Dwa zdarzenia z udziałem rowerzystów na drogach powiatu lublinieckiego

Dwa zdarzenia z udziałem rowerzystów na drogach powiatu lublinieckiego

23.06.2022 13:56
źródło: KPP Lubliniec
Czytanie treści strony dostępne

W środę 22 czerwca na drogach powiatu lublinieckiego odnotowano dwa zdarzenia z udziałem rowerzystów. Opisuje je Komenda Powiatowa Policji w Lublińcu, apelując jednocześnie o zachowanie ostrożności:

Krótko po godzinie 15.00 na ulicy Lublinieckiej w Lisowicach kierujący samochodem osobowym marki Hyundai zatrzymał się przed przejściem dla pieszych, aby przepuścić rowerzystę. Niestety kierujący fiatem mieszkaniec powiatu opoczyńskiego, jadący bezpośrednio za nim, nie zachował bezpiecznego odstępu i najechał na jego tył. Na szczęście w zdarzeniu nikt nie ucierpiał. Sprawca kolizji został ukarany mandatem karnym w wysokości 1020 zł, a na jego konto dopisanych zostało 6 punktów karnych. 

Kolejne zdarzenia miało miejsce na ulicy Częstochowskiej w Lublińcu, gdzie kierująca samochodem osobowym marki Kia nie ustąpiła pierwszeństwa rowerzyście przejeżdżającemu przez przejazd dla rowerów doprowadzając do kolizji pojazdów. W tym przypadku sprawczyni, którą okazała się mieszkanka gminy Koszęcin, została ukarana mandatem w wysokości 1500 zł i 6 punktami. 

Zarówno kierowcy, jak i rowerzyści powinni bezwzględnie przestrzegać przepisów ruchu drogowego – dodaje KPP Lubliniec. Konsekwencje zderzenia rowerzysty z samochodem mogą być bardzo poważne, a czasem tragiczne. 

Jednocześnie przypomina się, że zgodnie z przepisami, rower – jako pojazd uczestniczący w ruchu drogowym, powinien być wyposażony w:

  • światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej z przodu,
  • światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz światło pozycyjne barwy czerwonej, które może być migające – z tyłu,
  • co najmniej jeden skutecznie działający hamulec,
  • dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.

Miłośnicy jednośladów powinni pamiętać również o obowiązku korzystania ze ścieżek rowerowych, a zbliżając się do przejścia dla pieszych rowerzysta musi zejść z roweru i przeprowadzić go. Dla bezpieczeństwa uczulmy także nasze dzieci na konieczność przestrzegania tych przepisów.
 

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Dołącz do dyskusji

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu