Premiera spektaklu „Miasto moje” na Rynku Miejskim w Lublińcu

Premiera spektaklu „Miasto moje” na Rynku Miejskim w Lublińcu

9 maja 2022, godz. 11:44
nadesłane: inf. MDK Lubliniec, fot. Atelier Studio
Udostępnij: Kopiuj link

Teatr po Pracy wystąpi wspólnie z młodymi aktorami Młodzieżowej Sceny Teatralnej MDK na Rynku Miejskim. Zagrają w spektaklu „Miasto moje” - metaforycznej opowieści o Lublińcu.

750-lecie Lublińca stanowi inspirację dla wszystkich lublinieckich twórców. Również dla Agnieszki Raj-Kubat, która wraz z aktorami Teatru po Pracy i Młodzieżowej Sekcji Teatralnej MDK , przygotowała nietuzinkowy spektakl „Miasto moje”. Koncentruje się on na kilku wydarzeniach związanych z naszym miastem i mówi o nich językiem sztuki pełnym metafor, symboli, a także teatru formy. Ukazane historie są pretekstem do refleksji i stawiania sobie pytań o własną tożsamość. Jest to opowieść podszyta muzyką, a także słowem ograniczonym do minimum, bo jak uznała reżyserka i scenarzystka spektaklu, Agnieszka Raj-Kubat: „Słowem szasta się dziś niepotrzebnie. Ono rani bardziej niż kiedykolwiek i staje się często złowieszcze. Pojawi się jednak w spektaklu  i będzie nośnikiem emocji oraz klamrą łączącą poszczególne sceny”. Aktorom towarzyszyć będzie Kapela Loben: Magdalena Stemarowicz, Kamil Adamczyk, Marcin Kita, Jakub Osuchowski i Marek Sklarczyk. 

Ogromną niespodzianką jest występ młodych artystów Młodzieżowej Sceny Teatralnej Miejskiego Domu Kultury w Lublińcu. W spektaklu zobaczymy: Maję Białek, Ksenię Deneko, Kamilę Krupską, Paulinę Grządziel, Oliwię Köhler, Marcelinę Kuberską, Zuzannę Plutę, Amelię Ryłko, Aleksandra Dziwisa. Aktorów wokalnie przygotowały instruktorki sekcji wokalnych: Katarzyna Suchara i Karolina Wieczorek.

Spektakl „Miasto moje” jest wyjątkowy, wyróżnia się pod względem formy scenicznej.  Już sama koncepcja teatru ulicznego nadaje mu niezwykłego charakteru. Brak tradycyjnych środków teatralnych, jak scena, kurtyna, światło skraca dystans i pozwala jeszcze bardziej publiczności utożsamić się z bohaterami sztuki. Jest to też pierwszy, plenerowy, metaforyczny spektakl o Lublińcu.

- Trudno jest opowiedzieć 750 lat istnienia naszego miasta w krótkiej i specyficznej formie, jaką jest spektakl uliczny. „Miasto moje” koncentruje się na wydarzeniach i historiach związanych z Lublińcem, które można w ciekawy sposób przedstawić za pomocą teatralnej sztuki – powiedziała Agnieszka Raj-Kubat.

- Sztuka ma zaskakiwać, poruszać, zmuszać do myślenia. I mamy nadzieję, że tak się właśnie stanie – napisała Agata Woźniak-Rybka, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Lublińcu.

Premiera spektaklu „Miasto moje” odbędzie się 22 maja o godz. 19.00 na Rynku Miejskim.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu