Wernisaż, warsztaty, programowanie… co słychać w Lubitece?

Wernisaż, warsztaty, programowanie... co słychać w Lubitece?

18 maja 2022, godz. 8:19
nadesłane: Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna
Udostępnij: Kopiuj link

W Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej w Lublińcu na bieżąco odbywają się różne wydarzenia. W zeszłym tygodniu chętne osoby mogły wziąć udział m.in. w wernisażu wystawy, czy warsztatach wykonania herbu Lublińca. Lubiteka relacjonuje ostatnie wydarzenia (zdjęcia w galerii):

Wernisaż wystawy Kazimierza Bromera „Historia na mapach zapisana”

We wtorek 10 maja w godzinach dopołudniowych odbył się wernisaż wystawy pt. „Historia na mapach zapisana”, w którym uczestniczyła młodzież z lublinieckich szkół. Zaprezentowana kolekcja pochodzi ze zbiorów Kazimierza Bromera – instruktora krajoznawstwa Polski i wieloletniego prezesa lublinieckiego oddziału PTTK. Najstarszą z eksponowanych map jest mapa topograficzna z 1650 roku - traktat do klasztoru Karmelitów Bosych-Czerna. 

W dalszej części wernisażu Teresa Lukosek – nauczycielka geografii i założycielka koła krajoznawczo-turystycznego w Szkole Podstawowej nr 1 im. Marii Konopnickiej w Lublińcu, przedstawiła ciekawą prelekcję pt. „Mapa jako źródło informacji… bardzo różnych”, w czasie której opowiedziała o początkach i rozwoju kartografii. Uczniowie z zaciekawieniem słuchali o odkryciu w 1997 r. w jaskiniach północnej  Hiszpanii najstarszej mapy na płytce piaskowca mającej 12 600 lat i o wielu innych ciekawostkach.  

Wystawa map jest dostępna dla zainteresowanych do 4 czerwca 2022r. w godzinach pracy Lubiteki: od wtorku do piątku 10.00-19.00 oraz w sobotę 10.00-15.00.

Herb Lublińca i jego tajemnice

We wtorek 10 maja w Lubitece miała miejsce prelekcja pt. „Herb Lublińca i jego tajemnice” połączona z międzypokoleniowymi warsztatami kreatywnymi wykonania herbu. Prelekcję przygotowali i prowadzili autorzy publikacji pt. „Tajemnice lublinieckiego herbu” – Piotr Kalinowski i Olgierd Kniejski. W pierwszej części zajęć można było usłyszeć o dotychczasowych ustaleniach heraldyków i historyków oraz o symbolice i czasie nadania herbu. Następnie była okazja do obejrzenia wersji kolorystycznych lublinieckiego herbu na przestrzeni lat. Zdobyta wiedza pozwoliła na własnoręczne wykonanie herbu na wcześniej przygotowanej w czasie warsztatów tabliczce. Zajęcia zorganizowano w ramach projektu „Lubi mi się tu historię poznawać” dofinansowanego przez Fundację Orlen z programu „Moje miejsce na Ziemi".

Kodowanie i programowanie z baśniowym teatrzykiem kukiełkowym

Najmłodsi aktywnie spędzili czas na zajęciach z kodowania i programowania połączonych z baśniowym teatrzykiem kukiełkowym. Na początku spotkania, które odbyło się 13 maja, dzieci obejrzały przedstawienie przygotowane przez bibliotekarki pt. "Kozi domek". Z wielkim przejęciem oglądały przygody małej kózki i podziwiały kukiełki wykonane przez Olgę Hadrian. Najmłodsi wynieśli z bajki morał, że nie można ufać obcym. Po przedstawieniu, prowadząca zajęcia z kodowania i programowania Iwona Śleziona Plawgo zaprosiła najmłodszych do zabawy i wykonania zadań na podstawie bajki, którą wcześniej zobaczyły. Użyto w tym celu robotów Photon i Genibot.

Zajęcia odbywają się w ramach projektu Zakodowana Biblioteka dofinansowanego przez Fundację BGK w programie „Na dobry początek” 2021. Kolejne zajęcia odbędą się 20 maja o godz. 17.00.

Galeria: Podsumowanie ostatnich wydarzeń w Lubitece

fot. nadesłana: Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna fot. nadesłana: Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna fot. nadesłana: Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna fot. nadesłana: Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna fot. nadesłana: Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna
Zobacz całą galerię

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu