Exodus w Norwegii – artyści baletu zespołu „Śląsk” wystąpią w Trondheim

Exodus w Norwegii – artyści baletu zespołu „Śląsk” wystąpią w Trondheim

27 maja 2022, godz. 8:01
inf. pras. ZPiT „Śląsk”, graf. zespolslask.pl
Udostępnij: Kopiuj link

30 i 31 maja, artyści baletu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” wystąpią w norweskim Trondheim z widowiskiem baletowym „Exodus” do muzyki Wojciecha Kilara, w chorografii Michaiła Zubkowa. Koncerty odbędą się w ramach projektu „Muzyczne re-transmisje. Tworzenie mostów kulturalnych w relacjach środowisk muzycznych Polski i Norwegii”, dofinansowanego w ramach Programu „Kultura”, Działanie 2 „Poprawa dostępu do kultury i sztuki” w ramach MF EOG 2014 – 2021. 
 

Projekt oparty jest na promowaniu norweskiej i polskiej kultury muzycznej. Obejmuje szereg wydarzeń artystycznych w Norwegii i Polsce, realizowanych przez Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” oraz Trondheim Symphony Orchestra. Wspólne działania mają poszerzyć współpracę i wzmocnić rolę partnerów projektu w kształtowaniu kultury narodowej. 

Część projektowych przedsięwzięć została już zrealizowana. W październiku ubiegłego roku odbyła się konferencja metodyczna dla młodych artystów, przeprowadzona w formule hybrydowej (również online). Spotkanie dotyczyło wsparcia działalności artystycznej młodych osób, rozpoczynających samodzielną aktywność w tej branży jako freelancerze lub jako start-up. W konferencji uczestniczyły osoby reprezentujące instytucje dysponujące w tym zakresie środkami finansowymi oraz specjaliści od zagadnień aplikacji o fundusze. W kwietniu tego roku, w siedzibie Zespołu „Śląsk” w Koszęcinie odbyły się międzynarodowe warsztaty wokalne, które z artystami chóru Zespołu „Śląsk” przeprowadziła chórmistrzyni Trondheim Symphony Orchestra - Urša Lah Rasmussen. Podczas trzech sesji pracowała nad repertuarem, który w czerwcu, w Polsce, zaprezentują artyści Zespołu „Śląsk” i chóru Trondheim Symphony Orchestra. Zakres repertuarowy warsztatów objął między innymi utwory klasyczne oraz współczesnego norweskiego kompozytora Ståle Kleiberg’a. W koszęcińskich warsztatach uczestniczyły także dwie grupy folklorystyczne: Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej oraz zespół wokalny Kupskie Echo - częściowo reprezentujący mniejszość niemiecką. Celem warsztatów było zapoznanie się z rdzenną kulturą muzyczną Norwegii oraz doskonalenie umiejętności wokalnych. Tematyka objęła m.in. joik - tradycyjny śpiew norweskich ludów rdzennych. 

W najbliższym czasie, w ramach projektu odbędą się koncerty Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” 
w Norwegii. W Teatrze Olavshallen Concert Hall w Trondheim artyści baletu zaprezentują dwukrotnie spektakl baletowy „Exodus”. Oparty na stylistyce tańca współczesnego, pełen ekspresji i historycznych inspiracji, spektakl jest wyrazem poszukiwań artystycznych Zespołu „Śląsk”, od lat otwartego na ciekawe, nowatorskie projekty. To swoiste spotkanie kultur, pokazanie innego typu tańca oraz muzyki inspirowanej dziełami Zespołu „Śląsk”. Jego twórcą jest choreograf i kierownik baletu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” Michaił Zubkow, który opierając się na treściach i emocjach zawartych w muzyce światowej sławy kompozytora Wojciecha Kilara, ukazał życie jako podróż w poszukiwaniu szczęścia, zaspokojenia własnych pragnień i bliskości drugiego człowieka. 

W wydarzenia projektu „Muzyczne re-transmisje. Tworzenie mostów kulturalnych w relacjach środowisk muzycznych Polski i Norwegii” wpisują się również czerwcowe koncerty chóru Trondheim Symphony Orchestra i Zespołu „Śląsk”, które planowane są w Częstochowie (21 czerwca, Filharmonia Częstochowska), Chorzowie (22 czerwca, Chorzowskie Centrum Kultury) i Bielsku Białej (23 czerwca, Cavatina Hall) – wstęp na te koncerty będzie wolny. 

Trondheim Symphony Orchestra jest jedną z najważniejszych, rządowych norweskich instytucji muzycznych. Od momentu założenia (1909 roku) nastawiona jest na produkcję i prezentację wydarzeń muzycznych na najwyższym poziomie. Trondheim Symphony Orchestra ma złożony model organizacyjny, obejmujący działalność symfoniczną, operową i teatralną. Zespół jest otwarty na partnerstwa międzynarodowe, również z polskim środowiskiem muzycznym. W ramach projektów polsko-norweskich współpracował z Filharmonią Narodową, Filharmonią Podlaską oraz Operą Krakowską.

Projekt „Muzyczne re-transmisje. Tworzenie mostów kulturalnych w relacjach środowisk muzycznych Polski i Norwegii” przyczyni się do wzmocnienia relacji pomiędzy norweskimi i polskimi instytucjami kultury oraz wpłynie na rozwój współpracy kulturalnej pomiędzy twórcami i uczestnikami życia kulturalnego obu krajów. Poprzez wymianę doświadczeń, wiedzy oraz praktykę w zakresie udziału w kulturze, bez wątpienia poszerzy znajomość tradycji muzycznych Norwegii i Polski.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu