ZpiT „Śląsk”: „Pieśni współczesne” uhonorowane Fryderykiem 2022

ZPiT „Śląsk”: „Pieśni współczesne” uhonorowane Fryderykiem 2022

5 maja 2022, godz. 8:33
inf. pras. ZPiT „Śląsk”
Udostępnij: Kopiuj link

29 kwietnia w szczecińskiej Hali Netto Arena odbyła się gala rozdania legendarnych nagród Akademii Fonograficznej Fryderyki 2022. Płyta „Pieśni współczesne” Miuosh i Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny zwyciężyła w kategorii Album Roku Muzyka Korzeni Blues. Statuetkę w imieniu Zespołu „Śląsk” odebrał Dyrektor Zbigniew Cierniak wraz z delegacją artystów chóru. 

Album „Pieśni współczesne”, współtworzony przez Miuosha, artystów chóru i orkiestry Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” oraz znakomitych wykonawców zaproszonych do projektu: Błażeja Króla, Belę Komoszyńską, Ralpha Kaminskiego, Igora Herbuta, Natalię Grosiak, Julię Pietruchę, Tomasza Organka, Jakuba Józefa Orlińskiego, Andrzeja Smolika, Marcina Wyrostka, Korę i duet Kwiat Jabłoni, miał swoją premierę 24 września 2021 roku. 

Jak mówi Dyrektor Zbigniew Cierniak, już sama nominacja do tej nagrody była dużym zaszczytem. „Właściwie już na etapie realizacji płyty czuliśmy, że bierzemy udział w wyjątkowym projekcie. Entuzjastyczny odbiór tego albumu, koncerty wyprzedane czasem w 40 minut od rozpoczęcia sprzedaży, pełne sale koncertowe podczas trasy promocyjnej i owacyjne reakcje na widowni – to wszystko sprawiło, że ta nominacja na swój sposób nas nie zaskoczyła” – mówił niedawno w jednym z wywiadów Dyrektor Zespołu „Śląsk”. W dniu Gali, Zbigniew Cierniak powiedział: „Traktujemy Fryderyka jako ukoronowanie całego projektu, takiego muzycznego Oskara. To bardzo ważne wyróżnienie, bo to nagroda branżowa. Jest wyraźnym i bardzo dla nas cennym sygnałem, że nie tylko publiczność znakomicie przyjmuje „Pieśni współczesne”. Teraz już wiemy, że także środowisko skupione wokół Akademii Fonograficznej docenia projekt i ta wyjątkowa statuetka może zdobić zespołową kolekcję wyróżnień” 

To pierwszy Fryderyk w historii Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, ale nie pierwsza nominacja do nagrody Akademii Fonograficznej. W 2002 roku Zespół „Śląsk” otrzymał nominację w kategorii album Etno/Folk za album „Karolinka”. W tej samej kategorii, rok później nominowana była płyta kolędowa „Święta noc”. W 2010 roku nominację otrzymała płyta "Hej, koło Cieszyna – Pieśni Ziemi Cieszyńskiej" w kategorii Album Roku Folk/Muzyka Świata.

Fryderyki to nagrody przyznawane przez członków Akademii Fonograficznej, w której zrzeszonych jest ponad 1600 wokalistów, instrumentalistów, autorów, kompozytorów, producentów i realizatorów dźwięku, reżyserów wideoklipów, przedstawicieli branży fonograficznej oraz dziennikarzy muzycznych. Akademia Fonograficzna została powołana w 1999 roku uchwałą Walnego Zgromadzenia Członków Związku Producentów Audio Video. Przyznawane przez Akademię nagrody - Fryderyki są najważniejszymi polskimi nagrodami muzycznymi. 


„Pieśni współczesne” to projekt, jakiego na polskiej scenie muzycznej jeszcze nie było. Ponad 140 zaangażowanych osób, 11 pieśni łączących współczesność z tradycjami ludowymi Ziemi Śląskiej i Beskidu Śląskiego oraz miesiące wytężonej pracy i przełomowe podejście do tradycji. Pieśni zawarte na krążku na nowo tworzą bowiem opowieść o ludziach ziemi zmagającej się z teraźniejszymi problemami, jednocześnie nie zapominając o szacunku dla tradycji. Każdy utwór śmiało czerpie z tradycji pieśni ludowych Ziemi Śląskiej i Beskidu Śląskiego, nadając im współczesnego charakteru.

Historia projektu ma swoje źródło w 2019 roku, gdy Miuosh zaprosił Zespół „Śląsk” do udziału w koncercie Scenozstąpienie. Wtedy przed 43-tysięczną publicznością zgromadzoną na Stadionie Śląskim raper i producent zaprezentował się z ponadstuosobową ekipą Zespołu „Śląsk”, co dało niezwykły efekt. Kolejne miesiące przyniosły nowe kooperacje, które zrodziły ideę nadania utworom z repertuaru Zespołu bardziej współczesnego charakteru. Miuosh, autor muzyki i tekstów „Pieśni współczesnych”, zdecydował się zaprosić do pracy nad wydawnictwem także licznych wokalistów, którzy dodali do stworzonych przez niego utworów własnego, niepowtarzalnego brzmienia. 

W styczniu tego roku, koncertem w siedzibie NOSPR w Katowicach rozpoczęła się ogólnopolska, promocyjna trasa koncertowa „Pieśni współczesnych”, w których wziął udział chór i orkiestra Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” pod batutą Jana Stokłosy oraz zaproszeni do projektu soliści. Katowice, Poznań, Wrocław, Warszawa, Kraków, Bielsko-Biała – 6 miast, 14 koncertów, bilety wyprzedane w mgnieniu oka, najpiękniejsze sale koncertowe sale wypełnione po brzegi publicznością i owacje na stojąco - tak w skrócie można opisać tę trasę. W marcu, podczas ostatniego koncertu w Bielsku Białej, do rąk wszystkich wykonawców zaangażowanych w powstanie albumu trafiły Platynowe Płyty, wyróżnienie przyznane przez Związek Producentów Audio Video.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu