Warunki przyjęcia do Policji - co trzeba spełnić i jak wyglądają testy?

Warunki przyjęcia do Policji - co trzeba spełnić i jak wyglądają testy?

22 czerwca 2022, godz. 9:34
Udostępnij: Kopiuj link

Osoby, które chcą podjąć pracę w zawodzie policjanta muszą mieć świadomość, że aby wstąpić do służb konieczne jest spełnienie szeregu kryteriów dotyczących wieku, sprawności fizycznej oraz stanu zdrowia. Przybliżmy je i sprawdźmy jak wyglądają testy. Zacznijmy od ogólnych kryteriów, które należy spełnić aby móc ubiegać się o wstąpienie w szeregi Policji. Osoba, która chce podjąć próbę musi być pełnoletnia oraz posiadać polskie obywatelstwo. Konieczna jest również nieposzlakowana opinia oraz brak wyroków skazujących za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe. Konieczne jest również posiadanie minimum średniego wykształcenia, choć (o czym wiele osób nie wie) kandydat nie musi mieć zdanej matury. Warto wspomnieć również o tym, że osoby podlegające kwalifikacji wojskowej powinny posiadać uregulowany stosunek do służby wojskowej.

Warunki dotyczące sprawności fizycznej oraz testy

Osoby, które ubiegają się o przyjęcie do Policji muszą być zdrowe oraz cechować się sprawnością fizyczną. Dlatego też kandydat musi przejść nie tylko szereg badań lekarskich, ale również testy sprawnościowe. Podczas testu kandydat musi przejść tor przeszkód oraz wykonać szereg zadań, wśród których wymienić można między innymi przenoszenie manekina, rzut piłką lekarską, przechodzenie przez płot czy bieg. O wyniku egzaminu decyduje czas wykonania poszczególnych zadań. Co ważne, normy czasowe są takie same zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. 

Badania i testy psychologiczne

Nie da się ukryć, że w wykonywaniu zawodu policjanta niezbędne są również pewne predyspozycje psychologiczne. Kandydat powinien cechować się opanowaniem, odwagą oraz odpowiednią motywacją. Dlatego też poddawany jest testom psychologicznym mającym na celu sprawdzenie tych cech. Mowa tu o badaniach przeprowadzanych przez psychologów w komendach wojewódzkich Policji. Badania mają formę testów, kwestionariuszy, obserwacji oraz rozmowy. Kandydat bierze również udział w rozmowie kwalifikacyjnej przeprowadzanej przez zespół składający się z dwóch do czterech osób.

Jak zostać oficerem policji?

Wiele osób ma nadzieję nie tylko na wstąpienie do służby, ale również zdobycie stopnia oficerskiego. Aby było to możliwe konieczne jest spełnienie szeregu warunków. Osoba, która chce być oficerem policji musi ukończyć studia w Wyższej Szkole Policji. Możliwe jest również ukończenie innych studiów wyższych i uzyskanie tytułu magistra. W takim jednak przypadku kandydat musi również odbyć dodatkowy 6-miesięczny kurs przygotowawczy dla absolwentów szkół wyższych oraz zdać egzamin oficerski. Więcej informacji o tym jak zostać oficerem policji znajdziesz na stronie internetowej https://odpowiedzi.com.pl/news/artykuly/jak-zostac-oficerem-policji.

Podsumowując, aby wstąpić do Policji niezbędne jest spełnienie wielu niezbędnych warunków, niemniej jednak w dzisiejszych czasach dostanie się do służb jest łatwiejsze niż kilka lat temu. Warto również nadmienić, że nabór do Policji jest ciągły, dlatego też osoby, które rozważają taką ścieżkę kariery mogą podejmować starania przez cały rok.

 

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu