„Alejchem szalom” zebrał owacje publiczności w Dobrodzieniu

„Alejchem szalom” zebrał owacje publiczności w Dobrodzieniu

27 czerwca 2022, godz. 12:02
inf. pras. MDK Lubliniec
Udostępnij: Kopiuj link

24 czerwca aktorzy Teatru po Pracy oraz Młodzieżowej sceny teatralnej wystąpili na rynku miejskim w Dobrodzieniu. Spektakl „Alejchem szalom” wystawiony został w ramach XXIV Międzynarodowego Spotkania Zespołów Artystycznych Mniejszości Narodowych i Etnicznych „ŹRÓDŁO”.

Organizatorem corocznego Międzynarodowego Spotkania Zespołów Artystycznych Mniejszości Narodowych i Etnicznych „ŹRÓDŁO” jest Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Biblioteka Publiczna w Dobrodzieniu. W tym roku miało ono dwa główne rysy tematyczne – śląski oraz żydowski z racji 80. rocznicy śmierci Edyty Stein. Aktorzy Teatru po Pracy otrzymali zaproszenie, aby wystąpić wraz ze spektaklem „Alejchem szalom”. Autorem scenariusza i reżyserem sztuki jest Agnieszka Raj-Kubat, która także zagrała jedną z ról. Towarzyszył jej Krzysztof Korzeniowski, aktor związany z Teatrem Zagłębia w Sosnowcu. Oprócz aktorów Teatru po Pracy wystąpili także aktorzy Młodzieżowej Sceny Teatralnej MDK: Ksenia Deneko, Maja Białek, Paulina Grządziel, Oliwia Köhler, Kamila Krupska, Amelia Ryłko oraz Aleksander Dziwis. 

Spektakl opowiada losy rodziny żydowskiej i nawiązuje do życiorysu Edyty Stein. To właśnie do Lublińca przyjeżdżała mała Edytka odwiedzać swoich dziadków. Sztuka obfituje w motywy żydowskie, w symboliczny sposób ukazuje moment nawrócenia Edyty na chrześcijaństwo oraz jej śmierci z rąk hitlerowców. Piękna, żydowska muzyka to kolejny atut tej sztuki. Band w składzie: Magdalena Stemarowicz, Kamil Adamczyk, Marcin Kita i Marek Sklarczyk wspaniale zagrali żydowskie pieśni takie jak:  „Hava nagila” i „Im Hashem Lo Yivneh Bayis”, a także inne utwory z repertuaru Justyny Steczkowskiej, Anny Szapałak. Pojawiła się również słynna piosenka ze spektaklu „Skrzypek na dachu”  - „Gdybym był bogaty”. 

Niezwykły klimat sztuki przywołał tęsknotę za ludźmi, którzy niegdyś tworzyli dobrodzieńską społeczność  – rodzinami żydowskimi, kupcami, za ich językiem i folklorem. 

- Aktorzy zabrali nas dzisiaj w niezwykłą podróż sentymentalną, która niejedno serce ogarnęła ogromnym wzruszeniem. Nasi przodkowie mieszkali tutaj i modlili się w trzech różnych miejscach: w czerwonym kościele ewangelickim, białym kościele katolickim i w synagodze, która stała na terenie bocznego parkingu domu kultury. Tak jak w spektaklu mała Edyta przyjeżdżała do Dobrodzienia, spacerowała po rynku i odwiedzała dwie ciotki: Bertę i Minę - mówiła Agnieszka Hurnik, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Biblioteka Publiczna w Dobrodzieniu. - Oni tu kiedyś mieszkali, byli, nie zniknęli zupełnie, ponieważ są pochowani na cmentarzu żydowskim. Jedyne, co możemy im teraz dać to pamięć, którą dzięki spektaklowi „Alejchem szalom” udało nam się ożywić – powiedziała.

„Alejchem szalom” podbił serca publiczności w Dobrodzieniu, którzy zgotowali aktorom owacje na stojąco. Na widowni zasiedli goście: Anna Jonczyk-Drzymała, zastępca Burmistrza Miasta Lublińca; Agata Woźniak-Rybka, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Lublińcu; Stanisław Górski były dyrektor GOKSiBP oraz dr Janusz Hurnik, poeta i wykładowca Instytutu Filologii Polskiej Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. 

W tym roku spektakl będziemy mieć okazje zobaczyć jeszcze dwukrotnie - 12 sierpnia na rynku miejskim w Lublińcu oraz we Wrocławiu,  w którym ogłoszono rok 2022 Rokiem Edyty Stein.

Galeria: „Alejchem szalom” w Dobrodzieniu

nadesłane: MDK Lubliniec nadesłane: MDK Lubliniec nadesłane: MDK Lubliniec nadesłane: MDK Lubliniec nadesłane: MDK Lubliniec
Zobacz całą galerię

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu