Jakie są koszty założenia sklepu internetowego?

Jakie są koszty założenia sklepu internetowego?

1 czerwca 2022, godz. 9:49
Materiał zewnętrzny, fot. pixabay.com
Udostępnij: Kopiuj link

Założenie sklepu internetowego to nie lada wyzwanie. Nie ulega jednak wątpliwości, że warto się za to zabrać. Przed zrobieniem tego, warto jednak odpowiedzieć sobie na pytanie, ile kosztuje założenie sklepu internetowego? Wbrew pozorom uruchomienie własnego e-sklepu może okazać się kosztowne. Dlatego też podpowiadamy, ile to może kosztować. Przeczytaj i dowiedz się więcej!

Ile kosztuje otworzenie sklepu internetowego?

Założenie własnego sklepu internetowego to bardzo dobry pomysł na to, by zarobić. Zwłaszcza teraz, gdy Polska stanowi jeden z najbardziej dynamicznie i najszybciej rozwijającym się rynkiem e-commerce w całej Europie. Podczas gdy w Zachodniej Europie zakupy online stały się normą – w Polsce odnotowują one właśnie wielki boom. Zanim jednak otworzysz swój sklep, należy się odpowiednio do tego przygotować. Szczególnie pod względem sfinansowania tego przedsięwzięcia. Ile zatem może to kosztować? W miarę profesjonalny i dobrze funkcjonujący sklep internetowy można otworzyć już za ok. 1000–2000 zł. Może to również kosztować znacznie więcej – w zależności od tego, jakie wymagania otwierany e-sklep ma spełniać.

Co wpływa na koszt otworzenia sklepu internetowego?

Ostateczny koszt założenia własnego sklepu internetowego zależy od kilka kwestii. O czym zatem trzeba wiedzieć?

Platforma e-commerce

Na chwilę obecną istnieje kilka rodzajów systemów  e-commerce, które różnią się od siebie nie tylko ceną, ale i funkcjonalnością. Koszty założenia sklepu internetowego różnią się zatem od tego, którą z tych platform się wybierze. Do wyboru są:

  • Darmowe platformy open-source – w tym np. oprogramowania takie jak: Magento, PrestaShop i WordPress + WooCommerce. Należy jednak pamiętać o tym, że o ile posiadają one darmowy skrypt, to niestety za dodatkowe funkcje sklepu trzeba będzie zapłacić. Ile zatem może to kosztować? Będzie to: 

        ◦ Od 3 000 do 12 000 zł – co prawda, wdrożenie podstawowego systemu WordPress, to wydatek rzędu 1 500 – 2 500 zł, aczkolwiek jeśli zależy Ci na tym, by sklep był bardziej funkcjonalny niż bezpłatna wersja, koszty te wzrosną.
        ◦ Od 4 000 do 15 000 zł – za wdrożenia sklepu internetowego opartego na systemie PrestaShop.
        ◦ Nawet powyżej 20 000 zł – budowa sklepów internetowych przy użyciu systemu Magento. 

  • Platformy płatne abonamentem – czyli systemy e-commerce w Modelu SaaS (ang. software as a service), które polegają na tym, że oprogramowanie sklepu jest objęte nałożonym przez producenta systemu e-commerce abonamentem za korzystanie. Mowa tu m.in. o platformach takich jak  iStore, Shoper, IdoSell, Sote, Clickshop, RedCart, Sky-shop itd. Wysokość abonamentu zależy od platformy oraz funkcji, które ma ona dodatkowo posiadać.
  • Platformy dedykowane – często określane jako sklep "szyty na miarę", ponieważ są one prowadzone przez programistów i specjalistów pracujących w agencji. 

Domena

Czyli nazwa sklepu, która powinna być krótka i chwytliwa, dzięki czemu klienci bez problemu będą mogli trafić na stronę sklepu. Dobra domena jest jak atrakcyjna lokalizacja – przyciągnie uwagę klientów. Niestety jednak nie jest ona darmowa. Ceny domen z rozszerzeniem .pl zaczynają się już od 50 zł za rok użytkowania strony.

Hosting

Czyli serwer, na którym e-sklep jest przechowywany. W przypadku platform abonamentowych hosting powinien być już w cenie. Z kolei dla sklepów działających na WordPress – będzie to wydatek ok. 100-300 zł rocznie dla małych sklepów lub ok. 500 zł rocznie dla dużych sklepów. Od tego, który z nich wybierzesz, zależy to, jak szybko strona sklepu będzie działać.

Certyfikat SSL

Jego posiadanie jest dla klientów e-sklepów gwarancją wiarygodności sklepu. Co więcej, wpływa on także na wyższe pozycjonowanie w wynikach wyszukiwania Google, dlatego też warto go posiadać. Certyfikat SSL pozwala na szyfrowanie danych przesyłanych drogą elektroniczną, co zwiększa bezpieczeństwo Twoich klientów. Na szczęście nie jest on drogi - za cały rok zapłaci się ok. 80 zł.

Instalacja i konfiguracja

Instalacji oprogramowania to jeszcze nie wszystko. Kolejnym ważnym krokiem jest skonfigurowanie strony, pod kątem produktów, ich cen, sposobu płatności, wysyłki towaru, stworzenia newslettera, czy nawet brandingu. Koszty te mogą wynosić dodatkowo ok. 1 000 zł.

Szata graficzna i projekt sklepu internetowego

Bardzo ważnym elementem jest również wygląd Twojej strony. W przypadku platformy abonamentowej nie będzie trzeba się o nią martwić – platformy te oferują gotowe szablony, które zazwyczaj są wliczone w cenę abonamentu. Jeżeli jednak z nich nie korzystasz – trzeba będzie zatrudnić eksperta, który się tym zajmie. W zależności od ilości pracy na stronie usługa ta może kosztować od kilkuset złotych nawet do 1 000 zł. Z kolei zaprojektowana od podstaw strona będzie kosztować minimum 2 000 zł.

Artykuł przygotowany przy współprazy z Investnet.pl

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu