news

Elewacja z cegły - czy warto ją wykonać?

31 maja 2022, godz. 7:32
fot. unsplash
Udostępnij: Kopiuj link

Wykończenie elewacji z wykorzystaniem cegły zyskuje na coraz większej popularności. Nic więc dziwnego, że pojawia się coraz więcej pytań dotyczących wyboru i montażu cegiełek elewacyjnych. O czym należy pamiętać przed wykonaniem elewacji z cegły i czy właściwie warto się na nią zdecydować?

Czy cegła może być wykorzystana na zewnątrz?

Cegła to materiał wykorzystywany nie tylko do dekoracji ścian wewnątrz obiektu. Równie dobrze może zostać wykorzystana na zewnątrz, ze względu na swoje doskonałe właściwości wytrzymałościowe. Cegiełka elewacyjna nie tylko świetnie się prezentuje, ale również spełnia nienagannie wszystkie swoje funkcje przez długie lata. Nie są jej strasznie nie tylko uszkodzenia mechaniczne, ale również zmienne czynniki atmosferyczne czy wilgoć. Aby jednak cegiełka elewacyjna stanowiła dekorację elewacji naszego domu przez długi czas, musimy zadbać o jej odpowiednią impregnację i późniejsze czyszczenie.

Do zalet cegły elewacyjnej zaliczamy:

  • możliwość wykorzystania w każdym typie budownictwa i na różnych obiektach,
  • łatwość w wykonaniu,
  • łatwość w utrzymaniu czystości.

Jaką cegiełkę elewacyjną wybrać?

Wybór cegiełki elewacyjnej powinien być uzależniony od efektu, jaki pragniemy uzyskać. Miłośnicy stylu rustykalnego mogą sięgnąć po tradycyjną starą cegłę lub płytki stylizowane właśnie na nią. W ofercie producentów znajdą się również białe czy szare cegły.

Cegiełka elewacyjna to wbrew pozorom rozwiązanie nie tylko dla rustykalnych domów. Wiele nowoczesnych elewacji również zdobi cegła. Warto jednak zastanowić się, czy materiał ten ma stanowić wyłącznie podkreślenie niektórych elementów budynku, czy ma zostać wykorzystany na całej powierzchni jego ścian. To drugie rozwiązanie może okazać się zbyt przytłaczające. Cegiełka położona w obrębie ściany wejściowej czy na kolumnach budynku sprawdzi się doskonale w nowoczesnym budownictwie.

Cegiełka elewacyjna a zabrudzenia

Czy cegła elewacyjna jest trudna w utrzymaniu czystości? Nie zawsze możemy odpowiedzieć na to pytanie wprost, wiele bowiem zależy od zabezpieczenia jej powierzchni. Jeśli po położeniu na cegłę został nałożony preparat impregnujący, wyczyszczenie powierzchni nie będzie stanowić najmniejszego problemu. Dodatkowo na zaimpregnowanej powierzchni w mniejszym stopniu gromadzi się kurz i zabrudzenia. Do wyczyszczenia ceglanej elewacji w zupełności wystarczy myjka ciśnieniowa. Nie potrzebujemy nawet żadnego detergentu czyszczącego. Co ważne na ceglanej powierzchni w znaczne mniejszym stopniu widać zabrudzenia niż na gładkiej, jednolitej elewacji.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu