Jak przygotować rower do sezonu – ABC dobrego serwisu rowerowego?

Jak przygotować rower do sezonu – ABC dobrego serwisu rowerowego?

31 maja 2022, godz. 7:35
Udostępnij: Kopiuj link

Sezon wypraw rowerowych rozpoczęty! Na drogach pojawia się coraz więcej cyklistów, cieszących się piękną pogodą. Jeżeli jeszcze nie ruszyłeś w trasę, warto najpierw przygotować swój rower do podboju szlaków. Na czym polega przeprowadzenie dobrego serwisu rowerowego? Co powinieneś o tym wiedzieć?

Serwis rowerowy to kompleksowy zestaw czynności, które umożliwiają doprowadzenie jednośladu do stanu używalności przed rozpoczęciem sezonu. Nie wymaga skomplikowanych działań, ale niekiedy może być konieczna pomoc profesjonalistów.

Dlaczego powinieneś przeprowadzić serwis rowerowy?

Przede wszystkim przeprowadzenie dobrego serwisu przedłuża jego żywotność. Kompleksowe czynności zwiększają trwałość łańcucha, przełożeń oraz innych elementów konstrukcyjnych jednośladu.

Poza tym serwis rowerowy umożliwia ustawienie odpowiednich parametrów przełożeń, dostosowanie hamowania czy amortyzatorów do potrzeb rowerzysty. Co więcej, jest to skuteczny sposób na ochronę ramy jednośladu przed korozją.

Odpowiedni serwis wpływa więc na wygląd jednośladu, jego żywotność i przede wszystkim – Twoje bezpieczeństwo. Nie wolno go lekceważyć!

Na czym polega serwis rowerowy – krok po kroku?

Przede wszystkim powinieneś dokładnie wyczyścić rower z wszelkiego rodzaju pozostałości po poprzednim sezonie. Odkurz jednoślad wilgotną szmatką i pozbądź się błota czy brudu, który mógł zostać tam jeszcze po wcześniejszej wiośnie, lecie i jesieni.

Jeżeli doprowadziłeś już swój rower do pełnej czystości, czas zabrać się za łańcuch. Dokładnie oczyść go ze starego smaru, sprawdź stan jego napięcia i ogólną wytrzymałość. Jeżeli całość jest ok, nałóż na jego powierzchnię nowy smar.

W trakcie dobrego serwisu rowerowego powinieneś również skontrolować ułożenie hamulców i wyregulować ich położenie, a także zobaczyć jak pracują przełożenia. Na koniec dopompuj opony i możesz ruszać w drogę.

Czego unikać w trakcie serwisu rowerowego?

W trakcie serwisu unikaj używania nieznanych smarów. Nie nakładaj też nowej warstwy na zużyty materiał. Przed przystąpieniem do działań musisz koniecznie dobrze wyczyścić rower – jeżeli tego nie zrobisz, to w mechanizm przerzutek czy łańcuch mogą wejść drobinki piasku, które utrudnią ich prawidłową pracę.

Pamiętaj, że jeżeli nie masz odpowiedniej wiedzy czy umiejętności do przeprowadzania samodzielnie działań konserwacyjnych, powinieneś oddać rower specjalistom. Posiadają oni odpowiednie narzędzia i doświadczenie, które umożliwiają im doprowadzenie Twojego jednośladu do bezpiecznego stanu.

Po kompletnym serwisie rowerowym Twój rower jest już gotowy do jazdy. Zwróć uwagę na jego pracę, a przed odstawieniem do garażu zimą, zrób dokładną kontrolę i również go wyczyść. W ten sposób szybciej przygotujesz go na kolejne, ciepłe dni w następnym roku.

Poznaj salon rowerowy Fabryka Rowerów w Częstochowie

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu