news

Sesja Zgromadzenia Ogólnego Śląskiego Związku Gmin i Powiatów

8 czerwca 2022, godz. 12:54
Udostępnij: Kopiuj link

W Miejskim Domu Kultury w Lublińcu, 7 czerwca, odbyła się sesja Zgromadzenia Ogólnego Śląskiego Związku Gmin i Powiatów. Dyskutowano nad aktualnymi, najpilniejszymi tematami, m.in. o kwestiach związanych z aktualną sytuacją w Ukrainie, wzroście cen energii elektrycznej i surowców grzewczych oraz o finansach samorządów.

Główną część wydarzenia poprzedziło spotkanie prasowe, w którym uczestniczyli:

- Piotr Kuczera, Przewodniczący Śląskiego Związku Gmin i Powiatów, Prezydent Rybnika,
- Edward Maniura, Burmistrz Lublińca,
- Adam Neumann, Prezydent Gliwic,
- Anna Grygierek, Burmistrz Strumienia,
- Dariusz Skrobol, Burmistrz Pszczyny.

Następnie rozpoczęła się sesja, w której wziął udział m.in. Anatolij Fedoruk, Mer Buczy (online) oraz Andrij Deszczyca, Ambasador Ukrainy w Polsce. W trakcie wydarzenia samorządowcy z regionu przyjęli stanowiska w sprawie:

  • rosyjskiej agresji na Ukrainę i solidarności z ukraińskimi samorządami;
  • wzrostu cen energii elektrycznej i surowców grzewczych oraz ograniczenia dostępności materiałów opałowych dla jednostek samorządu lokalnego;
  • reformy planowania przestrzennego;
  • problemów związanych z finansowaniem przedszkoli w kontekście aktualnej sytuacji finansowej samorządów;
  • finansów JST (skutków kolejnych planowanych zmian podatkowych dla budżetów samorządowych w kontekście stabilności finansów JST i ich zdolności do realizacji niezbędnych zadań).

Zwrócono również uwagę na jubileusz 750-lecia Lublińca. Spotkanie prasowe, które odbyło się przed sesją, było okazją do rozmowy m. in. z Burmistrzem Edwardem Maniurą. Podsumował on ostatnie wydarzenia:

- Ten pierwszy weekend w ramach obchodów 750-lecia pokazał, że ludzie są spragnieni kontaktu, kultury, sportu, różnych wydarzeń. Frekwencja była bardzo duża – cieszę się z tego powodu. Pobyt Łukasza Piszczka, trzy turnieje, bieg, napis, koncerty, święto Klubu Seniora – to wszystko zostało ujęte w dobrze zorganizowane ramy przez organizacje pożytku publicznego, instytucje, Urząd Miasta.

Burmistrz zwrócił również uwagę na turniej piłkarski, w którym sam brał udział:

- Mieliśmy bardzo wielu gości, przyjechało wielu dziennikarzy z kraju z różnych redakcji sportowych – był to bardzo udany turniej piłkarski. Reprezentacja Lublińca go wygrała i mogę powiedzieć, że udało mi się dołożyć swoją cegiełkę do tego zwycięstwa.

Burmistrz zaprasza jednocześnie na zbliżające się Dni Lublińca:

- Dla mnie najważniejsze jest jednak, że mieszkańcy przyjęli tę ofertę i tak wielu przyszło na obchody. To dobrze rokuje na ten weekend: w czwartek odbędzie koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, wystawa w Lubitece, uroczysta sesja Rady Miejskiej, później kolejne imprezy zaplanowane na piątek, w sobotę piknik rycerski i oczywiście niedziela z koncertami i uroczystą Mszą św. pod przewodnictwem bp Jana Kopca.

Galeria: Spotkanie prasowe

Zobacz całą galerię

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu