Automatyka w domu. Od czego zacząć?

Automatyka w domu. Od czego zacząć?

29 czerwca 2022, godz. 12:27
Udostępnij: Kopiuj link

Rozwiązania automatyki można z powodzeniem zastosować w zwykłym domu. W ten sposób można sterować wieloma instalacjami i systemami. Pozwala to zapewnić bezpieczeństwo i komfort, a także ułatwić funkcjonowanie osobom starszym czy schorowanym. Od czego zacząć rozglądanie się za automatyką w domu?

Oświetlenie, wykrywanie ruchu, operowanie roletami, obsługa klimatyzacji i ogrzewania oraz systemu alarmowego. To najpopularniejsze zastosowania automatyki domowej, które coraz chętniej Polacy instalują w swoich budynkach. Tak zwany system inteligentnego budynku to obecnie nie tylko rozwiązanie dla bogatych, lecz opcja będąca w zasięgu finansowym wielu osób. Trudno nie docenić wygody i komfortu, jakie daje nam sterowanie ogrzewaniem czy włączanie oświetlenia na pilota. Ponadto, dzięki Internetowi, wszystkimi tymi instalacjami możemy sterować także zdalnie, na przykład będąc w pracy czy na wakacjach. A wystarczy do tego smartfon. Takie rozwiązania są tańsze niż się wydaje, ale oczywiście wymagają zainwestowania pieniędzy na początku. Czy warto? W tym tekście przekonamy was, że tak.

Automatyczne sterowanie oświetleniem

Automatyka dla oświetlenia to jedno z najczęściej wybieranych rozwiązań. Za pomocą jednego przycisku na pilocie możemy włączyć lub wyłączyć dowolne światło w domu i przed nim. Automatyka dla oświetlenia to także lampy wyposażone w czujniki ruchu, które uruchamiają światło, kiedy wykryją czyjąś obecność. To rozwiązanie znamy zresztą z wielu bloków mieszkalnych i biurowców. Pozwala to sporo zaoszczędzić, gdyż światło nie musi palić się cały czas. Technologia automatyczna to także możliwość sterowania oświetleniem na odległość za pomocą pilota. Nie trzeba nawet wstawać z kanapy, aby wyłączyć czy włączyć światło w pomieszczeniu na drugim końcu domu. Wygodne, prawda?

Wykrywanie ruchu

Innym sprytnym rozwiązaniem jest wyposażenie domu, a zwłaszcza terenu wokół niego w czujki ruchu. Czujniki można potem połączyć z siecią elektryczną lub systemem alarmowym. Kiedy urządzenie wykryje ruch w danym sektorze, włączy światło lub, w zależności od potrzeby, załączy alarm ostrzegawczy. Detektory ruchu są powszechnie wykorzystywane w systemach bezpieczeństwa budynków publicznych, a teraz można także kupić urządzenia dla zastosowań domowych.

Co istotne, system oświetlenia sprzężony z czujnikami ruchu można zaprogramować tak, aby włączał i wyłączał światło o konkretnej godzinie. To znacznie podnosi bezpieczeństwo, ponieważ przydaje się, kiedy wyjeżdżamy na dłużej z domu i chcemy zasymulować czyjąś obecność w pustym budynku.

Automatyczne rolety, obsługa klimatyzacji i ogrzewania

Sterowanie roletami za pomocą automatyki domowej to kolejne rozwiązania podnoszące poziom komfortu. Za pomocą nowoczesnych technologii możemy połączyć zasuwanie rolet i wyłączanie światła. W ten sposób stworzymy na przykład odpowiednie warunki do oglądania filmów. Sterowanie roletami to też rozwiązanie przydatne do odstraszenia złodziei lub jako element alarmu. Po wykryciu niepożądanej obecności system podniesie rolety i włączy światła, a złodzieje znajdą się na widoku.

Ponadto ustawienia rolet możemy zaprogramować zgodnie z porami roku, aby podnosiły się lub opuszczały w zależności od warunków atmosferycznych. Można też sterować roletami zgodnie z rytmem dnia i na przykład zaprogramować je, aby unosiły się o konkretnej godzinie rano. To zaś już jest świetny sposób na budzenie.

Poza roletami system sterowania inteligentnym domem pozwala nam sterować ogrzewaniem. Na przykład możemy ustawić je w taki sposób, aby podnosiło temperaturę rano oraz redukowało o konkretnej godzinie po południu. Jeśli chcemy zaoszczędzić na ogrzewaniu możemy zaprogramować system, aby wyłączał ogrzewanie np. po naszym wyjściu do pracy na 8:00 i włączać na godzinę przed naszym powrotem dzięki zastosowaniu odpowiednich czujek temperatury. Automatyka umożliwia nam też sterowanie klimatyzacją i to na odległość. Dzięki temu, kiedy wracamy do domu, mamy idealne warunki.

System alarmowy a automatyka domowa

W skład instalacji zarządzanych przez automatykę domową może wejść również system alarmowy. W jaki sposób? Na przykład możemy połączyć czujniki, sygnalizatory, a także kamery monitoringu w jeden zwarty system, które będzie strzegł bezpieczeństwa naszego i naszych bliskich. Automatyka pozwala nam też podglądać to, co dzieje się w domu pod naszą nieobecność. Wszystko to zaś możemy sobie dowolnie ustawiać i dopasowywać dzięki aplikacjom na smartfona. I to znajdując się tysiące kilometrów od domu.

Elementy automatyki domowej znajdą Państwo w renomowanym sklepie Montersi.pl

Komentarze

Cisza wyborcza!
Dodawanie komentarzy zostało zablokowane.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu