Dwa zdarzenia z udziałem rowerzystów na drogach powiatu lublinieckiego

Dwa zdarzenia z udziałem rowerzystów na drogach powiatu lublinieckiego

23 czerwca 2022, godz. 13:56
źródło: KPP Lubliniec
Udostępnij: Kopiuj link

W środę 22 czerwca na drogach powiatu lublinieckiego odnotowano dwa zdarzenia z udziałem rowerzystów. Opisuje je Komenda Powiatowa Policji w Lublińcu, apelując jednocześnie o zachowanie ostrożności:

Krótko po godzinie 15.00 na ulicy Lublinieckiej w Lisowicach kierujący samochodem osobowym marki Hyundai zatrzymał się przed przejściem dla pieszych, aby przepuścić rowerzystę. Niestety kierujący fiatem mieszkaniec powiatu opoczyńskiego, jadący bezpośrednio za nim, nie zachował bezpiecznego odstępu i najechał na jego tył. Na szczęście w zdarzeniu nikt nie ucierpiał. Sprawca kolizji został ukarany mandatem karnym w wysokości 1020 zł, a na jego konto dopisanych zostało 6 punktów karnych. 

Kolejne zdarzenia miało miejsce na ulicy Częstochowskiej w Lublińcu, gdzie kierująca samochodem osobowym marki Kia nie ustąpiła pierwszeństwa rowerzyście przejeżdżającemu przez przejazd dla rowerów doprowadzając do kolizji pojazdów. W tym przypadku sprawczyni, którą okazała się mieszkanka gminy Koszęcin, została ukarana mandatem w wysokości 1500 zł i 6 punktami. 

Zarówno kierowcy, jak i rowerzyści powinni bezwzględnie przestrzegać przepisów ruchu drogowego – dodaje KPP Lubliniec. Konsekwencje zderzenia rowerzysty z samochodem mogą być bardzo poważne, a czasem tragiczne. 

Jednocześnie przypomina się, że zgodnie z przepisami, rower – jako pojazd uczestniczący w ruchu drogowym, powinien być wyposażony w:

  • światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej z przodu,
  • światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz światło pozycyjne barwy czerwonej, które może być migające – z tyłu,
  • co najmniej jeden skutecznie działający hamulec,
  • dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.

Miłośnicy jednośladów powinni pamiętać również o obowiązku korzystania ze ścieżek rowerowych, a zbliżając się do przejścia dla pieszych rowerzysta musi zejść z roweru i przeprowadzić go. Dla bezpieczeństwa uczulmy także nasze dzieci na konieczność przestrzegania tych przepisów.
 

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu