W okolicach obwodnicy Lublińca znaleziono niewybuch

W rejonie obwodnicy Lublińca znaleziono niewybuch

14 czerwca 2022, godz. 7:47
źródło: KPP Lubliniec
Udostępnij: Kopiuj link

W niedzielę 12 czerwca, w rejonie obwodnicy Lublińca mieszkaniec znalazł pocisk artyleryjski z czasów II wojny światowej. Niebezpieczne znalezisko zostało zabezpieczone przez policjantów do czasu przybycia patrolu saperskiego – informuje lubliniecka policja.

Jak wynika z relacji policji, pomimo, że II wojna światowa zakończyła się dziesiątki lat temu, to wciąż w życiu codziennym można napotkać się na jej pozostałości. Na terenie powiatu lublinieckiego nadal odnajdywane są niebezpieczne przedmioty, które mają znamiona uzbrojenia wojskowego. Tak było i tym razem kiedy w okolicach obwodnicy Lublińca znaleziono pocisk artyleryjski z tamtych czasów. Niewybuch został zabezpieczony przez policjantów do czasu przybycia patrolu saperskiego.

Policjanci podkreślają, że wojskowy materiał wybuchowy niezależnie od daty jego produkcji długo zachowuje swoje właściwości i często jest odporny na działanie wszelkiego rodzaju warunków atmosferycznych. Dlatego niewłaściwe postępowanie z niewypałem czy niewybuchem, które wynika z braku świadomości o niebezpieczeństwie oraz brak jakichkolwiek środków ostrożności podczas kontaktu ze śmiercionośnym znaleziskiem sprawia, że zakończona wiele lat temu wojna, wciąż zbiera ofiary.

Co należy zrobić, gdy znajdziesz niewybuch?

W przypadku znalezienia niewybuchu lub niewypału nie należy go odkopywać, dotykać, oglądać czy przenosić w inne miejsce, a także kategorycznie nie wolno wrzucać go do ognia, stawu, jeziora czy rowu - informuje policja. Miejsce znalezienia niewybuchu należy w sposób wyraźny oznaczyć, zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych i niezwłocznie przekazać informację o znalezisku policji za pośrednictwem numeru alarmowego 112. Policja potwierdzi, czy mamy do czynienia z niewybuchem i zabezpieczy niebezpieczne znalezisko do czasu przybycia patrolu saperskiego.

Powiadamiając funkcjonariuszy koniecznie podaj:
1. miejsca odnalezienia niewybuchu;
2. wygląd znalezionego przedmiotu, opisz słownie co widzisz, uwzględniając ilość i wielkość znaleziska;
3. dane personalne i kontakt do osoby zgłaszającej.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu