news

Kasy fiskalne - co powinien wiedzieć każdy przedsiębiorca?

23 czerwca 2022, godz. 9:54
fot. pexels.com
Udostępnij: Kopiuj link

W niniejszym artykule krótko opisujemy podstawowe informacje na temat kas fiskalnych. Przedstawiamy podział kas fiskalnych ze względu na konstrukcję i jednocześnie wyjaśniamy czym są kasy fiskalne online (do używania, których zobligowanych jest coraz więcej polskich przedsiębiorców).

Jakie zadania realizują kasy fiskalne?

Kasa fiskalna jest urządzeniem elektronicznym, które służy do rejestracji obrotu i podatku wynikającego ze sprzedaży detalicznej. Kasy ze względu na konstrukcję można w najprostszy sposób podzielić na kasy ECR (Electronic Cash Register), które współpracują z komputerem oraz na systemy typu POS/EPOS (systemy autonomiczne, które nie potrzebują komputera lub zewnętrznego systemu).

Większość kas rejestruje obrót na wewnętrznej pamięci. Dostępne są też takie modele, które dane o obrotach rejestrują na zewnętrznej zabezpieczonej pamięci (takie rozwiązanie jest stosowane między innymi w Szwecji lub w Serbii). Natomiast na szczególne wyróżnienie zasługują kasy fiskalne online, które bezpośrednio wysyłają informacje o obrotach do odpowiedniej instytucji. Tego typu nowoczesne kasy są coraz popularniejsze w Polsce i wkrótce mają całkowicie wyprzeć kasy działające „offline”.

Kasy fiskalne z funkcją online

Kasa fiskalna online wysyła bezpośrednio do Urzędu dane dotyczące sprzedaży na serwer Ministerstwa Finansów. Wysyłane są nie tylko paragony, ale również inne czynności dokonywane na kasie takie jak: raporty dobowe czy raporty okresowe.

Centralne Repozytorium Kas w skrócie CRK ma możliwość odbierania i gromadzenia informacji przesyłanych z kas fiskalnych online. Głównie do celów kontrolnych, ale może je również wykorzystać do celów analitycznych.

W systemie CRK oprócz paragonów i raportów przechowywane są również informację o dniu fiskalizacji kasy, zmian w kasie dotyczących adresu, zmiany stawek podatku, a także o przeglądach technicznych.

W założeniu Ministerstwa Finansów jest by wszyscy przedsiębiorcy posiadali kasy fiskalne online, ale do tej pory ten obowiązek dotyczył pewnych grup przedsiębiorców. Należą do nich m.in.: przedsiębiorcy świadczący usługi naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów, sprzedający benzynę, hotele, pensjonaty, restauracje i inne podmioty gastronomiczne, a także kosmetyczki, fryzjerzy, prawnicy, budowlańcy, lekarze. 

Jeśli nie jest się pewnym co do przepisów i tego czy kasę fiskalna online trzeba już wdrożyć w swojej firmie czy nie, warto skonsultować się serwisem kas fiskalnych. Pracownicy mają tam aktualną wiedzę na temat zmian i chętnie doradzą w wyborze nowej kasy. Warto wybrać sprawdzony punkt np. kasy fiskalne Bielsko Biała, który dobierze w razie konieczności najlepszy model kasy do potrzeb przedsiębiorcy.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu