Projekty domów do 70 m2 zabudowy. Jak reagują na nie Polacy?

Projekty domów do 70 m2 zabudowy. Jak reagują na nie Polacy?

28 czerwca 2022, godz. 8:25
Materiał zewnętrzny
Udostępnij: Kopiuj link

Od stycznia 2022 roku dom na zgłoszenie może być obiektem mieszkalnym i nie musi być parterowy. Czy lubimy projekty domów do 70 m2 zabudowy?

Mieszkania są drogie. A domy? Poza zasięgiem finansowym większości Polaków. Żyjesz w tym sposobie myślenia od dziesięcioleci. Męczysz się nim. Masz go serdecznie dosyć. Ale w nim tkwisz. Aż do chwili, gdy zaczynasz zadawać sobie jedno podstawowe pytanie.

Czy na pewno tak musi być? A może da się zbudować dom taniej? Wtedy dzieje się coś absolutnie niezwykłego. Trafiasz w internecie na prosty pomysł. Zbuduj bez pozwolenia dom do 70 m2 powierzchni zabudowy. Zaczynasz drążyć ten temat. Trafiasz na sprzeczne ze sobą artykuły. Gubisz się w tym. Choć czujesz, że to coś wyraźnie dla Ciebie.

Dzieje się tak dlatego, że 3 stycznia 2022 roku nastąpiła ogromna zmiana w przepisach budowlanych. Ale o tym za chwilę.

Jak popularna była budowa domu bez pozwolenia na budowę do 2021 roku?

Zdecydowanie mniej niż budowa domów z tradycyjnym pozwoleniem na budowę. Nic w tym dziwnego. Do końca 2021 roku na podstawie samej procedury zgłoszenia budowy można było postawić tylko domek letniskowy. Dopuszczalna powierzchnia zabudowy domku na zgłoszenie wynosiła wtedy 35 m2. Do tego przed rozpoczęciem robót budowlanych trzeba było odczekać 21 dni na milczącą zgodę urzędową.

Sama procedura zgłaszania budowy była prosta. Jednak Polakom dom bez pozwolenia nie kojarzył się z obiektem mieszkalnym. I prawidłowo. Nowy ład w przepisach nastąpił dopiero na początku stycznia 2022 roku.

Dom na zgłoszenie. Co zmienił Polski Ład w domach do 70 m2 bez pozwolenia?

Obowiązujące teraz prawo wprowadziło kilka ważnych zmian. Przede wszystkim dom na zgłoszenie może być teraz budynkiem mieszkalnym. Wystarczy oświadczyć, że stawiasz go w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Bez trudności w razie potrzeby sprzedasz lub wynajmiesz taki obiekt. Liczy się Twoje oświadczenie w chwili dokonywania zgłoszenia.

Prócz tego bez pozwolenia można teraz budować domy do 70 m2 powierzchni zabudowy. A to oznacza, że powierzchnia użytkowa może być prawie dwukrotnie większa. Nie musisz też szukać projektów domów parterowych. O ile Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego lub warunki zabudowy na to pozwalają, możesz stawiać tak dom z poddaszem użytkowym. Nie trzeba też już czekać z budową 21 dni od zgłoszenia.

Proste formalności i mieszkalny, mały dom 70 m2 na własnej działce?

Jak widać, masz przed sobą niezwykłą okazję, by postawić dom, w którym realnie zamieszkasz. Co najlepsze, obecnie jest na to najlepszy czas. Ceny materiałów budowlanych rosną z roku na rok. Podobnie jest zresztą z cenami działek. A dom na zgłoszenie z antresola lub dodatkową kondygnacją możesz postawić już za niewiele ponad 100 000 złotych.

Co najlepsze, nie potrzeba tu kierownika budowy, dziennika budowy ani odbioru budowy. Trzeba tylko złożyć oświadczenie, że samodzielnie pokierujesz budową domu i zatrudnić solidną firmę wykonawczą.

Jedyna trudność to dobry projekt domu do 70m2 powierzchni zabudowy.

Ponieważ mieszkalne domy do 70 m2 zabudowy są nowością na polskim rynku, istnieje jeden problem. Znalezienie gotowych projektów małych domów jest dość trudne. Zwłaszcza, gdy marzy Ci się dom w stylu skandynawskim, a nie tradycyjny, nudny, murowany obiekt. Lecz są firmy, które wychodzą naprzeciw takim oczekiwaniom.

Na stronie Hyta.pl znajdziesz projekty budowlane domów parterowych i nie tylko. Z dachem płaskim albo jedno- lub dwuspadowym. Każdy z pokazanych tu domów jest stawiany w technologii szkieletu drewnianego. Wystarczy, że pobierzesz projekt i dokonasz zgłoszenia, a już niedługo będziesz cieszyć się swoim nowym domem. Zajrzyj tam koniecznie, jeśli masz już dość życia z dala od natury. To idealna dla Ciebie opcja.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu