Miejski Dom Kultury podsumowuje wydarzenia na Stadionie Miejskim w Lublińcu [ZDJĘCIA]

Miejski Dom Kultury podsumowuje wydarzenia na Stadionie Miejskim w Lublińcu [ZDJĘCIA]

8 czerwca 2022, godz. 14:34
inf. pras. MDK Lubliniec, fot. Mateusz Zawadka
Udostępnij: Kopiuj link

Lubliniec świętuje 750-lecie. Z tej okazji na stadionie miejskim zorganizowano trzydniowy cykl imprez sportowych i koncertów. Mieszkańcy bawili się od wczesnych godzin rannych do późnego wieczora. Festyn rodzinny z Majką Jeżowską, koncerty Sorry Boys i zespołu Baboki, miasteczko medyczne, Turniej Oldboyów, Wymiatacze – to tylko niektóre wydarzenia, w jakich Lublińczanie wzięli udział w ubiegły weekend.

Cykl imprez na stadionie miejskim rozpoczął się 3 czerwca 2022r Jubileuszową Bitwą Szkół o Klucz do Bram Miasta oraz świętowaniem Jubileuszu 45-lecia Klubu Seniora. Z tej okazji przygotowano spotkanie z najpopularniejszym śląskim kucharzem, Remigiuszem Rączką, a także występy Damiana Holeckiego, zespołu „Za młodzi na sen” oraz chóru z Łowicza. Seniorzy bawili się doskonale, tańcząc pod sceną i śpiewając znane im piosenki.  

Po południu na płycie stadionu mogliśmy podziwiać rozgrywki pomiędzy drużynami reprezentacji Lublińca, Górnika Zabrze oraz Reprezentacji Polskich Dziennikarzy Sportowych. Turniej Oldbojów przyciągnął wielu amatorów piłki nożnej. Działająca w MDK Miejska Orkiestra Dęta Lubliniec odegrała hymn państwowy i w ten uroczysty sposób rozpoczęto pierwszy mecz. W przerwach wystąpiły mażoretki „Szafir”, którym również przypadł zaszczyt wręczenia medali zawodnikom każdej z reprezentacji, a przede wszystkim zwycięzcom - reprezentacji Lublińca, w której grał również burmistrz Lublińca, Edward Maniura. 

Tego dnia sporo działo się nie tyko na murawie, ale również na scenie. Z koncertem „Młodzi mieszkańcy dla Lublińca” wystąpili uczniowie szkół podstawowych. Następnie mogliśmy podziwiać artystyczne pojedynki drużyn biorących udział w Jubileuszowej Bitwie Szkół o Klucz do Bram Miasta. Wieczorem odbył się koncert zespołu „Sorry Boys”. Elektryzujące rytmy i intrygujący, niski głos Beli Komoszyńskiej zaczarował publiczność. Artyści zagrali swoje flagowe utwory „Wracam” oraz „Absolutnie, absolutnie". Koncert otworzył tegoroczną kampanię „Twoje TAK ma ZNACZENIE !” Ci, którym było mało muzycznych wrażeń bawili się dalej z DJ-em Sero i DJ-em Szerszeniem.

Kolejny dzień obfitował w wydarzenia pod znakiem „fit”. Na stadionie miejskim powstało miasteczko medyczne złożone z mobilnych przychodni, w których każdy mógł ocenić swój stan zdrowia, zmierzyć ciśnienie, poziom saturacji, zrobić USG czy zbadać słuch. W przerwie Lublińczanie korzystali z oferty food trucków, zwiedzali stanowiska utworzone przez organizacje pozarządowe, a dzieci brały udział w animacjach sportowych. Nie zabrakło również muzycznych wrażeń. Na scenie wystąpili śląscy artyści. Najpierw rodowita Lublińczanka, Bernadeta Kowalska i jej bajkowi przyjaciele, którzy zachęcali najmłodszą publiczność do wspólnej zabawy. Następnie „polski Roy Orbison”, Mariusz Kalaga, a na koniec koszęciński zespół Baboki, który rozgrzał publiczność mocnym „garażowym” brzmieniem. Ich koncert był doskonałym preludium do popołudniowych zmagań drużyn w ramach ekstremalnego Miejskiego Turnieju Sprawnościowego „Wymiatacze”. Konkurencje zapierały dech w piersiach. Zawodnicy przechodzili po ogromnych kulach, wspinali się po drabinkach, przeskakiwali przez gigantyczną skakankę. Na każdym etapie emocje kibiców sięgały zenitu, którzy okrzykami i brawami dopingowali swoich faworytów. Zwyciężyła drużyna OSP Skrzydłowice. Laureatom wręczono Puchar Wymiataczy oraz przygotowany na tę okazję Puchar Burmistrza Miasta Lublińca. Nagrody niespodzianki od Miejskiego Domu Kultury otrzymały dwie szczególne osoby: najmłodsza zawodniczka i najstarszy zawodnik.

Ostatni dzień obfitował w atrakcje dedykowane najmłodszym mieszkańcom Lublińca. Od rana odbywały się turnieje piłkarskie: „Od przedszkola strzelam gola w 750-letnim Lublińcu” oraz mecz pokazowy „Jedną nogą po marzenia" pomiędzy Reprezentacją Polski Dzieci AMP Futbol i drużyną Sporting Football Academy Lubliniec. W godzinach popołudniowych rozpoczął się festyn rodzinny. Do wspólnej zabawy zapraszali fantastyczni animatorzy: skrzydłowy Teodor oraz libero Klementyna, czyli „FC Galimatias w natarciu”. Dzieci chętnie brały udział w różnych zabawach i konkurencjach, w których nagrodą były słodkie upominki. 

O godz. 15.30 pod sceną zaczęły gromadzić się mażoretki „Szafir”, podopieczni sekcji tanecznych MDK, a także uczniowie lublinieckich szkół i mieszkańcy Lublińca ze swoimi pociechami, by wspólnie zatańczyć układ choreograficzny do piosenki „Moje miasto”. Jego autorem jest Małgorzata Prowda, a utwór został napisany przez Krzysztofa Gembałę. Do tego tańca przygotowywano się już od kilku tygodni zarówno w szkołach, jak i podczas zajęć w sekcjach MDK. Radosna atmosfera udzieliła się wszystkim. Mieszkańcy kołysali się w rytm muzyki, a niektórzy nawet starali się naśladować tańczące dzieci. Utwór „Moje miasto” zaśpiewali oczywiście artyści MDK.

Następnie uwaga wszystkich skupiła się na scenie, gdyż tam pojawiły się mażoretki „Szafir”, dając popis swoich umiejętności. Zaprezentowały widowiskowe układy taneczno-marszowe z pomponami. Tuż po ich występie rozpoczął się program artystyczny zatytułowany: „Dzieci kochają bajki, bajki kochają dzieci” z udziałem wokalistów sekcji Studia Piosenki i sekcji tanecznych Miejskiego Domu Kultury w Lublińcu. Usłyszeliśmy wiele bajkowych piosenek z animacji Disneya, takich jak „Mulan”, „Pocahontas”, „Zwierzogród” oraz inne ciekawe utwory. Oczywiście nie mogło zabraknąć Muzycznych Kaczuszek z Lublińca, które skradły serca publiczności podczas Lublinieckiej Wiosny Kulturalnej.

Występ artystów MDK zaostrzyły apetyt publiczności, która z niecierpliwością wyczekiwała pojawienia się na scenie jedynej w swoim rodzaju piosenkarki, Majki Jeżowskiej. Jej utwory śpiewa cała Polska. Kochają ją dzieci. Gdziekolwiek się pojawia wzbudza radość i zaraża swoim entuzjazmem. I tak było tym razem. Kolorowy, pełen pozytywnej energii koncert porwał wszystkich. Każdy przez chwilę mógł poczuć się jak dziecko. Wraz z artystką bawiły się całe rodziny, śpiewając „Wszystkie dzieci nasze są”, „Najpiękniejsza w klasie”, „Na raz na dwa”, „Marzenia się spełniają”, „A ja wolę moją mamę”. Artystka po koncercie rozdawała autografy i pozowała do wspólnych zdjęć. 

To nie koniec atrakcji przygotowanych z okazji jubileuszu 750-lecia Lublińca. Już 9 czerwca uroczystą sesją Rady Miejskiej rozpoczną się Dni Lublińca. Tradycją jest, że na scenie amfiteatru w Parku Miejskim występują gwiazdy polskiej muzyki rozrywkowej oraz lokalni artyści. W tym roku swój koncert zagrają: Dawid Kwiatkowski, Mrozu i Robert Janowski, a także Zespół Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny, Julia Tkacz, AllDęte, Michał Gasz i Kwartet Bojowy, Gang Marcela. Nie zabranie artystów związanych z Miejskim Domem Kultury w Lublińcu – wokalistów Studia Piosenki, tancerzy formacji tanecznych Katarzyny Koszczyk oraz break dance i street dance Damina Knopa, a także aktorów Teatru po Pracy. 12 czerwca odbędzie się Wielki Jubileuszowy Koncert Lublińczan. Razem z Miejską Orkiestrą Dętą Lubliniec wystąpią artyści, którzy swoje pierwsze kroki stawiali w naszym mieście: Joanna Bejm, Alina Mleczko, Julia Sekulska, Katarzyna i Arkadiusz Suchara, Michał Dandyk, Mateusz Miernik, Tomasz Onysek, a także Gang Marcela i Gospelsi. 

Galeria: Podsumowanie Kulturalnego Stadionu Miejskiego

fot. Daniel Dmitriew, nadesłane: MDK Lubliniec fot. Mateusz Zawadka, nadesłane: MDK Lubliniec nadesłane: MDK Lubliniec fot. Mateusz Zawadka, nadesłane: MDK Lubliniec fot. Mateusz Zawadka, nadesłane: MDK Lubliniec
Zobacz całą galerię

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu