, jak życie mogłoby wyglądać bez nich. Niewielu zdaje sobie również sprawę z tego, że możemy wyróżnić wiele rodzajów magnesów - a wśród nich najczęściej spotykanymi są magnesy neodymowe i ferrytowe. Czym są tego typu magnesy? Jakie są między nimi różnice? Gdzie odnajdują swoje zastosowanie? Odpowiedzi na wszystkie te pytania poznasz w dalszej części artykułu.

Magnesy neodymowe - najważniejsze właściwości

Na magnesy neodymowe składają się trzy komponenty - bor, żelazo i neodym. Ich połączenie pozwala uzyskać magnes o niezwykle silnym polu magnetycznym. Co ważne magnesy neodymowe nie tracą swoich właściwości wraz z upływem czasu - są magnesami trwałymi. Są odporne na działanie wysokich temperatur, co sprawia, że znajdziemy je w wielu obszarach naszego życia. Gdzie pojawiają się najczęściej?

Magnesy neodymowe - zastosowanie

Magnesy neodymowe mogą przybierać dowolne rozmiary. Co jednak ważne, nawet te najmniejsze wytwarzają silne pole magnetyczne. Nic więc dziwnego, że magnesy neodymowe mają tak wszechstronne zastosowanie. Są one szczególnie doceniane w produkcji małych urządzeń opierających swoje działanie na wykorzystaniu pola magnetycznego. W szczególności pojawiają się w mniejszych urządzeniach elektronicznych - w elektronice użytkowej. 

Magnesy ferrytowe - najważniejsze właściwości

Magnesy ferrytowe (zwane także ceramicznymi) podobnie jak magnesy neodymowe wykazują się wysoką odpornością na wysokie temperatury. Są one wykorzystywane jednak na znacznie szerszą skalę ze względu na uniwersalność i niską cenę. Mimo niskiego kosztu, pole magnetyczne magnesów ferrytowych jest bardzo silne. Odnajdziemy je nie tylko w przemyśle specjalizującym się konstrukcją urządzeń i maszyn, ale także w życiu codziennym. To właśnie po magnesy ferrytowe sięgamy, gdy chcemy powiesić coś na lodówce. Gdzie jeszcze tego rodzaju magnesy odnajdują zastosowanie?

Magnesy ferrytowe - zastosowanie

Magnesy ferrytowe pojawiają się bardzo często w placówkach szkolnych. Są one bowiem nieodłącznym elementem tablic magnetycznych. Dzięki możliwości nadania magnesom ferrytowym dowolnych kształtów zakres ich zastosowań jest bardzo szeroki. Do najpopularniejszych możemy zaliczyć magnesy ceramiczne płytkowe, pierścieniowe i walcowe.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu